Proč je dobré mít svůj vlastní navigační systém

23.03.2022
„Spojené státy vypnuly Rusku v rámci sankcí kvůli válce na Ukrajině navigační systém GPS!“

Tweet s tímto tvrzením se 13. března začal virálně šířit po internetu, během několika málo hodin nasbíral tisíce „srdíček“ a lidé jej s oblibou doplňovali o šťouchnutí do zdánlivě malé přesnosti ruských raketových střel. A to přes to, že autor tweetu nebyl schopný informaci ničím podložit.

Dokonce i šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dimitrij Rogozin se o týden později při návštěvě Raketového a vesmírného střediska Progres údajně nechal slyšet, že Spojené státy zvažují odpojení Ruska od navigačního systému GPS. Nikdo z americké strany tyto domněnky nepotvrdil ani nevyvrátil a myslím si, že je můžeme považovat za celkem podařený příklad dezinformace, které jsou v moderních válečných konfliktech oblíbenou zbraní.

Vypnutí GPS v Rusku navíc nedává technický ani strategický smysl. Proč, na to se pokusím odpovědět v článku.

Navigaci, například v telefonu, používáme asi všichni. Jen málokdy má ale člověk důvod zamyslet se nad tím, jak to celé vlastně funguje a jestli opravdu jde „vypnout“ jen pro určitý stát.

USA: GPS a zrod satelitní navigace

Termín GPS se vžil jako název pro globální navigační satelitní systémy (GNSS) zjevně proto, že právě ten americký byl první plně funkční konstelací. GPS je vlastněn americkou vládou, provoz zajišťuje US Space Force. Od roku 2000 je GPS signál stejný pro civilní i vojenské účely, rozdíl v přesnosti určení polohy je tak dán především kvalitou přijímače a okolním prostředím (ve městě mezi vysokými budovami s limitovaným výhledem na oblohu bude přesnost nižší). Běžné chytré telefony s GPS dokáží určit polohu s přesností do 5 metrů, komerční přístroje až na několik milimetrů.

Systém GPS tvoří 24 satelitů, vybavených mimo jiné také velmi přesnými hodinami, rozmístěných na oběžné dráze tak, aby komfortně pokrývaly signálem celou Zemi. Stejně jako další geonavigační systémy je GPS naprosto pasivní. Co to znamená? Satelity jednoduše vysílají signál se svou přesnou polohou a časovým údajem a vůbec je nezajímá, jestli jej někdo dole na Zemi přijme, a už vůbec ne, ve kterém státě se daný člověk nachází. Samotné určení polohy totiž probíhá přímo v přijímači. Jakmile má váš mobil signál ze čtyř satelitů, je schopný vypočítat vaši polohu, rychlost i směr, kterým se pohybujete.Technicky tak opravdu nejde vypnout satelity pokrývající pouze určité území. Teoreticky by USA mohly znovu zavést rušení civilních kanálů náhodnými chybami, a znemožnit tak jejich použití pro přesné zaměření polohy, nicméně pro ruskou armádu by to v podstatě nezpůsobilo žádné komplikace. Rusko, stejně jako Evropská unie nebo Čína, totiž má vlastní globální navigační systém a i běžný chytrý telefon je schopný přijímat signály z několika systémů zároveň.

Rusko: GLONASS

Asi nikoho nepřekvapí, že vývoj ruského globálního navigačního systému GLONASS, stejně jako amerického GPS, začal již během Studené války. Systém byl dokončen v devadesátých letech, postupně ale docházelo k jeho zastarávání.

Plný provoz konstelace 24 satelitů byl obnoven až v roce 2011 po masivních investicích, dodnes GLONASS spolkne asi třetinu ruského rozpočtu na vesmírné aktivity. Stejně jako u GPS i zde satelity vysílají signál na různých frekvencích, na rozdíl od GPS je ale vysoce přesný signál ze satelitů GLONASS dostupný pouze pro autorizované uživatele, jako je například ruská armáda.

Říká se dokonce, že signál GLONASS pro armádní účely je přesnější než GPS – a kdyby ani to nestačilo, stále tu jsou ještě další dva globální navigační systémy.

EU: Galileo

Evropská navigace vstoupila do živého provozu v roce 2016, momentálně je stále ve fázi „předběžné“ provozní kapacity. Znamená to, že satelity vysílají signál a ten může být využíván pro civilní i vládní účely. Na orbitě se nachází 28 satelitů, z nichž je 21 plně použitelných a 2 ve fázi testování. Plně funkční konstelaci bude tvořit minimálně 24 satelitů, stejně jako u GPS a GLONASS, Galileo však slibuje ještě vyšší přesnost určení polohy i pro civilní účely, a to kolem jednoho metru.

I když se to málo ví, většina moderních chytrých telefonů už dokáže Galileo využívat. Chcete-li si ověřit, jestli to umí zrovna ten Váš, návod najdete na stránce agentury EUSPA. Od minulého týdne musí být všechny nové telefony, které přijdou na evropský trh, schopny přijímat signál z evropských satelitů Galileo. Více se o tom můžete dozvědět také při osobní návštěvě v sídle EUSPA v pražských Holešovicích.

Čína: BeiDou

Myšlenka na vývoj vlastního navigačního systému se v Číně zrodila již v 80. letech 20. století, trvalo však dvacet let, než se naplno rozjel vývoj vlastních satelitů. Čína měla také původně spolupracovat s EU na projektu Galileo zejména v oblasti civilního použití satelitní navigace, ale nakonec se rozhodla se pro vlastní systém. Plně operačním GNSS se BeiDou oficiálně stal v roce 2018.

Rušení signálu jako jedna z možností

Nehledě na to, že Rusko pravděpodobně využívá k navigaci také síť pozemních vysílačů, je vzhledem k počtu navzájem nezávislých globálních navigačních systémů téměř vyloučeno, aby se jednotlivé státy ocitly bez satelitní navigace.

Jednou z možností, jak satelitní navigaci znemožnit, je rušení signálu pomocí pozemních přístrojů.Největší ruská rušička Krasucha 2 umí narušit satelitní signál v okruhu až 250 kilometrů. Rusko ji použilo již během cvičení NATO ve Finsku v roce 2018 a je možné, že ji bude požívat i teď ve válce na Ukrajině.

Stejně tak by USA, ale i další mocnosti mohly použít selektivní rušení satelitního signálu nad určitými oblastmi nebo umožnit přístup k signálu pouze pro armádní a vládní účely. Tyto kroky by však měly pouze omezený účinek a pravděpodobně by nejvíce dopadly opět na civilní obyvatelstvo.

Zkontrolovat si, kolik a jakých satelitů váš telefon vidí a používá, můžete i sami pomocí jednoduché mobilní aplikace!