Orbánovo Maďarsko nadále pošlapává práva vlastních LGBTIQ+ občanů

08.07.2021
Orbánova strana Fidesz prosadila v Maďarsku zákon, který zadupává do země LGBTIQ+ práva Maďarů a porušuje principy právního státu. S Piráty v Evropském parlamentu chceme pro Maďarsko tvrdé sankce.

Od vstupu Maďarska do Evropské unie uběhlo již 17 let. Maďarsko od té doby ale prošlo zásadní změnou politického systému a to především díky poslední dekádě vlády Viktora Orbána a jeho strany Fidesz. Díky Orbánovi a jeho národovecké revoluci se z Maďarska postupně místo svobodného demokratického státu stává autoritářské peklo, za které by se nestyděli ani v Rusku.

Maďarsko se už nechvalně dlouho odvrací od základních demokratických principů Evropské unie, jako je třeba udržování funkčního právního státu, svobody médií nebo ochrany občanů před diskriminací. Teprve nedávno nám ale Viktor Orbán ukázal, jak daleko je schopný zajít v likvidaci práv svých vlastních spoluobčanů prosazováním nelidských zákonů. Orbánova strana Fidesz začala měsíc zpátky přetvářet původní zákon o pedofílii tak, že z něj vytvořila další diskriminační zákon proti LGBTIQ+ osobám. Není to přitom vůbec ojedinělý případ, nýbrž další z úmyslných a záměrných příkladů odstraňování základních práv a svobod v Maďarsku, ve kterých Viktor Orbán už léta pokračuje.

Evropa nesmí takovéto opovrhování svobodami a právy svých občanů vůbec tolerovat. Spolu s Evropským parlamentem proto žádáme Komisi, aby na situaci co nejtvrději reagovala. Požadujeme, aby Komise v Maďarsku spustila proces kontroly právního státu a uzavřela tak Orbánovi a jeho kamarádíčkům unijní penězovody. Diskriminace a omezování občanských práv a svobod nemá se základními principy Evropské unie nic společného!

Anti-LGBT zákon se inspiroval Ruskem

Silná a rychlá reakce od Evropské unie je více než důležitá. Finální verze schváleného „Anti-LGBT zákonu“ totiž zakazuje zobrazování a propagaci genderové identity odlišné od pohlaví určeného při narození, změny pohlaví a homosexuality ve školách a ve veřejných oznámeních pro osoby mladší 18 let, čímž nejenže zásadně omezuje svobodu slova a práva dětí, ale bude mít tragické dopady na duševní a fyzické zdraví už teď viktimizovaných a stigmatizovaných osob. Je velice pravděpodobné, že prosazení zákona zvýší počet sebevražd mezi mladistvými a povede k zvýšení fyzických napadení. Takový zákon neslouží žádným veřejným zájmům, ale pouze jako nástroj na prohlubování státem podporované LGBTIQ+ fóbie, která kryje Orbánovy reálné chyby.

Zákon přitom až podezřele připomíná podobný „Zákon proti LGBT propagandě“, který vešel v platnost 8 let zpátky v Rusku. Novela zákona také hovoří o tom, že „pozitivní zobrazování homosexuality negativně ovlivňuje dětský vývoj a zvyšuje hrozbu sexuálního násilí“. Nesmysl takového zákonu potvrdil evropský soud pro lidská práva, který ho označil za diskriminační a porušující evropská pravidla o svobodě projevu. Viktor Orbán se i přesto za téměř identický zákon v Maďarsku postavil.

Nový zákon má také zásadní dopady na výuku sexuální výchovy. Tu teď budou moct vyučovat pouze organizace, které jsou zahrnuty v maďarském státním orgánu. Výuka o sexuální výchově, drogové prevenci a dalších důležitých tématech týkajících se duševního a fyzického rozvoje budou moct provádět pouze organizace, které názorově souzní s vládou Viktora Orbána.

Restrikce neminou ani maďarské televizní vysílání, neboť toho se cenzura bude také týkat. Proti zákonu se dokonce postavila nejsledovanější televize v Maďarsku RTL Klub, která upozorňuje na porušování svobody projevu a varuje, že se na obrazovkách budou lidé s odlišnou genderovou identitou moct objevovat až v nočních hodinách, jak tomu je třeba u hororových filmů. Lidem do 18 let budou tak například odepřeny filmy jako Harry Potter nebo Deník Bridget Jonesové.

LGBTIQ_FINAL-2.png

Komise musí tvrdě vymáhat principy právního státu

Reakce na Orbánův diskriminační zákon na sebe naštěstí nedaly dlouho čekat. Pár dní po odhlasování zákona poslalo 17 evropských lídrů Evropské komisi a Evropské radě dopis, ve kterém se zavázali nadále bojovat proti diskriminaci práv LGBTIQ+ komunity, což já osobně velice podporuji. Mezi těmi, kdo dopis nepodepsali, je ale například český premiér Andrej Babiš, který tak bohužel znovu udělal příšernou vizitku České republice. Babiš si podle svých vlastních slov chtěl nejdříve nechat zákon Viktorem Orbánem vysvětlit, dopis ale stejně nepodepsal. Uvalení sankcí na Viktora Orbána by si totiž nikdy nedokázal dovolit, neboť právě Viktor Orbán je jedním z Babišových největších spojenců. Babišův Agrofert je navíc v Maďarsku druhým největším zemědělským hráčem.

Pokud chce Maďarsko pokračovat v utlačování práv svých menšin, musí počítat s tím, že se za ně Evropa postaví a bude na tuto agresi reagovat. Evropský parlamentu už od září 2018 řeší situaci v Maďarsku prostřednictvím článku 7 Smlouvy o EU, avšak od té doby se situace v Maďarsku pouze zhoršuje. Článek 7 rozhoduje o preventivních opatřeních, sankcích a v nejhorším případě i odebrání hlasovacích práv jednotlivých členských států. K odebrání hlasovacích práv je ale potřeba jednomyslnost, která kvůli dohodě Maďarska s Polskem nikdy nevyjde.

Evropská komise má v rukávu ale další nástroj, který jsme prosadili minulý podzim – nařízení o podmíněnosti právního státu. Od letošního ledna je totiž jednou z podmínek pro získání peněz z evropského rozpočtu dobrý stav právního státu. Maďarsko je přitom největším příjemcem evropských dotací a hrozba jejich přerušení by mohla být pro Viktora Orbána velkou hrozbou. Evropská unie přece nemůže dotovat vládu, která její peníze využívá k vlastnímu obohacení a pošlapávání základních lidských práv a svobod.

Evropská unie všem svým občanům zaručit stejné svobody a občanská práva, nehledě na jejich rasu, gender nebo sexuální orientaci. S Evropským parlamentem proto budu žádat Komisi, aby dodržování těchto principů vždy rázně vymáhala a v případech, jako je Maďarsko Viktora Orbána reagovala rychle a rozhodně.