Proč není dobrý nápad používat TikTok

28.07.2020
Populární mobilní aplikace a sociální síť pro sdílení videí TikTok představuje obrovské bezpečnostní riziko pro své uživatele. Evropský sbor pro ochranu údajů kvůli této nebezpečné sociální sítí zřídil pracovní skupinu, která má prověřit zásady a postupy TikToku při zpracování osobních údajů. Existují totiž důkazy, že **soukromá data milionů uživatelů míří přímo do Číny**.

V posledních týdnech zakázala TikTok Indie, schyluje se k tomu v USA a je vyšetřován v EU. Co z toho je ale obchodní válka a co skutečný problém?

TikTok, který vlastní a vyvíjí čínská firma ByteDance, se v posledních pár letech stal oblíbeným nástrojem zejména mezi mladší generací uživatelů. Aplikaci si po celém světě stáhlo už přes dvě miliardy uživatelů a TikTok svým strmým vzestupem zaskočil tradiční sociální sítě a aplikace jako Facebook, Twitter nebo Snapchat. Formát příspěvků na TikToku (tedy krátká vtipná nebo zajímavá videa) přitahuje pozornost především dětí. Jen v České republice podle průzkumu Centra PRVok TikTok využívá více než čtvrtina dětí, nejčastěji ve věku 10–12 let.

Oblíbenost aplikace mezi dětmi už několikrát způsobila rozruch, protože na platformě se často vyskytují i sexuální predátoři. Problém s TikTokem je ale daleko hlubší. Samozřejmě že data za zvláštních okolností shromažďují i jiné společnosti: ty americké (třeba Facebook nebo Google) pak na obchodu s daty a sestavování osobních profilů postavily svůj byznys. Ekonomka a odbornice na informační technologie Shoshana Zuboff na základě toho dokonce nazvala poslední dekádu nástupem „sledovacího kapitalismu“. Stejně tak pokud tyto firmy požádá o informace příslušná americká agentura, bránit se jejich vydání je pro ně obtížné.

V čem je ale Tik Tok jiný a proč byste měli ještě víc zvážit jeho užívání?

1) Množství informací a dat, které TikTok o svých uživatelích shromažďuje, je ještě vyšší než v případě jiných sociálních sítí.

Technické

Podle programátorů, kteří se pokusili o reverzní inženýrství aplikace, se TikTok snaží uživateli ztížit přesnou identifikaci dat, která jsou z jeho zařízení odesílána. Jeden z uživatelů TikToku dokonce reportoval vzdálené spuštění binárních souborů, které TikTok při svých updatech využívá.

Mezi data, která TikTok monitoruje, patří:

• údaje o zařízení (typ CPU, hardware ID, místo na disku, využití paměti…) • údaje o dalších nainstalovaných aplikacích (včetně těch již smazaných) • síťové informace (IP a MAC adresy zařízení a routeru, název WiFi) • jestli je zařízení spuštěné s rootovskými oprávněními • pravidelný GPS ping

Biometrické

Problém také představuje neautorizované odesílání dat, které popsali někteří uživatelé. Ti se setkali s tím, že z jejich zařízení TikTok odesílal na čínské servery biometrické údaje zjištěné z videí. Docházelo k tomu ještě předtím, než uživatel video sdílel nebo jen uložil. Do těchto informací patří třeba vaše tvář.

2) TikTok vs. ochrana dat

Evropská unie je v ochraně osobních dat jednoznačně nejpřísnější trh. Není proto divu, že zde už TikTok kvůli své práci s daty vyšetřován je. Celá věc je o to složitější, že TikTok se přímo zaměřuje na mladé uživatele. Ti ale legrací ve 13 letech zakládají hromádku dat, která bude relevantní a využitelná i v jejich 40.

Ve Spojených státech už firma ByteDance dostala vzhledem k praktikám při sběru informací o svých dětských uživatelích pokutu ve výši 5,7 milionu dolarů a v současnosti se uvažuje o úplném zákazu aplikace. Na ochranu dat se odkazuje i Indie, která jako důvod zákazu uvedla přeposílání dat do Číny. Jak jsme ale řekli v úvodu, Indie spolu s TikTokem také zakázala řadu dalších aplikací a jedná se hlavně o další krok v konfliktu s Čínou.

3) Komunistická strana Číny

Ano, i další sociální sítě zpracovávají vaše data, a to často dost obludnými způsoby. To je problém a snažíme se ho řešit. Stejně tak jiné společnosti spolupracují třeba s americkými bezpečnostními agenturami, jejichž skandály jsou dobře známé například díky Edwardu Snowdenovi. Ale Čína je stále přece jenom výrazně odlišný hráč. Totalitní země bez jakékoliv demokratické kontroly, která provádí dlouhodobou etnickou čistku, zavádí systém sociálního kreditu a masové rozpoznávání tváří na ulicích, je velmi špatný vlastník vašich dat, tváří nebo humorných videí.

A co s tím?

Jako Piráti věříme, že nejlepší cesta je v informované volbě. Pokud se po přečtení článku rozhodnete TikTok dál používat, je to vaše volba. Budeme ale moc rádi, když tyto informace pošlete dál.

Pokud se rozhodnete se TikToku zbavit, kolegyně Markéta Gregorová pro vás připravila jednoduchý návod. Jako každé správné TikTok video má méně než minutu. :)

EDIT: Upravil jsem tvrzení o spouštění binárních souborů, které jsem původně mylně formuloval jako jasnou věc. Omlouvám se!