PODCAST Růst s čistým svědomím: Kauza Turów

25.06.2021
„Turów není konflikt Česka a Polska. Je to spor těžaře a lidí ze tří různých států,“ říká Milan Starec, obyvatel Uhelné sousedící s Turówem, v prvním dílu nového podcastu europoslance Mikuláše Peksy.

O co vlastně jde v kauze Turów? Je to spor o osud krásné krajiny a o to, kdo smí rozhodnout o její budoucnosti. Místní bojují už několik let o záchranu svého domova. Polská těžební společnosti si proti tomu platí billboardovou kampaň v Bruselu, aby se domohla posvěcení další těžby. Jak se projevuje odvodnění, které důl způsobuje? A jak to vypadá, když přijede těžař do vesnice, kterou jeho firma poškodí?

Pusťte si v našem novém podcastu.

Podcast najdete na SPOTIFY, APPLE PODCAST nebo na RSS.COM!


Milan Starec se před lety přestěhoval do obce Uhelná na česko-polské hranici, aby utekl z velkého města a trávil víc času v krásné přírodě Lužických hor. Teď se mu ale za okny domu roztahuje hnědouhelný důl Turów. Jak se jemu a místním lidem vedle dolu žije?

„Máme vodovod, který je ale úplně mimo soustavu. Kdyby nám teď ve vrtu došla voda, nemá to pro nás jiné řešení než zavážení cisternami,“ popisuje Milan Starec v podcastu. Pitná voda pro domácnosti ale není jediný problém. „Když člověk začne bloumat okolo a vidí vyschlá koryta potoků, malou přehradu, kde by se dalo koupat, a je úplně suchá, je jasné, že k odvodnění došlo v důsledku těžby v dole.“

Polsko a PGE zatím nepřiznali žádné negativní vlivy těžby. Od začátku se přitom místní potýkají s tím, že na jejich připomínky nikdo neslyší. „V první verzi studie třeba byla zmínka o hluku, že se bude šířit 1,6 km. Tak jsme do připomínek napsali, že se to týká i naší vesnice, že je přesně kilometr. A v další verzi už bylo napsáno, že se hluk bude šířit jen 1,0 km,“ popisuje Milan Starec, jak probíhalo hodnocení dopadů těžby.

Kuriózní byla i komunikace těžařů s místními. „Čekali jsme seriózní jednání, místo toho nám majitel řekl, že to je přeci krásné důlní dílo a nechápe, co nám na něm vadí. To byla celá komunikace s PGE,” vzpomíná na návštěvu managementu ve vsi.

Sám by nejraději viděl praktickou dohodu, která povede k ukončení těžby v rozumné době, během které v Polsku cíleně vzniknou nová pracovní místa. To by totiž zachránilo krajinu před nevratnými dopady těžby.

Milan Starec varuje, že o budoucnosti Uhelné rozhodnou nejbližší roky, kdy se důl reálně rozšíří až na naši hranici. Rozšíření jednostranně umožnila polská vláda, navzdory tomu, že provoz měl skončit vloni v dubnu. Případ skončil u evropského soudu, těžba ale pokračuje navzdory soudnímu zákazu. Česká vláda vede s polskými protějšky jednání o mezivládní dohodě, jak situaci řešit.

Přečtěte si, co jsme psali k Turówu jinde:

Dohoda pro Turów – jisté peníze, nejistá budoucnost

Majitel dolu Turów chce vytěžit naše emoce


Máme nový podcast!

Růst s čistým svědomím – tak se jmenuje nový pirátský podcast europoslance Mikuláše Peksy. Podcast vznikl proto, aby dal prostor lidem, kteří mají zájem o čistou, udržitelnou budoucnost a chtějí se prakticky bavit o tom, kudy k ní dospět. Dostane se v něm na konkrétní příběhy lidí, zajímavé projekty z celé Evropy nebo i lidsky převyprávěné odborné debaty. Poslouchat můžete ve všech podcastových aplikacích i u nás na webu.