Občanka v mobilu o krok blíž realitě. Piráti zabránili chybám v přelomovém návrhu Evropské digitální identity

09.02.2023
Brusel, 9. února 2023 – Lidé v celé Evropské unii se již brzy budou moci prokazovat skrz mobilní aplikaci. Počítá s tím návrh nové Evropské digitální identity (eID).

Ten dnes prošel Výborem Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), ve kterém působí také pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Prokazování totožnosti prostřednictvím mobilní aplikace napříč Evropskou unií přinese občanům výrazné zjednodušení v mnoha situacích, jako jsou check-in na letišti, podání přihlášky na univerzitu, pronájem auta či založení bankovního účtu. 

Bohužel Evropská komise do návrhu vložila spoustu problematických věcí, které návrh nafukují o naprosté nesmysly. Původní návrh navíc obsahoval řadu ustanovení problematických z pohledu soukromí občanů. S Piráty se nám povedlo tyto problémy z většiny odstranit, což považuji za velkou výhru pro evropské občany. Do dalšího vyjednávání posíláme chytrý a pro občany bezpečnější nástroj,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa, který se na návrhu podílel jako stínový zpravodaj.

Jde o základní stavební kámen Digitální dekády a dalších plánů modernizace a digitalizace Unie. Evropská digitální peněženka umožní například místo ukazování plastikových kartiček se všemi osobními údaji jen obchodu sdělit, že jste již plnoletí – a můžete si třeba koupit alkohol. Nebo pomocí dalšího údaje prokázat autopůjčovně, že máte řidičák," dodává Peksa.

Evropská digitální penězenka by měla být bezpečná, jelikož data budou výhradně pod kontrolou uživatelů, kteří určí, s kým své údaje budou chtít sdílet. Ochrana osobních údajů bude významně vylepšena tím, že například bude možné zobrazit pouze věk dotyčné osoby bez nutnosti zobrazení jména. Projekt eID bude jednou z klíčových součástí budoucí digitální architektury Evropské unie a krokem k plné digitalizaci veřejných služeb do roku 2030. Piráti mají v plánu projekt dále sledovat, protože má stále řadu částí, které se špatným kompromisem ve vyjednávání mohou stát nebezpečnými.