Týdenní přehled 15. - 21. května

19.05.2023
Týdenní souhrn ze zeleného týdne Evropského parlamentu  – konference Building Bridges for the Next Generation v Drážďanech, přitvrzení protiruských sankcí, DPH v digitální době, protikorupční balíček EU.

ZELENÝ TÝDEN

  • Práce europoslance se neodehrává pouze v Bruselu, nebo ve Štrasburku. Znamená to taky zajímavé výjezdy do regionů, nebo na nejrůznější mezinárodní konference.

  • Tento týden jsem například navštívil konferenci Building Bridges for the Next Generation v Drážďanech. Jak nám vzdálený průzkum Země může pomoci s pochopením a analýzou dopadů klimatických změn, to prezentoval prof. Miguel Mahecha z Univerzity v Leipzigu. Vlastně bývalý „kolega“ z mého doktorského studia v Německu. A řeč přišla i na roboty. Díky za tuhle příležost a možnost vidět, jak výzkum a vývoj pokročil. 

20230516_190248

  • Nedávno jsem navštívil výzkumné centrum NTC v Plzni, kde zkoumají technologie související s ukládáním a využíváním energie. Celé video z mé návštěvy najdete ZDE.

  • Šest různých výzkumných ústavů se potkalo v jednom super moderním centru: Biocevu ve Vestci u Prahy. Výzkum zde proto probíhá od úplného začátku až po koncové testování a patří k nejlepším v Evropě svého druhu. Právě sem jsem nedávno zavítal. Je to totiž také krásný příklad toho, jak efektivně a správně se dají využít peníze z evropských fondů. Konkrétně v tomto případě mluvíme o těch z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Z MÉDIÍ

  • Komentář pro CNN Prima News - tématem rozhovoru bylo přitvrzení protiruských sankcí - Jednoduše nesmíme firmám financujícím ruskou válku dál posílat peníze. Je ostuda, že to Evropská unie dovoluje a nechá zjevně proudit eura k Putinovi. Kdyby se posílila pravomoc Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), měli bychom paletu účinných nástrojů, jak zmíněným únikům zabránit.“
  • Článek na blogu iDnes: DPH v digitální době​​​​​​​ - Máme plán, jak digitalizovat systém DPH a narovnat podnikatelské prostředí napříč členskými státy EU.  Návrh jednotného přístupu k DPH má za sebou první veřejné připomínkové řízení. Nyní byl předán k projednání příslušnému výboru (ECON) a na podzim (24. 10.) by se o něm mělo na Výboru hlasovat."

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Digitální evidence tržeb a e-faktury jsou zcela zásadním a nutným krokem v digitalizaci státní správy. Nejenže přispějí k větší transparentnosti a efektivitě ve výběru daní, ale především sníží a zjednoduší administrativní zátěž pro plátce a podniky. Celý příspěvek ZDE.

  • Evropa už nemůže být bezpečným útočištěm pro zkorumpované úředníky a jejich špinavé peníze. Zvlášť po korupční kauze v Evropském parlamentu Katargate potřebujeme opravdu přísná pravidla, která zajistí, že se něco podobného nebude opakovat. S Piráty to říkáme už několik let! Můj celý projev na plénu Evropského parlamentu najdete ZDE.

  • Šéf hnutí ANO se na konferenci konzervativců v Maďarsku opřel do Evropské unie a vyzval k tomu, že v Evropě musíme znovu převzít kontrolu nad svými životy. Více v článku.

  • Evropští lidovci rok před eurovolbami chtějí sbírat hlasy těch, komu zachraňování naší planety připadá jako „zelené šílenství“. Tak jen chci upozornit české lidovce, že Babiš říká víceméně to stejné, tak abyste si moc nekradli voliče.