Q&A – PROTOBABIŠ.ONLINE

07.12.2022
Českou republiku za necelé dva měsíce čekají prezidentské volby, které rozhodnou nejen o podobě vnitřní politiky České republiky, ale i o způsobu její prezentace navenek.

„Každý si zpětně věci idealizujeme a vytěsňujeme to špatné. Proto je důležité připomínat, jak se věci skutečně udály,“ komentuje europoslanec Mikuláš Peksa spuštění webu PROTOBABIS.ONLINE připomínající kauzy bývalého premiéra a nynějšího kandidáta na prezidenta Andreje Babiše. K webu nyní přidáváme i stručnou Q&A sekci.

Když nepodporujete na Hradu Babiše, ostatní kandidáti jsou podle vás OK?

Nehodnotíme ostatní a zejména občanské kandidáty. Jde nám o to poukázat na fakt, že nám na Hrad kandiduje člověk, jehož cesta politikou je zatím jenom „z průšvihu do průšvihu“, a sesumírovat právě ty průšvihy, které jsou podle nás dobrým argumentem a odpovědí na otázku „Proč Babiše nevolit?“.

Tahle kampaň Babišovi jenom zvětšuje mediální dosah. Není lepší raději mlčet?

Kampaň má za cíl upozornit na jeho dosavadní politické přešlapy (a že jich bylo) a tedy na to, proč by pro Českou republiku a její občany AB neměl být relevantním kandidátem na příštího prezidenta ČR. Je podle nás důležité mít na jednom místě všechny argumenty a odpovědi na dotazy typu „Proč Babiše nevolit?“.

Tohle je skvělý! Jak to můžu dál šířit nebo pomoct to dostat mezi lidi?

Moc si toho vážíme! Ideálně prosím sdílejte samotný web https://protobabis.online nebo jednotlivé důvody, proč AB nevolit s odkazem na web. Tady je k tomu i tiskovka

Ok, Babiš nebyl ideální premiér a jeho vláda taky nic moc. Pořád ale lepší jak takhle vláda. To vážně mám podle Vás volit kandidáty tohohle divného slepence?

Rozhodně netvrdím, že současná vládní koalice je ideální. Konzervativní strany, které se na ní podílejí, rozhodně nejsou jednoduchým partnerem pro jakoukoli spolupráci. Její chyby ale nijak neomlouvají Andreje Babiše. A ani nejsou důvodem nedat prostor nezávislým nestranickým kandidátům, kteří Andrej Babišovi konkurují.

Pořád jedete (myšleno Piráti i pětikoalice) jen anti-Babiš.

To není pravda. V případě Pirátské strany se stačí jednoduše podívat na web https://www.pirati.cz nebo https://piratipracuji.cz, případně na sociální sítě jednotlivých pirátských politiků a političek. Naše agenda je opravdu široká. Bohužel AB spadá do mnoha kategorií, kterým se dlouhodobě věnujeme – zneužívání evropských dotací, ovlivňování médií, podkopávání lidských práv, obcházení daňových povinností a další.

Babišovy dotace vlastním firmám. Co s tím dělají Piráti?

Nahrávání dotací Andrejem Babišem vlastním podnikům, které na ně nikdy neměly ani zdaleka nárok, se věnujeme už řadu let. Na úrovni EU prosazujeme jednotnou a transparentní open-source databázi projektů realizovaných z evropských peněz a zavedení veřejného rejstříku skutečných majitelů firem. Už se nesmí stát, že EU dotace náhodně zmizí do kapes oligarchů, kterým ani nepatří. Více jsme o tom psali například zde.

Babiš ve střetu zájmů. Co s tím dělají Piráti?

Babišův letitý střet zájmů řešíme v Evropském parlamentu už od zvolení v roce 2019. Od té doby jsem se spolu s výborem pro rozpočtovou kontrolu zúčastnil mise do ČR, abychom si na ten střet zájmů posvítili. Výsledek? Andrej Babiš mne nazval vlastizrádcem. V Komisi se nám ale mezitím podařilo prosadit o střetu zájmů Andreje Babiše hned dvě rezoluce, které vyvinuly tlak na ČR ten problém začít skutečně řešit.

Ovládá média. Co s tím dělají Piráti?

Piráti se od vstupu do vlády snaží ve Sněmovně projednat zákon o zákazu vlastnění médií politiky. Bohužel se ale jeho projednání ve sněmovně jeho oponentům stále daří blokovat. Na úrovni EU se ale snažíme podpořit nezávislost médií a novinářů skrze Media Freedom Act. I k tomu zatím ale máme výhrady, především že místo nařízení navržené změny pouze doporučuje.

Ministerstvo pro lidská práva a Křeček. Co s tím dělají Piráti?

Lidská práva jsou pro Piráty naprosto základní hodnotou, na které celá strana stojí. Nebojíme se proto vždy ozvat pokud jsou porušovaná. To i v případě, kdy ombudsman Křeček neplní svoji práci tak, jak by měl. Požadujeme proto, aby ze své funkce odstoupil.

Covid a opatření. Co s tím dělají Piráti?

Reakce vlády Andreje Babiše na pandemii byla naprosto chaotická. Andrej Babiš se odmítl připravit přes naše varování na další vlny pandemie a raději se hned v létě 2020 chlubil tím, že prý zhoubný virus porazil. Bohužel, tento přístup nás stál přes 40 tisíc životů běžných občanů. Vše se o našem přístupu dopodrobna dozvíte zde: https://koronavirus.pirati.cz/aktuality/

Vyvolává nenávist. Co s tím dělají Piráti?

Pirátská strana se vždy zakládala na faktech, ne slepých blábolech. Nikdy bychom se třeba narozdíl od expremiéra neodvážili své odpůrce plošně nazvat fašisty. Samozřejmě že kritika názorových oponentů do politiky patří. Má se ale dělat konstruktivně.

Účast ve sněmovně. Co s tím dělají Piráti?

Poslanci byli do sněmovny občany zvolení od toho, aby reprezentovali jejich  názory a zastupovali je v zákonodárném procesu. Piráti se svého závazku snaží dostát jek jen to jde, proto jsou naši poslanci v Parlamentu přítomni nad 80 %. Výjimkou je Ivan Bartoš, který jako ministr musí během předsednictví v EU cestovat.

Andrej Babiš na druhou stranu jako řadový poslanec má v Parlamentu docházku pouhých 17 %. Více v tomto článku.

Obchází daně + Pandora Papers. Co s tím dělají Piráti?

Každý politik má jít příkladem a plnit své občanské povinnosti. Placení daní je jednou z nich - a velmi důležitou. Na to s Piráty dlouhodobě upozorňujeme (viz např. můj blog) a v Evropském parlamentu jsme například prosadili zveřejňování detailních finančních informací nadnárodními korporacemi, tzv. pCBCR. Jak se nicméně ukazuje na Babišových machinacích s majetkem - ať už jde o jeho nemovitosti ve Francii nebo přehnané naceňování marketingových služeb na farmě Čapí hnízdo (praxe v angličtině známá jako 'BEPS') - tento aspekt občanského soužití mu vlastní rozhodně není. A to je u prezidenta problém. 

Bečva. Co s tím dělají Piráti?

Pirátům na přírodě a ekologii vždy velmi záleželo. Kauza Bečva nás hluboce zasáhla a nadále se snažíme vyšetřování věnovat, mimo jiné i na našem webu https://zazivoubecvu.cz/. Boj za čistější přírodu nikdy nevzdáme. Proto se také věnujeme stále probíhající kauze okolo polského dolu Turów, který na českých hranicích ničí ovzduší, přírodu a připravuje řadu vesnic o pitnou vodu.

Ruský plyn. Co s tím dělají Piráti?

Česká energetická závislost na Rusku není řešení. Dokonce ani přechod na odběr energetických zdrojů z jiných, o něco méně tyranských režimů. Řešení evropské energetiky je v obnovitelných energiích a modernizaci energetické sítě. Potřebujeme postupně přejít i na zelenější řešení jako zelený vodík apod.

Zadlužená ČR. Co s tím dělají Piráti?

Andrej Babiš při vstupu do politiky hrdě proklamoval, že chce řídit stát jako firmu. A že kdyby řídil firmu s takovými schodky, jaké tehdy vykazovala Nečasova vláda, všechny manažery by okamžitě vyházel. V roce 2019, kdy ekonomika rostla již šestý rok v řadě, však přesto Babišův kabinet hospodařil se schodkem 29 miliard korun, o rok později to pak již bylo enormních 367 miliard. Výsledek? Jeden z nejrychlejších růstů zadlužení v roce 2021 v rámci EU. Piráti přitom v obou případech prosazovali větší rozpočtovou odpovědnost či hlasovali proti návrhu.