Open Hardware? Budoucnost!

01.07.2022
Open Source Software je po celém světě docela známým, ale slyšeli jste už někdy o Open Source Hardwaru?

Díky větší přístupnosti k novým technologiím jde vývoj inovací kupředu. Tomu z velké části napomáha rozsáhlé sdílení informací online, díky kterému je možné čerpat ze širokého rozsahu odborných expertíz. Technologie, které nám toto umožňují jsou například Open Source Technologies, zejména Open Software a Hardware, díky kterým může každý přijít s novými inovativnými návrhy. Stejně jako Open Software je i otevřený Hardware založen na principu přístupnosti, transparentního designu a jednoduché modifikace.

Příkladem je třeba firma Prusa Research vyrábějící 3D tískárny, které si mimo běžného 3D tisku dokáží i sami vyrobit své vlastní součástky! Nejpopulárnejším modelem je tiskárna i3, která je založená právě na bázi open hardwaru. Tiskárnu si tedy můžete vyrobit sami doma i vy. Tedy stejně jako si můžete sami upravit třeba operační systém Linux, můžete si nakonfigurovat i návrhy otevřeného hardwaru podle vaších preferencí a potřeb.

Investice do technologických startupů – především do těch, které sdílejí svoje odborné know-how – jsou naprosto klíčové pro rozvoj české ekonomiky. V následujících letech nám k tomu pomůžou různé evropské fondy, díky kterým budeme moci do takových startupů investovat. Příkladem je fond EIC, který se zaměřuje na investici do malých a středních tech startupů