Týdenní přehled 2. - 8. října

06.10.2023
Týdenní souhrn z plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku - zákon pro svobodná média, návštěva prezidenta Petra Pavla v Evropském parlamentu, pravidla pro ochranu EU před hospodářským nátlakem třetích zemí, nová pravidla pro zelené investice, ochrana práv spotřebitelů při uzavíraní smluv na dálku.

DĚNÍ VE ŠTRASBURKU

 • Evropský parlament schválil nařízení o vytvoření společného rámce na podporu nezávislých médií v Evropě.Jedná se o Evropský akt pro svobodná média, který zavazuje členské státy k zajištění plurality a ochrany nezávislosti médií na vládních, politických, ekonomických nebo soukromých vlivech. Svobodná média a právo na informace totiž patří mezi zcela klíčová demokratická práva. Jak se ke svobodným médiím staví jednotliví čeští europoslanci?

 • V tomto týdnu se plenárního zasedání ve Štrasburku zúčastnil i český prezident Petr Pavel. Jasná podpora Ukrajině, rozšiřování Evropské unie ale také varování před hrozbou dezinformac - to jsou témata​, kterým se ve svém projevu před europoslanci český prezident dotkl. Mám upřímnou radost z toho, když vidím, že opět máme v čele státu někoho, kdo chápe současný svět s zároveň ctí hodnoty, na kterých je Evropa postavená. Prezident Pavel umí jasně pojmenovat to, co nás trápí - Rusko, klimatické změny nebo dezinformace. A taky ví, že ve všech těchto otázkách musíme jednat nekompromisně a okamžitě.

 • Evropský parlament ve čtvrtek potvrdil nová pravidla pro udržitelné investice. Jejich součástí jsou i takzvané evropské zelené dluhopisy, díky nimž bude snazší rozpoznat projekty, které napomáhají bojovat s klimatickou změnou. Europarlamentem také prošla směrnice o městských odpadních vodách, jejichž cílem je lépe zpětně využívat vyčištěnou odpadní vodu.

 • Schválili jsme také nařízení o ochraně EU a jejích členských zemí před hospodářským nátlakem třetích zemí. Přijali jsme nová obchodní pravidla, jejichž cílem je odradit zahraniční mocnosti od šikanování EU nebo členských států ke změnám politiky pomocí ekonomického nátlaku a která mají umožnit EU přijmout protiopatření.​​​​​​​

 • Finálně jsme potvrdili směrnici týkající se smluv o finančních službách uzavřených na dálku. Jasná ochrana práv spotřebitelů při uzavírání smluv o finančních službách online nebo prostřednictvím telefonu, poskytnutí předsmluvních informací zákazníkům, zavedení viditelného „tlačítka pro odstoupení od smlouvy“, zjednodušení dosavadních pravidel - to jsou ve zkratce nová pravidla. Ochrana spotřebitelů a jejich práv je pro Piráty zásadní. Jsem rád, že schválená směrnice o tzv. distančním marketingu chrání spotřebitele před predátorskými praktikami a podvodnými nabídkami prodejců. ​​​​​​

1686596898818_20230612_EP-151913F_FMA_0032_DOWNLOAD_LARGE

 • V tomto týdnu také probíhala slyšení dvou kandidátů na pozici eurokomisaře, kteří mají nahradit Franse Timmermansem který v srpnu na svou funkci rezignoval. Dotčené výbory zhodnotily schopnosti, zkušenosti a vhodnost kandidáta na komisaře pro oblast klimatu Wopkeho Hoekstry a Maroše Šefčoviče, který má být pověřen funkcí výkonného místopředsedy pro Green Deal. Moje vyjádření k oběma kandidátům najdete zde: Šefčovič, Hoekstra.

Z MÉDIÍ

 • Článek na Seznam Médium: Slovenské volby skončily. A neskončily dobře - Navzdory předvolebním průzkumům, navzdory exit pollům, zůstal nakonec nejsilnější prorusky, korupčně a autoritářsky orientovaný SMER Roberta Fica.​​​​​​​ Pro Evropu je to rozhodně špatný zpráva – cokoli jsme chtěli řešit v Evropě, bude nyní skrze Radu členských států komplikovat politik, který se svým stylem příliš neliší od Viktora Orbána.​​​​​​​ Celý článek ZDE.

 • Rozhovor pro ČT24: Europarlament o růstu životních nákladů v EU - celý záznam rozhovoru najdete ZDE.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

F7b2FyXXkAAB_t7

 • Ve slovenských parlamentních volbách jsem fandil Pirátské straně Slovensko a chtěl bych poděkovat voličům, kteří ji v jejích prvních volbách podpořili, chtělo to odvahu. Bohužel, bez peněz a konexí v médiích je těžké uspět, takže je výsledek dost podobný první účasti ve volbách českých Pirátů v roce 2009.​​​​​​​

 • Česko versus obnovitelné zdroje energie. Co je cíl? Odbourat zbytečnou byrokacii. Víc ve videu.

 • 1. 10. 2023 vstoupila celoevropsky v platnost Úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Je to velmi dobrá zpráva - v Evropě se zase můžeme cítit o kus bezpečněji. A tak jen připomínám, že Česko úmluvu stále neratifikovalo...