Rusko a SWIFT. Jaké má důsledky rozdělení téhle dvojice?

14.07.2022
Jednou z nejvýznamnějších ekonomických sankcí proti Rusku je jeho odříznutí od platebního systému SWIFT, který je celosvětově používán pro finanční mezibankovní transakce.

Deset velkých ruských bank, včetně největší Sberbank, je tak v podstatě vyřazeno z mezinárodního obchodu.

SWIFT je síť, která zajišťuje veškeré přesuny finančních toků mezi bankami, institucemi i fyzickými osobami po celém světě. Můžeme si ho představit jako internet, kde každá banka má svoji adresu, která je definována BIC kódem. Pokud pak jedna instituce pošle peníze druhé, dostanou o provedené transakci okamžitě zprávu. Do systému je zapojeno asi 11 000 bank a institucí ve 200 zemích světa a denně skrz něj proběhne kolem 40 milionů zpráv.

Rusko není historicky první zemí, která byla ze SWIFTu vyloučena. V roce 2012 byl z tohoto platebního systému vyloučen Irán v reakci na jeho jaderný program. Tehdy přišel o asi polovinu příjmů za vývoz ropy a jeho mezinárodní obchod klesl o 30 %. Evropa hrozila Rusku s vyloučením ze SWIFTu už v roce 2014 po anexi Krymu, ale Západ k tomuto razantnímu kroku nakonec nepřistoupil. Rusko však kvůli této hrozbě vyvinulo vlastní alternativu k mezinárodním finančním transakcím: SPFS. Tu však používá jen několik východních států silně ekonomicky fixovaných na Rusko. Moskva též spolupracuje s Pekingem na připojení k čínskému systému zahraničních plateb CIPS, který zpracovává platby v čínských jüanech. 

Vyloučení ze SWIFTu bylo pro Rusko obrovský zásah. Pokud nyní nějaká finanční instituce zapojená do SWIFTu pošle peníze na jakoukoliv „ruskou adresu“, platba se vrátí s tím, že příjemce nebyl nalezen. Moskva proto vyhlásila, že veškeré platby za dodávky zemního plynu musí nakupující země platit v rublech, protože mezinárodní finanční transakce nemají jak přijmout. Kupující si proto musí otevřít v ruské bance Gazprombank, v podstatě bance Gazpromu, dva účty: jeden se zahraniční měnou a jeden rublový. Na zahraniční účet pak vloží příslušné finance a banka mu je, pod svým kurzem, převede na rubly. A právě takto Rusko uměle zvedá hodnotu rublu. Jelikož ruská měna je v současnosti v podstatě neobchodovatelná, Gazprombank si může určit takřka jakýkoliv směnný kurz, jelikož pro západní státy je to jediná šance, jak získat potřebné rubly na zaplacení dodávek zemního plynu. I proto bychom se jako Evropa měli co nejdříve od veškerých dodávek z Ruska odstřihnout. Je to jen „nafouknutá bublina“ na papíře, ruská ekonomika ve skutečnosti kolabuje a mimo Rusko si s rubly můžete tak maximálně zatopit.