PPEU

Společné nákupy a výzkum vakcín jsou triumf vědy a spolupráce. Tím smutnější je český amatérismus

Společné nákupy a výzkum vakcín jsou triumf vědy a spolupráce. Tím smutnější je český amatérismus

2021-01-13

Chtěl bych vám trochu víc do široka představit oblast, kde se potkávají mé dva zájmy: věda a evropská politika. Je to myslím dobrá ukázka, že obojí nám nabízí cestu dál.

Evropská unie investovala do výzkumu a výroby vakcín nejprve 2 miliardy euro a následně přidala dalších 750 milionů eur, za což má nasmlouváno víc než dvě miliardy dávek vakcíny proti koronaviru. Kdyby EU nakoupila vakcín pro jistotu víc (i přes to, že kapacity výrobců nejsou neomezené), nemělo by to nyní žádný vliv – státy totiž nestíhají dodané vakcíny používat.

Očkování je už na každém jednotlivém státu. A kvůli neschopnosti naší vlády nejsme připraveni využít všechny vakcíny, které budeme dostávat. Když premiér Babiš svaluje vinu na EU, musí si uvědomit, že máslo na hlavě má jen on sám. A nejde o málo – každý ztracený den představuje ztráty na financích i životech.

Společný nákup vakcín byla jediná možná cesta. Během procesu nákupu nemohl nikdo vědět, která z vakcín nakonec uspěje. A protože se muselo jednat okamžitě, EU se rozhodla podpořit a zafinancovat celou řadu těch nejvíc slibných projektů. Takový přístup by si žádný samostatný stát kvůli finanční náročnosti nemohl dovolit, stejně tak bychom všichni jenom prodělali na přeplácení se mezi státy.

Za vakcíny platí každý členský stát a jsou přidělovány členské zemi na základě velikosti populace, takže všechny státy mají k vakcínám stejný spravedlivý přístup. V tuto chvíli také unikly různé ceny vakcín: to je ale cena za úplně jiné výrobní postupy. I ta nejdražší vakcína se ale státu vyplatí, pokud umožní alespoň částečný návrat k normálu dříve.

A co všechno EU nakoupila?

  • AstraZeneca (400 milionů dávek: 300 milionů objednáno + 100 milionů možnost doobjednání), cena dávky je €1,78;

  • Sanofi-GSK (možnost doobjednání 300 milionů dávek) cena dávky je €7,56;

  • Johnson and Johnson (objednáno 200 milionů dávek, možnost doobjednat dalších 200); cena dávky je $8.50;

  • BioNTech-Pfizer (600 milionů dávek: 500 milionů objednáno + 100 milionů jako možnost); cena dávky je €12;

  • CureVac (405 milionů dávek: 225 milionů objednáno + 180 milionů jako možnost), cena dávky je €10;

  • Moderna (160 milionů dávek), cena dávky je $18.

Co jsou ale další kroky?

Potřebujeme transparenci. Je to spolu s vysvětlováním vědeckých postupů za vakcínami jeden z důležitých kroků k důvěře v očkování. To znamená i přiznat si, že vzácně mohou přicházet třeba i nepříjemné vedlejší účinky jako několikadenní horečky. Firma CureVac už smlouvy poskytla k prezenčnímu prostudování, další se doufám aspoň touto formou přidají.

Transparence a upřímnost ohledně vedlejších efektů mi připadají zásadní. I když vakcína samotná je pravděpodobně jedinou cestou k normálnímu životu, neměli bychom očkování chápat jako povinnost. Mělo by zůstat výhradním rozhodnutím každého člověka – zda je ochoten riziko případných vedlejších efektů přijmout, anebo zda chce riskovat.

Potřebujeme také zajistit, že budeme v EU postupovat společně a nezačneme soutěžit – tuto krizi můžeme zvládnout nejlépe spolu.

A kdybych měl mít jedno poslední přání, bude jednoduché. EU by se měla postavit za svůj slib hledat globální řešení. Součástí pomoci ostatním je i uvolnění patentů na vakcíny, což by ji zpřístupnilo i lidem v méně rozvinutých zemích. Upřímně věřím, že zabránit zničujícím pandemiím je důležitější než vydělat o něco víc.