PPEU

Horká aktualita – EU se snaží bránit autoritářům, aby porušovali lidská práva za evropské peníze. A Okamura vám prostě jen lže

Horká aktualita – EU se snaží bránit autoritářům, aby porušovali lidská práva za evropské peníze. A Okamura vám prostě jen lže

2020-10-20

O stavu právního státu v EU jsme toho už napsali hodně. A zaslouženě, situace je v řadě států špatná a nápravné mechanismy jsou velmi slabé.

EU byla založena jako klub demokratických zemí, které ctí zásadní principy – oddělení jednotlivých složek moci nebo lidská práva. V tomto plánu se ale nikde nepočítalo s tím, že by doslova s podporou evropských peněz mohl někdo strhnout moc ve státě na sebe a začít prosazovat politiku tvrdě autoritářskou a napojenou na nedemokratické mocnosti. Přesně takhle to ale Viktor Orbán udělal – a v Maďarsku problémy s právním státem nekončí.

Podívejte se například na detailnější přehled situace v Bulharsku.

Sedmého října se nám povedlo při hlasování alespoň některé nápravné mechanismy trochu posílit, a zvyšuje se tak šance, že Unie nebude muset přímo přispívat Orbánovi na zavírání škol a kontrolu médií, ve kterých pak je EU obviňována ze spiknutí se Sorosem. Peníze by neměly téct ani Polsku na vytváření „LGBT free zones“, ve kterých se lidé dělí na vítané a nevítané podle toho, jakého partnera si chtějí vybrat. Nově zavedený „rule of law mechanism“ ale Tomio Okamura okamžitě označil za ideopolicii, spiknutí a fašismus. Takové hodnocení je úplně mimo realitu a na rozdíl od pana Okamury vám rád ukážu odhlasovaný text. Klidně o něm pojďme diskutovat.

Zásadní je jedno: Evropská unie je demokratický klub. Bohužel se stalo, že některé státy skrze vliv extremistů, navíc z veřejných peněz, zdegenerovaly do stavu, ve kterém by ani nebyly přijaty. Odebrat jim část peněz je velmi mírný krok, který může jasně upozornit na to, že tady už je opravdu hranice přijatelného. Bude to fungovat lépe než sto dalších vlídných upozornění.

A pokud se to panu Okamurovi zdá jako fašistické spiknutí a příchod totality, tak bych asi nejvíc doporučil, aby přestal hledat fašisty a konspirátory v EU a raději se podíval do zrcadla.

(Text byl publikován v rámci názorové sekce na aktualne.cz.)

okamura_ideopolicie.png