PPEU

Digitální euro: Máte z něj strach nebo víte o nápadu na jeho vylepšení? Napište nám!

Digitální euro: Máte z něj strach nebo víte o nápadu na jeho vylepšení? Napište nám!

2021-01-13

Digitální euro má být – stejně jako dosud existující bankovky – regulováno a chráněno Evropskou centrální bankou.

Narozdíl od kryptoměn, jejichž hodnota je ze své podstaty proměnlivá, protože je nekryjí žádné instituce, by uživatelé digitálního eura měli stejnou jistotu, jako kdyby používali hotovost. Projekt digitálního eura a jeho možné přínosy jsem vysvětloval zde.

Digitální euro samozřejmě vzbuzuje i obavy – například kvůli zachování práva na soukromí nebo kvůli nedůvěře v Evropskou centrální banku. Ty nejčastější obavy a možná řešení jsem shrnul zde.

Jak ovšem uvádí i samotný web věnující se digitálnímu euru, Evropská centrální banka hodlá k projektu přistupovat demokraticky. Projekt zatím rozhodně není hotový a každý návrh či připomínka, například ohledně zachování práv na soukromí, se hodně podepíše na jeho výsledné podobě.

pirati_euro.png

Neváhejte tedy napsat svůj nápad či poznámku přímo mně!

Veškeré vaše podněty budu pečlivě tlumočit dál a zasadím se o ochranu práv na soukromí. S Piráty bychom samozřejmě nikdy nedovolili, aby nám někdo vnutil vynález, který nám ve výsledku víc uškodí než pomůže. Pojďme tedy digitální euro prozkoumat a udělat si ho takové, jak ho mít chceme.