Eurozóna má chyby, které se snažíme napravit, ale euro v Česku je cesta, kterou chceme jít, řekl pirátský europoslanec Peksa na konferenci k výročí společné měny

28.04.2022
Praha, 22. 4. 2022 – Potřebuje Česká republika euro? A proč? K výročí 20 let eura se v pátek 22. 4. konala konference v pražském Evropském domě, kterou pořádal pirátský europoslanec Mikuláš Peksa s podporou spolků Euro v Česku a Pulse of Europe. „Jako Piráti vidíme, že má současná eurozóna problémy i chyby, ale ty se dají opravit. Euro je pro Česko cesta, na kterou bychom se měli co nejdříve vydat,“ řekl o přijetí eura v Česku Mikuláš Peksa.

V prvním z diskuzních panelů – společenském – vystoupili Martin Buchtík, sociolog a ředitel společnosti STEM, Jana Klímová, zástupkyně šéfredaktora a vedoucí domácího oddělení Hospodářských novin, Petr Just, politolog a vysokoškolský pedagog (FSV UK a MUP), Jan Úšela, ekonomický redaktor Deníku N, a Libor Rouček, novinář a bývalý místopředseda Evropského parlamentu.


1


„Je to začarovaný kruh. Euro je něco, co neznáme, a spíš z něj máme strach. Je zajímavé, že je v této zemi trvalá podpora jaderné energetiky. Je to dané tím, že máme politiky, kteří ji vytrvale podporují. A myslím si, že pokud se nenajde odvážný politik nebo politická strana, která bude euro prosazovat, tak se u nás společenský postoj k němu nezmění,“ vyzdvihla Jana Klímová. Martin Buchtík doplňil: „V Česku neexistuje sociální skupina, ve které by byla podpora eura nadpoloviční. V okamžiku, kdy je veřejné mínění silně proti určitému aspektu, pak jsou vyjádření politiků k dané věci velmi opatrná.“


_JT_0016


Druhý panel – ekonomický – byl osazen těmito řečníky: Helena Horská, hlavní ekonomka Reiffeisenbank, Elena Kohútiková, bývalá viceguvernérka Národní banky Slovenska, Danuše Nerudová, ekonomka a bývalá rektorka MENDELU a Mojmír Hampl, ekonom a člen Národní rozpočtové rady.


_JT_0040


„Naše země velmi profituje z toho, že naše firmy mohou podnikat na společném evropském trhu. Ale tu část, kterou bychom mohli využít tak, aby podnikaní bylo ještě výhodnější, tedy přijetí eura – v tom naše země pořád váhá,“ konstatovala Nerudová. Kohútiková potom vysvětlovala: „Na Slovensku při desetiletém výročí od přijetí společné měny byla průměrná inflace 1,3 %. Můžeme tak jednoduše vyvrátit jeden z hlavních mýtů o euru. V současné situaci si ale podniky víc než kdy jindy uvědomují, že mají důležitou kotvu – a tou je právě euro."

_JT_0050


Poslední část konference tvořil politický panel s řečníky: Luděk Niedermayer, europoslanec, Mikuláš Peksa, europoslanec a místopředseda Euro v Česku, Martin Exner, poslanec PSP ČR, Jiří Havránek, poslanec PSP ČR a Tomáš Petříček, místopředseda ČSSD a bývalý ministr zahraničních věcí.


_JT_0061


„Od našeho vstupu do EU se Unie stala viníkem, na kterého je jednoduché něco svalit. EU je pro českou veřejnost vnější prvek, kterého nejsme součástí. Je to Brusel, který je nám vzdálený. Identifikace se s EU musí vzejít od osobností, které jsou veřejností respektované,“ prohlásil Petříček. A Niedermayer dodal: „Náš postoj k euru reflektuje náš postoj k EU. Za poslední více než dekádu tady byla celá řada politiků, kteří mohli debatu o euru kormidlovat, ale snaha o evoluci u nás chyběla.“


_JT_0076


Poslanec Exner navázal: „Euro vnímám jako ekonomickou kotvu a dnešní válka ukazuje, že je to i bezpečnostní kotva. Mistr tohoto byl Václav Klaus – vytvořil narativ, že by se o euru skoro nemělo mluvit, my ale musíme říkat pravý opak, musíme říkat, že je výhodné.“ Debatu o konzervativní scéně dokončil Peksa: „Václav Klaus českou konzervativní scénu zapojil do proti-evropského bloku, který směřoval své politiky proti Evropě, proti společné měně apod. Teď by si měla ODS najít pozitivně evropský konzervatismus, ne se zacyklit v rámci laciné české protievropskosti.“


FOTOGALERII Z AKCE OD JAKUBA TRMALA NAJDETE ZDE!