Týdenní přehled 18. - 24. září

25.09.2023
Týdenní souhrn z Evropského parlamentu - pirátské primárky, eskalace konfliktu o ukrajinské obilí, propojení elektrických sítí v Evropě, plastový odpad v EU, mírnější podoba normy Euro 7, konec spalovacích motorů, pirátské hlasování o působení Pavla Blažka ve vládě.

DĚNÍ V ČESKU

  • O víkendu se na Celostátním pirátském fóru volil předseda a čelo kandidátky do evropských voleb. Vážím si čtvrtého místa. Jsem za to moc rád a jsem vděčný za každý hlas, který jsem získal. Myslím si, že máme velmi kvalitně obsazené čelo kandidátky a můžu s čistým svědomím říct, že všem zvoleným lidem maximálně věřím v tom, že chtějí udržitelnou Evropu, ve které se důsledně chrání životní prostředí.

Z MÉDIÍ

  • CNN Prima News - rozhovor na téma Euro 7 a konec spalovacích motorů: Potřebovali bychom, aby se vývojová centra přestěhovala do Česka. Musíme se co nejrychleji zařadit do skupiny zemí, které posouvají technologii dopředu, a přestat být pouhou montovnou, tedy místem, kde se věci jenom sestavují. Celý rozhovor najdete ZDE.

IMG_1546

  • Události, komentáře ČT - debata s ministrem dopravy Martinem Kupkou a europoslancem Ondřejem Knotkem na téma emisní normy Euro 7: Přál bych si, aby norma přispěla k praktickému výsledku a zlepšila ovzduší v Česku i zbytku Evropy. Zároveň vnímám, že ta norma nastavuje velké množství čísel a některá může být jednodušší splnit, některá může být složitější splnit. A je asi legitimní mluvit o tom, jestli všechna mají být úplně přesně nastavena tak, jak říkala Evropská komise. Záznam pořadu najdete ZDE.

  • Události, komentáře ČT - debata ohledně setrvání ministra spravedlnosti Pavla Blažka ve vládě: Tato vláda se musí probudit a musí důsledně dělat to, co slíbila, a důsledně chránit právní stát a jeho fungování v Česku. S panem ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem zcela zjevně není podle nás Pirátů možné. Záznam celého rozhovoru najdete ZDE.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

oze

  • Propojení elektrických sítí po Evropě je alfou a omegou toho, abychom mohli fungovat dlouhodobě spolehlivě a v solidních cenách. Další propojení s Německem je velmi dobrá zpráva.

  • Dotace nejsou sprosté slovo. Stačí je dobře ohlídat. Kdykoliv padne slovo dotace, nejednomu člověku se začíná otevírat pomyslná kudla v kapse. Ještě aby ne – v České republice s jejich rozkrádáním máme víc než dostatek zkušeností. Obzvláště, když nám dotační podvodník dělal aktivně nejen ministra financí, premiéra, ale málem také prezidenta.

  • EU každoročně vyprodukuje téměr 26 milionů tun plastového odpadu. Část z toho se sice povede zrecyklovat, znatelná část ale končí na nelegálních skládkách, které s sebou nesou další problémy - znečištěné životní prostředí, toxické prostředí pro lidi, živočichy i rostliny, ztrátu zdrojů pro recyklační průmysl a v neposlední řadě evropskou závislost na zpracování některých toků odpadu v zahraničí. Co s tím děláme v Evropském parlamentu?

  • Pořád se mluví o tom, že Česko nemá vizi. Už méně často se ale dodává, že z pohledu našich evropských a zahraničních partnerů to není tak docela pravda. Česko je totiž podepsané pod řadou závazků, které jasně říkají, kam se má naše společnost a ekonomika posouvat: ke snižování emisí. Tohle je ta vize.

  • Je to už dlouhých 7 let, co se Česko rozhodlo spolu se zbytkem členských států EU podepsat Úmluvu o prevenci a potírání domácího násilí a násilí vůči ženám. Asi tři čtvrtiny  žen v celé EU si podle Eurostatu myslí, že pandemie covidu vedla k nárůstu fyzického a emocionálního násilí na ženách. Jasná většina žen si zároveň myslí, že klíčovým opatřením ke snížení násilí páchaného na ženách je usnadnění oznamování násilí páchaného na ženách.

  • Udělejte si sami obrázek, kdo a jak to s rovnými právy pro všechny myslí. Tady je krásná vizitka lidskoprávního uvažování ODS.