Mikuláš Peksa

Narodil jsem se 18. června 1986 v Praze. Vystudoval jsem biofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a v průběhu studia jsem se specializoval na využití jaderné magnetické rezonance, později pracoval jako výzkumný pracovník a softwarový vývojář. V letech 2017 až 2019 jsem působil v roli poslance Poslanecké sněmovny PČR, kde jsem se stal členem Zahraničního výboru a místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti. Od dubna 2017 jsem zastával funkci místopředsedy Pirátů a od roku 2019 předsedám Evropské pirátské straně. Ve stejném roce jsem byl zvolen do Evropského parlamentu, kde jsme se s Piráty přidali do frakce Greens/EFA.

Jako europoslanec osobně působím ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a hospodářském a měnovém výboru (ECON). Jako europoslanec podporuji inovace a technologický růst, rozvoj umělé inteligence v Evropě a důslednější kontrolu nakládání s veřejnými rozpočty. Mezi nejdůležitější téma řadím přehození evropské ekonomiky na udržitelnou a ekologickou kolej, která nás vyvede z klimatické krize. Věřím, že technologie mají lidem pomáhat a ne je sledovat. Přeji si diplomaticky jednotnou a silnou Evropu, která bude schopna postavit se jak nadnárodním korporacím, tak autoritářským režimům. Mluvím plynně anglicky a německy.

Pokud vás zajímá, jak jsem konkrétně hlasoval v Evropském parlamentu, podívejte se sem: https://www.votewatch.eu/en/term9-mikulas-peksa.html

První rok v Evropském parlamentu

Po volbách v květnu 2019 jsem se společně s Markétou Gregorovou a Marcelem Kolajou z českých Pirátů a s Patrickem Breyerem z Německé pirátské strany stal europoslancem za Evropské pirátskou stranu. V následujícím článku bych chtěl shrnout to nejvýznamnější a nejzajímavější, co se událo v mém prvním roce v roli europoslance. A není toho málo.

(Další informace o mých aktivitách v Evropském parlamentu naleznete na mém europoslaneckém profilu a v mém veřejném kalendáři.)

Nezbytný vstup do frakce

Pokud chcete v Evropském parlamentu něco prosadit, musíte vstoupit do frakce. Pro nás připadala v úvahu frakce RENEW Europe a Greens/EFA. Greens/EFA nám nabídla smysluplné podmínky, navázání na práci pirátské europoslankyně Julie Reda, servis a možnost se v pro nás klíčových tématech odchylovat. Naopak v Renew Europe zakotvilo hnutí ANO a být s ním v jedné frakci nebylo vzhledem ke střetu zájmů Andreje Babiše přijatelné. Asi nepřekvapí, že za těchto podmínek jsme se rozhodli přidat ke skupině Greens/EFA. S těmi navíc sdílíme silný důraz na udržitelnost, transparenci, ochranu právního státu a veřejných peněz, což jsou hodnoty, kterým se plně věnuji.

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/evropsti-pirati-greens-evropska-svobodna-aliance.html
https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/evropsti-pirati-ve-frakci.html

Vyjednávání výborů

Práce v evropském parlamentu se dělí do různých tematických výborů. Naše první dny ve frakci se tak nesly ve znamení vyjednávání o obsazení těch nejzásadnějších pozic pro prosazování naší politiky.

A uspěli jsme! Já osobně působím ve výborech pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a hospodářském a měnovém výboru (ECON). V kontrolním výboru pracuji na funkci koordinátora: to znamená, že spolu s kolegyní Violou de Cramon organizuji práci frakce, vyjednávám s dalšími koordinátory, komu připadnou jaké tisky a jak budeme hlasovat na plénu.

Největší úspěch nás ale ještě čekal. Marcel Kolaja byl zvolen místopředsedou Evropského parlamentu!

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/ep-pirati-ve-vyborech.html

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/ep-mistopredseda-kolaja.html

Komise Ursuly von der Leyen

Novou Evropskou komisi pod vedením Ursuly von der Leyen pirátští europoslanci nepodpořili. Nesouhlasíme se způsobem, jakým byla ustanovena – nevede ji volený politik, ale Radou dosazená Ursula von der Leyen. Té se dříve právem říkalo Zensursula kvůli jejím nadšeným postojům k omezování svobody internetu.

Kritičtí jsme byli i vůči jednotlivým nominantům: francouzka Sylvie Goulard nedokázala vysvětlit své značné vedlejší příjmy, rumunský i maďarský nominant neobstáli pro svůj střet zájmů. Považuji za zásadní, aby Parlament Komisi hlídal a nedovolil přílišné přešlapy, stejně jako národní parlamenty mají kontrolovat práci svých vlád. Jsem rád, že se nám podařilo získat dostatečnou podporu pro určení hranic Komisi. Do tak zásadních funkcí přeci není možné dát každého bez jakékoliv demokratické kontroly.

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/evropsti-pirati-nepodporili-novou-ek.html

https://mikulas-peksa.eu/ursula-nepresvedcila/

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pirati-eu-body-portfolia-jourove-jsou-problematicke.html

Velké evropské téma: Babišův střet zájmů

Andrej Babiš je ve zjevném střetu zájmů. To říkám už několik let a přesunem do Bruselu jsem na to rozhodně nezapomněl. Je to značný problém, protože Babiš jako premiér také spolurozhoduje jak o rozdělování peněz doma, tak o tom, jak vůbec budou vypadat evropské rozpočty – a v tu samou chvíli jsou jeho (momentálně ve svěřenských fondech schované) firmy příjemci dotací. Těch dotací, které mají sloužit k modernizaci české ekonomiky a místo toho se z nich třeba zdokonaluje linka na toastový chléb.

Považuji to za systémový problém, který dusí Česko a rozežírá Evropu zevnitř.

Naše úsilí vyvrcholilo europoslaneckou misí. Společně s dalšími europoslanci jsme se setkali s úředníky, zástupci občanské společnosti i politiky v Česku a řešili jsme, jak je nastaven systém obecně. Celou misi provázelo i vyloženě trapné vystoupení premiéra, který nazval mě a kolegu Zdechovského vlastizrádci a vedoucí mise, předsedkyni výboru Moniku Hohlmaier, označil za pomatenou. Bohužel nám to neřekl do očí při přímém setkání, ale vzkázal tyto urážky po médiích, protože plánovanou schůzku v rámci mise na poslední chvíli zrušil.

My jsme zatím jako výbor připravili sadu doporučení, co může Česko udělat, aby zajistilo větší férovost čerpání financí.

A to není vše. Připravil jsem a vyjednal se svým týmem také rezoluci celého Parlamentu k Babišově střetu zájmů.

https://mikulas-peksa.eu/zavery-kontrolni-mise-stret-zajmu-andreje-babise-je-potvrzen-pokud-se/

https://mikulas-peksa.eu/zprava-o-kontrolni-misi-evropskeho-parlamentu-cesky-preklad/

https://mikulas-peksa.eu/dokud-bude-babis-sedet-na-vice-zidlich-ma-cesko-velky-problem-kauza-do/

https://jebabisvestretuzajmu.cz

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/peksa-babisuv-stret-zajmu.html

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/cesky-preklad-zpravy-zneuzivani-dotaci.html

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/babisuv-stret-zajmu-potvrzen.html

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/zadost-piratu-reseni-stretu-zajmu-andreje-babise.html

Zvolení předsedou PPEU

Na začátku listopadu 2019 jsem byl zvolen předsedou Evropské pirátské strany. V Evropské pirátské straně působím na různých pozicích od roku 2015, proto chci své zkušenosti zúročit k prohloubení mezinárodní spolupráce jednotlivých pirátských stran. Věřím, že každá země potřebuje trochu víc svobody.

https://mikulas-peksa.eu/PPEU/

Posílení právního státu v EU

Evropská komise pravidelně zpracovává výroční zprávu o stavu právního státu v jednotlivých členských zemích. Ke zprávě je možné prostřednictvím formuláře na stránkách Komise připojit i názor zúčastněných stran. Abych rozšířil povědomí o této aktivitě a zvýšil pravděpodobnost zapojení lidí z ČR, zajistil jsem překlad formuláře do češtiny.

Je mi dost líto, že jsem musel překlad chystat sám. Ještě víc mě mrzí, že Komise i přes výjimečný stav v Evropě nepřikročila k výraznému prodloužení doby, po kterou tázání běželo. Ušlá příležitost.

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/peksa-ek-pravni-stat.html

https://pravni-stat.mikulas-peksa.eu/

Kontrola rozpočtů evropských institucí

Podařilo se nám shromáždit podporu napříč Parlamentem pro více úspor!

V rámci nich prosazujeme zřízení pouze jednoho sídla Evropského parlament, více digitalizace a práce z domova, větší transparentnost při schůzkách europoslanců s lobbisty a otevřenost výdajů jednotlivých kanceláří. Prosadili jsme závazek, který zajišťuje používání open source softwaru v evropských institucích.

Sami se snažíme jít příkladem: https://www.pirati.cz/europarlament/hospodareni/

https://mikulas-peksa.eu/pirati-tlaci-evropsky-parlament-k-uspornym-opatrenim-a/

https://mikulas-peksa.eu/pirati-chteji-usetrit-penize-a-presunout-cely-evropsky-parlament-do/

Daňová spravedlnost a férové nakládání s veřejnými penězi

Mezi má hlavní témata patří boj s korupcí a daňovými úniky, proto jsem ve spolupráci s dalšími europoslanci založil parlamentní meziskupinu, která se protikorupční politice věnuje. Vytrvale upozorňuji na problémy s daňovou legislativou a na další negativní trendy, kdy dochází k nezdravému propojování byznysových zájmů s výkonem politické funkce.

Práce zde samozřejmě není jen o velkých věcech, jako jsou změny daňového řádu, ale i o řadě menších zlepšení. Společně s kolegou Danielem Freundem tlačíme na zavedení „období na vychladnutí“ mezi prací ve vrcholných politických orgánech a v lobbistické organizaci, prosadili jsme řadu drobných pozměňovacích návrhů, které směřují k vyšší transparenci parlamentu, a také jsme jako ekonomický tým frakce připravili pět jasných podmínek, které by měly splňovat všechny státní dotace v EU. Ty pak nejenom jednotně požadujeme v Parlamentu, ale Zelení po celé Evropě teď mají jednoduché základní body, jak postupovat. Jsem moc rád, že se nám povedlo tento dokument vyjednat, a třeba tak jasně ukotvit, že kdo daní v daňových rájích, neměl by dostávat peníze od státu.

https://mikulas-peksa.eu/zalozeni-meziskupiny/

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/peksa-vlada-blokuje-legislativu-proti-danovym-unikum.html

https://mikulas-peksa.eu/blacklist-danovych-raju/

https://mikulas-peksa.eu/kontrola-zahranicnich-investic/

https://publisher.pp-eu.eu/tmp/assets/img/5_pravidel.jpeg

https://european-pirateparty.eu/anti-corruption-intergroup-prevent-corruption-in-corona-emergency-funds/

Koronavirová krize

V průběhu koronavirové pandemie jsem se snažil především vysvětlovat kroky a možnosti institucí EU. Ta podle mě udělala všechno, co je v jejích možnostech: jenže ony možnosti jsou příliš omezené, protože si každý premiér rád udělá tiskovku, kterak přísně zavřel hranice a milostivě je potom otevřel, než aby takové věci koordinoval s ostatními a postupoval čistě na základě dat a regionů. Myslím, že by bylo na čase udělat řadu změn v tom, jak Evropa funguje.

Kde ale bude mít Unie obrovskou roli, bude společná rekonstrukce ekonomiky. Vstoupili jsme do nevídané krize bez jasného konce. Tahle krize by pro nás mohla být příležitost posunout se k moderním technologiím a udržitelným řešením místo betonu a dalšího betonu, ale vláda zatím dělá vše opačně.

V rámci prosazování fugnování právního státu po celé Evropě jsem žádal omezení nouzových zákonů, které by měly mít jasné časové rozpětí, protože jinak dávají mnohým autoritářům prakticky neomezenou moc. Jedná se především o případy v Maďarsku a Polsku, ke kterým jsme připravili rezoluci, o které se bude hlasovat v příštích měsících.

https://mikulas-peksa.eu/eu-vs-corona/

https://mikulas-peksa.eu/puvod-koronaviru/

https://mikulas-peksa.eu/koronavirovy-zakladni-prijem/

https://mikulas-peksa.eu/rizika-na-siti-v-dobe-pandemie/

https://mikulas-peksa.eu/vyzkumy-eu-v-boji-proti-koronaviru/

https://european-pirateparty.eu/pirates-the-next-generation-eu-plan-is-going-in-the-right-direction-could-be-better-in-certain-details/

https://european-pirateparty.eu/call-for-time-limit-to-emergency-laws/

Nepřijatelné porušování lidských práv

Pro Piráty je dodržování a podpora lidských práv kdekoliv na světě nesmírně důležité. Já osobně se snažím upozorňovat na mnohá bezpráví, která často nedostávají příliš mediálního prostoru. Obzvláště nebezpečné je zneužívání nových technologií k hromadnému sledování, které v autoritativních režimech může vést až k uvěznění nebo smrti – ano, mluvím například o Číně a Tibetu.

O tom, jak mohou být moderní technologie zneužity jsem také mluvil na konferenci v Ženevě. Stal jsem se předsedou neformální společnosti Přátel Tibetu v Evropském parlamentu a spolupracuji s exilovými organizacemi Tibeťanů. V dalších letech bych rád využil těchto vazeb k co největší pomoci minoritám v Číně. Za zásadní téma považuji i šíření informací o tom, jak nejlidnatější země světa nasazuje vynálezy, které nás mají osvobozovat, jako nástroje otroctví.

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/europarlamentni-skupinu-tibet-vede-peksa.html

https://tibet.net/representative-tashi-phuntsok-calls-on-mep-mikulas-peksa/

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/peksa-cina-zneuziva-technologie.html

https://mikulas-peksa.eu/vyzyvame-cinu-aby-okamzite-propustil-tibetske-politicke-vezne/

https://mikulas-peksa.eu/pribeh-zrady-jak-minerva-prekrocila-rubikon/

https://mikulas-peksa.eu/rusko-sledovani/

https://mikulas-peksa.eu/china-cables/

https://mikulas-peksa.eu/cina-obchod-s-organy/

https://mikulas-peksa.eu/cinsky-system-socialniho-kreditu/

Umělá inteligence

Regulace umělé inteligence bude v nadcházejících letech naprosto zásadní oblastí, která se posléze dotkne veškerých aspektů civilizovaného života. Piráti v EP pracují na tom, aby budoucí právní rámec pro využívání umělé inteligence přispíval k odbourávání nerovností, ne aby je umožňoval vytvářet.

V rámci výboru ITRE se připravuji na několik zpráv a chystané legislativní tisky. Připravil jsem také konferenci, na které jsme probrali, jakou úlohu EU může hrát ve vývoji AI a jak může řešit její rizika. EU je totiž jediná velmoc, která se alespoň snaží chránit soukromí a svobodu svých občanů i vůči moderním hrozbám – a já chci udělat všechno proto, aby se ochrana jednotlivce ještě zlepšila.

https://mikulas-peksa.eu/prilezitosti-hrozby-ai/

Společná evropská armáda

Téma společné evropské armády se ve vztahu k evropské obranné politice objevuje stále častěji. Zavedení společné armády podporuji, kromě výrazných úspor totiž přináší i zvýšení obranných kapacit pro členské státy.

Konkrétní tisky a pravidla k tomu v Evropském parlamentu nemáme, ale považuji za důležité tuto alternativu zmiňovat. Třeba jednou!

https://mikulas-peksa.eu/EU-armada/

https://mikulas-peksa.eu/vytvorme-armadu-eu/

Odpor proti cenzuře textu

V souvislosti s kampaní Zachraň internet jsem se společně s Ondřejem Profantem a Marcelem Kolajou věnoval problematickým ustanovením směrnice o copyrightu. Usilovali jsme o to, aby se ČR připojila k žalobě k Soudnímu dvoru EU ohledně protiústavnosti automatizovaných filtrů obsahu. S Patrickem Breyerem jsme na nebezpečí automatického filtrování upozornili i v případě nařízení o prevenci teroristického obsahu.

Příslušným tiskům se teď věnuje hlavně Marcel a Patrick, oba dělají skvělou legislativní práci.

https://zachraninternet.cz/index.html

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/copyrightova-smernice-je-protiustavni-apelujeme-na-premiera-k-pripojeni-k-polske-zalobe.html

https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/vlada-ignoruje-protiustavnost-smernice.html

https://mikulas-peksa.eu/upload-filters/

Dezinformace

Dezinformace jsou jeden z větších problémů naší propojené společnosti a všichni se na ně snaží najít odpověď. Velmi často skrze více kontroly a více pravidel. Nemyslím si však, že by bylo vhodné v členských státech rozšiřovat možnosti cenzury. Řešením je více vzdělání a širší osvěta v oblasti vyhledávání a ověřování informací. O tom jsem mluvil i na seminářích k šíření dezinformací ve střední Evropě.

https://mikulas-peksa.eu/usneseni-ovlivnovani-voleb/

https://mikulas-peksa.eu/hoax-dan-z-masa/

https://mikulas-peksa.eu/hoax-spd-syrie/

https://mikulas-peksa.eu/reakce-copyright-smernice/

https://youtu.be/lIfiik4yt94

Běžná parlamentní práce

Ještě o jedné věci bych rád napsal. Mám samozřejmě své cíle a priority, ale valí se na nás i spousta dalších rozhodnutí. Jako Piráti si před každým jedním hlasováním děláme důkladnou rozvahu a poradu, jak k dané věci přistoupíme, protože nechceme papouškovat Zelené a chceme, aby každý ze stovek hlasů, které na jednom plenárním zasedání dáme, byl jasně odůvodněný. Tam, kde se poslanci jiných frakcí mohou bezpečně spolehnout na své voting listy, raději pracuji se svým týmem někdy i 24 hodin v kuse (pozměňovací návrhy mohou být navrženy krátce před zasedáním a není možné se připravit).

I to patří k parlamentní práci. A jak jsem hlasoval? Rozklikněte si následující odkaz. Rád s vámi proberu důvody pro to které hlasování.

https://www.votewatch.eu/en/term9-mikulas-peksa.html

Evropská politika není zahraniční politika. Dohromady jsme Evropa.

Mikuláš Peksa

poslanec Evropského parlamentu
předseda Evropské pirátské strany


celý profil
Mikuláš Peksa