Přišel vám dopis od dodavatele energií?

08.11.2021
Mému kolegovi Marcelu Kolajovi taky. A bylo to tak šílené čtení, že jsme se rozhodli reagovat.

Ředitel společnosti Eneka, pan Sedláček, zaslal e-mail ohledně nárůstu cen energií. Podle jeho slov je to „zlý Brusel“, který může za těžké dopady na peněženky českých domácností. Podle pana Sedláčka Evropská unie stojí za rostoucími cenami energií, za zdražováním zboží v obchodech či za krachem firem.

Pan Sedláček stejný poplašný dopis odeslal všem odběratelům a zákazníkům společnosti Eneka. Je tedy na místě, abychom jeho výroky uvedli na pravou míru. Jsou totiž velmi daleko od pravdy a je možné, že společnost Eneka děsí své odběratele pouze z toho důvodu, aby využili jejich nábidek nízkých cen!

Pan Sedláček svádí růst cen energií na „nedomyšlené zákony a rozhodnutí ze strany Evropské unie“. Pravdou však je, že aktuální ceny energií jsou z 80 % taženy cenami zemního plynu, který se obchoduje na burze. Příčinou růstu cen zemního plynu je především nezvyklá tržní situace, která vznikla v důsledku chaotického obnovování ekonomiky, jak postupně odeznívá a zase přichází celosvětová vlna pandemie.

Pan Sedláček v dopise straší chaosem seslaným z Evropy. Zároveň ale zákazníkům nabízí zdánlivou cestu ven – a to v podobě výhodné nabídky společnosti Eneka.

Takový postup fakt nepovažuji za férovou obchodní praktitku. Nemůžeme dovolit, aby domácnosti kvůli planým slibům dodavatelů energií končily v existenciální krizi.

Přikládám zde veřejně dopis, který jsme zaslali jako odpověď panu Sedláčkovi.

Pokud jste od vašeho dodavatele energií dostali podobný výpis nesmyslů, neváhejte nás kontaktovat! Třeba tady nebo ještě lépe přes e-mail na mikulas.peksa@europarl.europa.eu.