Týdenní přehled 11. - 17. prosince

16.12.2023
Týdenní souhrn z plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku - akt o strategických surovinách, přeshraniční uznávání rodičovství u stejnopohlavních párů, usnesení o únosech tibetských dětí do převýchovných čínských škol, úpadek právního státu na Slovensku pod vedením Fica, otevření unijních přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem, představení klimatického zákona

DĚNÍ VE ŠTRASBURKU

 • V Evropském parlamentu jsme v tomto týdnu schválili tzv. Critical Raw Materials Act - de facto první krok k tomu, aby se nám neopakovaly problémy se závislostí na velkých dovozcích z autoritářských států. Evropský průmysl bude do budoucna potřebovat trochu jiné suroviny než dnes. Nejde jen o moderní energetiku, nové materiály si vyžádá i pokračující digitalizace a nové technologie spojené třeba s vesmírným výzkumem. Tomu všemu se musíme věnovat, pokud nechceme být světový průmyslový skanzen.

 • Přeshraniční uznávání rodičovství u stejnopohlavních párů by mohlo být jednodušší. Počítá s tím nový Evropský certifikát rodičovství, který jsme ve čtvrtek podpořili na plénu. Nástroj by pomohl milionům dětí, které dnes nežijí v tradiční rodině. Návrh ale ještě musí jednomyslně schválit členské země, tam to může narazit na odpor italské nebo maďarské vlády. Jde ale o důležitý posun k zase o něco liberálnější a rovnější Evropě, které záleží na lidských právech jejích občanů. Jak se k tématu staví jednotliví čeští europoslanci? Tady najdete hlasovací grafiku.

 • Schválili jsme usnesení o únosech tibetských dětí a praktikách násilné asimilace prostřednictvím čínských internátních škol v Tibetu.​​​​​​​ Toto usnesení je pěkným výsledkem několikaletého společného úsilí skupiny poslanců se zájmem o Tibet, kterou vedu. Praxe, kdy jsou 4-leté tibetské děti zavírány do internátů na převýchovu, aby se počínštily a zapomněly zvyky svých rodičů, je odporná a měla by skončit. A Evropa by měla udělat maximum pro potrestání těch, kteří se na jejím zavádění podíleli.

 • Ve Štrasburku jsme schválili i usnesení o Evropské agentuře pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).​​​​​​​ Ukončili jsme tak zjišťovací šetření pracovní skupiny, která přezkoumávala fungování agentury. Výsledkem je, že by FRONTEX měl zvýšit kapacity pátracích a záchranných operací EU a členských států skrze investování do vhodných prostředků.​​​​​​​

 • Odsouhlasili jsme také usnesení o návykovém designu online služeb a ochraně spotřebitele na jednotném trhu EU. Cílem tohoto usnesení je zvýšit užití etického designu při navrhování digitálních platforem.

 • Plán premiéra Fica a jeho vlády zrušit elitní složku prokuratury zrychleným jednáním je prachsprostá msta za roky trestního stíhání, kterým byl Fico, jeho strana a blízcí přátelé, vystaveni za jejich zapojení do vraždy novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Ficův důkladně promyšlený útok na slovenský protikorupční orgán jasně naznačuje, jakým směrem se chce nová vláda ubírat. Je to směr, který kromě právního státu na Slovensku ohrožuje i demokracii a rozpočet celé Evropy. Úpadek právního státu na Slovensku jsme řešili v tomto týdnu i v Evropském parlamentu, moje vystoupení k tématu najdete ZDE.

 • Evropský parlamentu přijal zprávu o úrovni vztahů mezi EU a Čínou, ve které vyzýváme Radu a vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, aby pragmaticky jednali s Čínou o globálních výzvách a zároveň pokračovali v konfrontaci Pekingu kvůli jeho vážnému porušování lidských práv.

DĚNÍ V BRUSELU

 • Polsko se chce zapojit do činnosti Evropského veřejného žalobce (EPPO). Upřímně to vítám, zatímco předchozí vláda do činnosti státních zastupitelství zasahovala a bránila jejich vyšetřování, tohle je konečně krok směrem k důslednému trestání dotačních podvodů a další hospodářské kriminality.​​​​​​​ 

 • Ve čtvrtek začalo poslední letošní zasedání Evropské rady. Den předtím se ale Evropská komise rozhodla podlehnout vydírání ze strany maďarského premiéra Orbána a stálo nás to 10 mld. €, nehledě na to, že to nenávratně ohrozilo stav právního státu v Evropě.

  Maďarský premiér nakonec ale neblokoval zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. Tímto bych chtěl pogratulovat oběma zemím a poděkovat všem zbývajícím premiérům členských států EU, kteří se maďarského vyděrače nelekli. Takový přístup nebývá v Radě standardem.

  Orbán ale na summit vetem zablokoval klíčovou finanční pomoc pro Ukrajinu i revizi unijního rozpočtu. A tak se zase jen potvrdilo, že Budapešť zneužívá celou Evropu jen proto, aby si tamní oligarchové mohli naplnit kasičky. To je šílený přístup, v nahotě se tu ukazuje, co se stane, když dáte možnost veta náhodným sobeckým autoritářům.

409647311_746596200620342_4173634420331253097_n

Z MÉDIÍ

 • Komentář pro Lidové noviny: Slovensku můžeme omezit fondy, pokud bude porušovat právo EU, pohrozil komisař - My si nemůžeme dovolit, aby se sousední země stala základnou mafie a korupce, která se bude šířit k nám nebo do dalších evropských zemí.

 • Komentář pro Blesk.cz: Evropská komise varovala Fica před zásahy do justice. Hrozí i omezením fondů - celý článek ZDE.

 • Komentář pro Aktuálně.cz: Europoslanci kritizují Fica. Zasáhneme, pokud poruší unijní pravidla, varoval komisař - celý článek ZDE.

 • Nový díl podcastu Chuť moci o tom, jak z Bruselu a Štrasburku vypadá česká politika vždycky trochu jinak; o tom, jak mě osobně s Piráty, kteří sedí v českém parlamentu, váže společný program Pirátské strany, ale rozhodně to není tak, že by mě vázalo programové prohlášení koaliční vlády; ale taky o euru, nebo třeba vládním ozdravném balíčku. Podcast najdete ve Spotify a Apple Podcasts.

410775403_747619163851379_3562858682126807805_n


ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

 • Přesně půl roku do evropských voleb zveřejnil Evropský parlament průzkum Parlameter 2023 o postojích Evropanů k nadcházejícím volbám. A co nás asi nepřekvapí – Češi z průzkumu vychází jako ti nejvíce skeptičtí k členství v EU z celé Evropy.

 • Chtěli bychom lepší právní ochranu pro děti, aby rodičovství bylo uznávano po celé Evropě. Hodilo by se to při cestování, chození do školy v zahraničí a tak podobně. Lidovcům tradičně víra zakazuje udělat něco pozitivního. Luděk Niedermayer z TOP 09 zachoval racionální přístup. V rámci ODS nicméně v tématu nepanuje shoda ani mezi dvěma rodiči jednoho dítěte.

409858468_747771467169482_2708764443151196642_n

 • Co se stane, když ustoupíte autoritářům? Budou toho požadovat ještě víc. Navrhovaných 10 mld. €, co chce Komise Orbánovi poskytnout jako výpalné, prý nestačí. Teď chce Orbán 30 mld. €.

 • Poslanec ultrapravicové strany Konfederacja v polském Sejmu Grzegorz Braun zhasnul pomocí hasícího přístroje menoru (svícen) připomínající Židovský svátek Chanuka (přímo v prostorách parlamentu, během provozu). Člověk by si myslel, že pro podobné výlevy antisemitismu není 80 let po druhé světové válce v evropské politice místo.

 • Končí #COP28, ale my s klimatem nekončíme. V tomto týdnu jsme spustili web ke klimatickému zákonu. Najdete tam plné znění návrhu i jednoduché vysvětlení, jaké změny chceme udělat a proč. KLIMATICKYZAKON.CZ

 • V Polsku se píší dějiny a Morawiecký jde od válu.Tento týden nezískal důvěru Sejmu a bude se vybírat nový premiér. Vypadá to, že by se Polsko opravdu mohlo vrátit zpět do Evropy. Tedy – do té demokratické, svobodné a liberální.

 • Kreml ve svém nově schváleném rozpočtu na rok 2024 počítá s výdaji až ve výši 36,6 bilionu rublů, což je asi o 25 % více, než tomu bylo letos. Je proto potřeba zvýšit přímou podporu Ukrajiny a schválit finanční potřebné nástroje. A pokud chceme skutečně ovlivnit ruskou válečnou mašinérii, musíme provést reformy uvnitř EU a zvýšit její schopnost jednat společně.