PPEU

Piráti se obracejí na Výzkumnou službu Evropského parlamentu kvůli posouzení „skutečného majitele“ svěřenských fondů

Piráti se obracejí na Výzkumnou službu Evropského parlamentu kvůli posouzení „skutečného majitele“ svěřenských fondů

2020-06-05

Spolu s Františkem Navrkalem jsme připravili požadavek na právní rozbor od Výzkumné služby Evropského parlamentu (EPRS). Chceme potvrdit, zda český vládní návrh o rejstříku skutečných majitelů je v rozporu s evropským právem, především s ohledem na směrnici proti praní špinavých peněz.

Rádi bychom, aby EPRS srovnala implementaci podobného zákona v jiných evropských zemích a aby porovnala, jak je ve zbytku EU definován skutečný majitel. Vláda si podle našeho názoru volně předefinovala mezinárodní termín „skutečného majitele“ jako jediná v EU.

Děláme to také proto, že vládní návrh nebyl posouzen z hlediska souladu s evropskou legislativou. Je nanejvýš podezřelé, že se tomuto kroku vláda vyhýbá. České republice hrozí za takový počin a velké zpoždění celého zákona (v současné době měl být již schválen) sankce. A co hůř, především u nás nebude fungovat bazální ochrana proti praní špinavých peněz a střetu zájmů.

Ještě připomínám, že nejen dle našeho názoru je Andrej Babiš skutečným majitelem koncernu Agrofert. Prokázal to například audit Evropské komise, výpis ze slovenského rejstříku skutečných majitelů, nezávislá analýza JUDr. Viktora Rossmanna a Mgr. Anny Dolejské, analýza právníků Evropské komise.