Právní stát – co to ale znamená?

25.11.2020
ENG version below! Evropa se v červenci shodla na podobě rozpočtu pro dalších sedm let, včetně klíčových investičních programů, které mají šanci snížit dopady koronakrize a připravit Evropu na klimatickou krizi. A investice i práce se po hlubokém ekonomickém propadu budou hodit všem.

Na základě úspěšného tlaku Parlamentu se povedlo v dohodě mezi Komisí, Radou a Parlamentem prosadit nové podmínky čerpání rozpočtu. Peníze jsou nově podmíněny PRÁVNÍM STÁTEM.

Co to znamená?

Piráti_rule_of_law_infografika_CZ.png

Maďarsko a Polsko rozpočet vetovaly s tím, že tyto podmínky přímo zasahují jejich práva – prý je to vše kvůli uprchlíkům. To je jednoduše lež. Podmínky právního státu nijak neřeší migrační politiku, nové změny v rozpočtu dokonce přidávají miliardy na ochranu společné hranice.

Ve čtvrtek 19.11. proběhlo další jednání premiérů Evropy, které ale nepřineslo další posun. Dle vyjádření předsedy Rady, belgického premiéra Michela, je jasná většina států stále pro dohodnuté podmínky, ale některé země dohoduto nemohou podpořit a bude se dále jednat.

Reálně to znamená jediné: pro Orbána jsou důležitější odklony peněz pro jeho pomahače a pro polskou vládu je prioritou možnost rozebírat soudní soustavu dle libosti.

Evropa je na scestí. Unie byla a měla by stále být demokratickým klubem, jehož státy dodržují nejzákladnější pravidla – tak stále hovoří základní smlouvy. A je to věc nejen správná, ale i veskrze praktická. Pokud chceme silný společný trh, společné investice a společné hranice, musíme si věřit. A autoritářům se věřit prostě nedá.

Na této stránce vás budeme také informovat o dalším vývoji. Budu rád, když řekněte o situaci známým. V následujících dnech se bude lámat chleba v tom, jestli jsme spolek demokratických států, nebo jestli ustoupíme těm, kteří si chtějí pravidla ohýbat.

SOUHLASÍTE S TÍM, ŽE BY PODMÍNKA PRÁVNÍHO STÁTU MĚLA BÝT ZAVEDENA?

Podpořte nás tím, že si aplikujete rámeček na Facebooku. Je to opravdu jednoduché:

1. Přejděte na ODKAZ POD TÍMTO NÁVODEM. 
2. Vyberte rámeček: EU needs RULE OF LAW (stránka Mikuláš Peksa)
3. Klikněte na Použít jako profilový obrázek.

ODKAZ NA FACEBOOKOVÝ RÁMEČEK

K profilové fotce si přidejte následující popis. Musíme vytvořit na vlády tlak, aby rozuměly tomu, že právní stát je základní podmínkou, na které se shodneme napříč EU. A že autoritářským režimům se prostě neustupuje:

Podporuji podmínku dobrého stavu právního státu pro čerpání evropských peněz. Nechci, aby byly z našich peněz placeny autoritářské režimy, které častokrát dotace zneužívají. Zároveň chci, aby členské státy EU splňovaly základní demokratické hodnoty a aby neporušovaly principy, které chrání obyčejné občany EU. Přidej se i ty a bojuj za právní stát rámečkem! Více na www.mikulas-peksa.eu/rule-of-law.