Týdenní přehled 16. - 20. ledna

20.01.2023
První plenární zasedání roku 2023 – 30 let od vzniku Jednotného evropského trhu, představení priorit švédského předsednictví, nová pravidla pro efektivní nakládání s odpady, zpráva o finančních zájmech EU, zřízení mezinárodního tribunálu pro stíhání ruských zločinů na Ukrajině.​​​​​

PLENÁRNÍ ZASEDÁNÍ

 • Letošní první plenární zasedání jsme zahájili připomenutím si 30 let od vzniku jednotného evropského trhu. Společný evropský trh zůstává jedním z největších úspěchů EU a je v současnosti jedním z klíčových nástrojů v době krize.

 • Švédsko převzalo se začátkem nového roku předsednictví v Radě EU od České republiky. Tento týden zároveň představilo své priorit Evropskému parlamentu ve Štrasburku. Mezi hlavní priority Švédska patří bezpečnost, konkurenceschopnost, ekologická a energetická transformace, demokratické hodnoty a právní stát
Švédské předsednictví se chce v energetice a klimatu soustředit nově víc na investice do inovativních technologií. To považuji za důležitý a správný krok. Znamená to, že budeme víc diskutovat o jednotlivých efektivních a úsporných řešeních pro domácnosti, přírodu i průmysl a nebude to už jen debata o závazcích kdesi v budoucnu. Je to další posun ke konkrétním změnám.“​​​​

 • V Evropském parlamentu jsme tento týden podpořili nová pravidla pro efektivní nakládání s odpadem. Tato pravidla budou vnášet transparentnost do mezinárodního vývozu odpadů a skládkování a budou lépe chránit před potenciálními negativními dopady na zdraví i životní prostředí. ​​​​​​​ Jak hlasovali jednotliví čeští europoslanci? To najdete ZDE.

Mikuláš Peksa

 • Na programu plenárního zasedání byla i volba nového místopředsedy Evropského parlamentu, který nahradí bývalou místopředsedkyni Evu Kaili, kterou Evropský parlament v prosinci odvolal z důvodu korupčního skandálu.​​​​​​​​​​​​​ Novým místopředsedou se stal Marc Angel z politické skupiny Socialisté a demokraté.

 • V tom týdnu jsme se na plénu také zabývali také tzv. krycími či ‚skořápkovými‘ společnostmi, které existují jenom na papíře a jsou zneužívány nadnárodními společnostmi k obcházení daní. Proč je toto téma důležité? Jenom EU každý rok kvůli daňovým rájům a netransparentním praktikám přichází o desítky miliard eur ročně, a skořápkové firmy jsou v tomto procesu zcela zásadní.
  ​​​​​​​
 • Evropský parlament schválil výroční zprávu o ochraně finančních zájmů Evropské unie a boje proti korupci za rok 2021. Zpráva vyjmenovává řadu úspěchů, především pak zahájení funkce evropského veřejného žalobce.
Dlouho očekávaný vznik a zahájení funkce evropského nejvyššího veřejného žalobce se totiž prakticky ihned evropským finančním zájmům osvědčil. Prakticky každé euro, které investujeme do jeho provozu, se nám vrátí minimálně čtyřnásobně.

 • Evropský parlament se ve čtvrtek drtivou většinou usnesl a vyzval k vytvoření zvláštního mezinárodního tribunálu pro stíhání zločinů Ruské federace proti Ukrajině.​​​​​​​ Ruská válečná agrese proti Ukrajině je nejhorším aktem agrese vedené politickým vedením daného státu v Evropě od roku 1945 a jako takovázasluhuje odpovídající mezinárodní právní odezvu​. Jak hlasovali jednotliví čeští europoslanci? To najdete ZDE.

 • Evropský parlament v tomto týdnu také odsoudil nedávný útok příznivců brazilského exprezidenta Bolsonara na brazilský parlament. Zároveň vyjádřil solidaritu s demokraticky zvoleným prezidentem Lulou a jeho vládou.

Z MÉDIÍ

 • Euractiv:  Švédská vláda chce vést EU zeleným směrem, sama je však rukojmím populistů a euroskeptiků, varují europoslanci​​​​​​​ –  Za neméně důležitý považuji důraz na dodržování zásad právního státu. Za Piráty budeme bedlivě sledovat, zda tuto prioritu švédské předsednictví dodrží a zda se bude skutečně vymezovat vůči rozpadu právního státu v Maďarsku a Polsku.
  ​​​​​​​
 • Ži​vot v Česku: Europoslanec Mikuláš Peksa: Babiš nemá co nabídnout a jen straší. Šíří lež o zatažení Česka do války​​​​​​ – Andrej Babiš vyrazil do druhého kola voleb s hnusnou negativní kampaní. Nemá co nabídnout, a tak jenom straší. Stejně jako před několika lety šířil lež v podobě migrantů do chalup, tak teď mluví o zatažení Česka do války.

Babiš

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

Solární boom

 • Vyjádření k aktuální kampani Andreje Babiše – ZDE.

 • A když jsme u toho Babiše, tak bychom neměli zapomínat na průšvihy a kauzy, které si s sebou nese – víc ve VIDEU a na webu PROTOBABIS.ONLINE.