Oligarcha vs. společnost. Jak můžou volby v Orbánově Maďarsku ovlivnit zbytek Evropy?

03.02.2022
Maďarsko čekají na začátku dubna parlamentní volby. Atmosféra by se v zemi dala krájet. Letošní volby jsou totiž pravděpodobně poslední šancí na návrat Maďarska zpět mezi zbytek Evropy.

Dvanáct let. Tak dlouho už trvá vláda strany Fidesz Viktora Orbána v Maďarsku. Za poslední dekádu Fidesz otočil zemi vzhůru nohama a dnes už ovládá prakticky všechno. Neustálé změny ústavy, likvidace svobodných médií, tahání za nitky u soudců a nelítostné potírání opozice dalo za vznik dnešnímu Maďarsku – autokratickému snu Viktora Orbána, kde stát neslouží občanům, ale Orbánovi a jeho kamarádíčkům.

Letos ale může přijít zásadní změna. Maďarsko čekají za dva měsíce parlamentní volby a proti Orbánovi po dlouhých letech stojí rovný soupeř s šancí ho porazit. Maďarské opoziční strany se sjednotily do jedné společné koalice, která, podobně jako tomu bylo třeba minulý rok v České republice, chce konečně změnu – porazit Viktora Orbána a vrátit směřování Maďarska zpět do Evropy. 

Před opozicí stojí ale nelehký úkol. Současná vláda se bojí porážky a hraje špinavou hru – mění volební zákony, špehuje politiky a rozjíždí obludnou pomlouvačnou kampaň. Sama opozice se zároveň potýká s vlastními vnitřními problémy.

Výsledky maďarských voleb jsou přitom zcela zásadní pro právní stát a demokracii v Evropě. Pokud opozice Orbána sesadí, bude to obrovským vítězstvím nad evropskými oligarchy a dotačními mafiány, kteří svoji vládu financují z peněz evropských daňových poplatníků. V opačném případě se Maďarsko bude nadále přibližovat Moskvě a Pekingu – a inspirovat okolní státy k tomu samému.

Souboj titánů

V Maďarsku teď vládne napjatá atmosféra. Předešlé volby v letech 2010, 2014 a 2018 totiž končily vždy stejně – roztroušená opozice se hádala mezi sebou a neměla nikdy doopravdy šanci porazit vládního goliáše, Orbánovo Fidesz. Šance na výhru se tak každým rokem snižovala – Fidesz s dvoutřetinovou většinou v parlamentu začal měnit volební zákon tak, aby vždy zvýhodňoval svou stranu a své kandidáty.

Naděje přichází s ohlášením sjednocené opoziční koalice, která se stejně jako ty v České republice nebo v Polsku skládá z menších demokratických stran. V Maďarsku se těch stran sjednotilo dokonce hned 6, od místních zelených a liberálů až po krajně pravicový Jobbik. Šance jsou doopravdy velké – v posledních volebních průzkumech je podpora obou stran vyrovnaná.

I když se zdá, že pro Orbána bude opoziční slepenec jednoduché ostřelovat, opak se stává pravdou. Lídr opozice, Péter Márki-Zay, je konzervativní křesťan se sedmi dětmi – naprostý opak „zlých Sorosovských euromarxistů“, které se z opozice snaží propaganda Fidesz vytvářet.

V opozici ale vládne neklid. Strany soupeří nad rozřazením počtu jednotlivých mandátů, pokud volby tedy vůbec vyhrají. Nejvíc si jich připisují největší strany Jobbik a Demokratická koalice, zatímco defakto sedmá strana Pétera Márki-Zaye nedostala prostor na kandidátkách a po volbách proto v parlamentu ani nebude. Zatímco se koalici nedaří pořádně rozjet ani svoji převolební kampaň, Orbán už měsíce válcuje Maďarsko obrovskou pomlouvačnou kampaní.

Vedle Fidesze a opoziční koalice do voleb kandiduje ještě Strana maďarského dvouocasého psa. Původně satirická strana promotující streetart a parodující politiky se před pár lety rozhodla kandidovat ve volbách a dnes má několik zastupitelů v Budapešti. Letos kandiduje s programem boje proti korupci, podpory transparence a legalizace. Dvouocasý pes je zároveň novým pozorovatelským členem Evropské pirátské strany, se kterou svým novým kolegům pomáháme s digitálními tématy.

orban_volby.jpg

Foto: Plakáty anti-kampaně Fidesz v Budapešti. Podle textu je lídr opozice „maňáskem“ bývalého premiéra a lídra Maďarské socialistické strany Guyrcsányho, který je zde znázorněný jako fiktivní postava Dr. Zlouna.)

Šelma zahnaná do kouta

Viktor Orbán si moc dobře uvědomuje, že letošní volby nebudou tak jednoduché jako ty předchozí a že mu doopravdy může hrozit porážka. Fidesz se tak skrze svoji moc a vliv snaží všemi způsoby opozici házet klacky pod nohy.

Orbánova strana začala dva měsíce do voleb šířit údajné tajné nahrávky zaměřené na diskreditaci občanské společnosti a nezávislých médií. S nahrávkami přišel provládní deník Magyar Nemzet, podle kterého mají ukazovat napojenost nevládních organizací na George Sorose. S podobnými nahrávkami přitom přišel Orbán už při předchozích volbách.

Fidesz, který je hluboce prorostlý do státních institucí, si začal už rok před volbami kupovat maďarskou veřejnost řadou populistických zákonů a nařízení. Záhadně tak vláda před volbami oznámila zvýšení mezd pro účastníky systému veřejných prací, zvýšení vyplácení důchodů, zmražení úrokových sazeb retailových hypoték a astronomické zvýšení minimální mzdy ze 167 tisíc na 200 tisíc forintů (CZK 13 600).

Svou kampaň „spontánního dobra“ navíc Orbánova vláda ze značné části financuje z veřejných financí. I když se Fidesz snažil za poslední dekádu své vlády pomalu snižovat státní dluh, necelý rok před volbami do toho Orbán hodil vidle úplatkovou kampaní o hodnotě kolem 8 miliard dolarů.

Z obav o prohru se Fidesz také rozhodl přesunout státní aktiva pod soukromé nadace vlastněné členy Fidesz a do čela mnoha důležitých státních orgánů dosadil své lidi tak, aby jejich funkční období přesahovalo ještě dlouho po volbách. Pro opozici tak dost možná volby budou pouze bitvou, ale válka nastane, až se bude snažit vyklidit Orbánovy nohsledy ze státních institucí.

volbyvmadarsku.png

Zmanipulované volby

Schopnost Fideszu přetavit paranoiu a obavy z porážky ve zneužívání státní moci není žádnou novinkou. Například Orbánův blízký přítel a zároveň předseda Parlamentu László Kövér vzkázal při svém projevu státním bezpečnostním složkám, že opozice je největší hrozbou státu. V dalším případě byl objeven sledovací proti-teroristický program PEGASUS u nejbližší ochranky prezidenta Jánose Ádera.

Na rostoucí hrozbu přímého ovlivňování průběhu a výsledků voleb v Maďarsku před pár dny upozornilo i 62 poslanců Evropského parlamentu z různých frakcí. Ve svém dopise europoslanci žádají Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby jako nezávislý pozorovatel dohlížela na to, že volby v Maďarsku budou probíhat demokraticky a podle pravidel. 

Podle zprávy z roku 2018 totiž Fidesz ovlivňoval už i minulé volby. Dosáhl toho omezením prostoru pro věcnou debatu, snížením schopnosti voličů činit informovanou volbu, nadměrnými výdaji vlády na kompaně nebo nedostatečnou transparentností a zneužitím mediálního pokrytí k polarizaci společnosti. Bylo by naprosto naivní si myslet, že dnes, kdy opozice dýchá Orbánovi na paty, by takové taktiky nevyužil znovu.

Kamarádi z východu

Volební praktiky ruského stylu nejsou Orbánovi vůbec cizí. Skvělým příkladem bylo nedávné prohlášení ministra zahraničí Pétera Szijjártó, podle kterého Viktor Orbán vyjádřil solidaritu kazašskému diktátoru Tokayevovi, který zrovna za pomoci Ruska nechal střílet do demonstrantů. Někteří z vás se možná v tento moment začnete odkazovat na česká konzervativní média, která se tento fakt snaží vyvrátit a tvrdí, že Szijjártó nikdy nic takového neřekl. Pro vás tu mám přímo odkaz na ministrův projev.

Nic to ale nemění na tom, že když se v Evropském parlamentu v polovině ledna hlasovalo o odsouzení porušování lidských práv v Kazachstánu, europoslanci za Fidesz se odmítli k hlasování dostavit. Jaký k tomu měli důvod? Odsuzovat Kazachstán takto brzy by prý bylo neslušné. Střílení do lidí jim tedy asi evidentně nevadí.

Viktor Orbán, stejně jako Tokayev, dlouhodobě hledá inspiraci v Rusku Vladimíra Putina, který je jeho dobrým spojencem. Maďarsko jako jeden z mála evropských států přijalo před rokem ruskou vakcínu Sputnik V, navzdory nejistým výsledkům Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Teď, uprostřed vysoce hořlavého konfliktu Ruska a Ukrajiny, se Orbán s radostí vydal do Moskvy podpořit Putina, navzdory společné evropské politice.

Při zmínce konzervativních přátel Viktora Orbána nelze vynechat mého kolegu z ECR (ODS) Jana Zahradila. Právě po vyloučení europoslanců Fidesz z frakce EPP (TOP 09 a KDU-ČSL) Jan Zahradil, bývalý předseda konzervativní frakce ECR, začal hlasitě mluvit o spolupráci mezi svojí frakcí a politiky Fidesz. Jde přitom o toho samého Zahradila, který na popud Čínské lidové strany prosazoval čínskou propagandu v europarlamentu.

Jakožto bývalý předseda ECR, který vedoucí pozici zastával neuvěřitelných 11 let, se Zahradil zastal Viktora Orbána, a dokonce se snaží maďarského diktátora přijmout do své evropské frakce.

Staří známí

Nejsou to ale jenom europoslanci za ODS, kdo podporuje politiku Fidesz. Viktor Orbán dlouhodobě spolupracuje s politiky evropské krajní pravice, jako je Francouzka Marine Le Pen nebo Ital Matteo Salvini. 

Největší spolupráci s Maďarskem pak samosebou vyvíjí polská strana Právo a spravedlnost (PiS). Spolupráce těchto dvou stran dohromady vytváří alianci anti-evropských populistických autoritářů, kteří pokrytecky na svoje fungování pobírají evropské dotace, ale odmítají dodržovat základní principy Evropské unie. 

V Parlamentu jsme přitom rok zpátky odhlasovali zákon, který jasně váže vyplácení evropských finančních prostředků a dotací na dobrý stav právního státu. Maďarsko spolu s Polskem tyto principy dlouhodobě porušuje a peníze evropských daňových poplatníků tak končí v kapsách Orbánovy mafiánské kliky. 

Volby rozhodnou

O vlivu maďarské mafie na evropský rozpočet jsem už psal mnohokrát na svém blogu. Je potřeba si ale připomenout, že letošní volby v Maďarsku jsou zcela zásadní pro budoucnost evropské demokracie a právního státu. 

Situace je v Maďarsku napjatá. Kampaň Fidesz nebude nikterak příjemná a můžeme očekávat i porušování demokratického volebního procesu. Je proto nejvyšší prioritou Evropské komise dohlédnout na to, aby volby proběhly v pořádku.