Jak rychle se očkuje v Česku. Bude to stačit?

22.03.2021
Ve čtvrtek 11. 3. byla Evropskou lékovou agenturou (EMA) schválena čtvrtá vakcína proti onemocnění covid-19. Jedná se o očkovací látku Janssen firmy Johsnon & Johnson, celkově by do ČR měly dorazit 2 miliony dávek; ve stejném týdnu však přišly zprávy o citelné snížení dodávek vakcíny AstraZeneca do Evropy.

Co to pro nás znamená? A jak si celkově stojíme v očkování populace?

Asi všichni si pamatujeme, jak se na konci srpna český premiér chlubil tím, jak hladce naše země pandemii zvládla i jak se mu jeho prohlášení v řádu několika týdnů vrátilo jako bumerang. Místo toho, aby se poučil z krizového vývoje a začal spolu s vládou a odborníky včas připravovat očkovací strategii tak, jak jej k tomu ostatně vyzývali i pirátští poslanci, s národní očkovací strategií byla vláda seznámena až 13. ledna, tedy v době, kdy již paradoxně probíhala její první fáze (očkování nejrizikovějších skupin obyvatelstva).

Provádění očkovacího plánu se tak v Česku od samého začátku potýká s mnoha problémy a řešením důležitých detailů na poslední chvíli. Od pozdních výběrových řízení na distributory jednotlivých vakcín přes zbytečný mikromanagement a politizaci jejich distribuce do jednotlivých krajů a následné problémy s rezignacemi krajských koordinátorů očkování po strop kapacit vybraných očkovacích míst – tam všude se projevily trhliny ve strategii, která byla spíchnuta horkou jehlou a na poslední chvíli. Není tedy divu, že i v tempu očkování jsme na chvostu světových tabulek.

Přes to všechno se zdá, že i díky akceschopnosti jednotlivých krajů a měst (např. vytvoření velkých očkovacích center v Brně či v Ostravě) začíná konečně očkování nabírat potřebné tempo. I tak jsme ale stále ve velkém skluzu. Co tím myslím?

Pojďme se podívat na několik čísel. Podle vakcinační strategie Evropské komise by měly členské státy naočkovat do konce léta 2021 minimálně 70 % populace. Server Politico provedl analýzu, ze které vyplývá, že pro dosažení tohoto cíle bychom v ČR museli očkovat 50 tisíc lidí denně. Zatím nejvyšší počet očkovaných máme ze dne 11. 3., kdy bylo v ČR proti covid-19 naočkováno právě 50 tisíc lidí. Rostoucí trend počtu očkovaných můžeme vidět nejlépe v následujícím grafu (přehled počtu očkovaných v dalších zemích EU můžete sledovat na tomto odkaze).

Denní počty vyočkovaných dávek vakcíny proti covid-19

Je nutné zde také podotknout, že vakcín má Česká republika dostatek. Jak jsem již zmínil v tomto článku, potýkáme se spíše s nedostatky v distribuci a aplikaci vakcín. Ministerstvo zdravotnictví nezveřejňuje počty dodaných vakcín, pouze celkové počty očkovaných. Hrubým výpočtem z tiskových zpráv lze však dojít k tomu, že ve skladech stále zbývá kolem čtvrtiny dodaných dávek vakcín.

V současné situaci, kdy stále více zemí čelí třetí (či čtvrté) vlně onemocnění covid-19, je očkování, zdá se, spolehlivou cestou k postupnému uvolňování opatření. Nadějná jsou data z nemocnic a zařízení sociální péče, kde očkování pomohlo snížit nemocnost mezi personálem i klienty, nebo např. z Izraele, který se díky velmi rychlému proočkování velké části populace pomalu vrací k normálu.

Pokud se povede v Česku současné očkovací tempo udržet, či dokonce ještě zrychlit, mohli bychom se i my v řádu měsíců dočkat.

Na závěr ještě jeden graf, který zobrazuje aktuální počty očkovaných v poměru k celkové populaci ve 27 státech EU a ve Velké Británii. Na stránce Our World in Data si můžete pro porovnání přidat také další státy, pokud data o očkování poskytují.