Týdenní přehled 20. - 25. února

06.03.2023
Týdenní souhrn – zelený týden v Evropském parlamentu, série rozhovorů pro česká média, rok války na Ukrajině, evropská strategie pro cyklistickou dopravu, farma na mořské řasy a mnoho dalšího

Z MÉDIÍ

  • CNN Prima News - účast v pořadu Partie - tématem debaty byly nové emisní limity od roku 2035, celý pořad ke shlédnutí ZDE.
    „To nařízení o nových emisních limitech od roku 2035, které byla schváleno Evropským parlamentem, je dohodou, kterou dojednalo české předsednictví 27. října minulého roku mezi Radou členských států a Evropským parlamentem, takže my jsme v podstatě tu dohodu už jenom ratifikovali. A jsem za to velice rád, že to bylo právě české předsednictví, které k tomuhle tomu přispělo, protože osobní doprava je jedním z hlavních zdrojů emisí oxidu uhličitého a v rámci toho celkového podílu na dopravě tvoří asi 70 %. Jen stěží lze předpokládat, že se budou emise oxidu uhličitého řešit všude jinde, akorát ne v osobní dopravě."

  • CNN Prima News - pořad 360° - ​ tématem byla výše důchodů a jejich valorizace - záznam celého pořadu najdete pod tímto ODKAZEM.
    ​​„Dostáváme se do situace, kdy někteří penzisté budou mít zvýšenými důchody stejný příjem jako čtyřčlenná rodina. Bavíme se o valorizaci důchodů, ale ne o valorizaci rodičovské. A to je neméně velký problém. Vláda by se na to brzy měla zaměřit.“

  • Podcast Pro a Proti - tématem rozhovoru byl postoj Itálie k nařízení o nových emisních limitech od roku 2035 - celý díl podcastu najdete ZDE.

  • Rozhovor pro Televizi Novatématem rozhovoru byly e-recepty a jejich platnost v členských zemích EU. Celou reportáž najdete ZDE.

F20193B9-6A0F-45ED-84E6-AAED5D0087A0

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Přesně před rokem zaútočilo Rusko na Ukrajinu. Za rok trvání si nevyprovokovaná válka vyžádala obrovské ztráty na nevinných životech, dalekosáhlé materiální škody v podobně vybombardovaných měst a vesnic a poničené infrastruktury a vyhnala miliony Ukrajinců z jejich domovů. Jak Evropa za uplynulý rok Ukrajině pomáhala? O tom v příspěvku a infografice.

  • S výročím Putinovy invaze na Ukrajinu je na místě, abychom zvážili, jak jsme jako Evropa byli schopni ruské agresi vzdorovat…​​​​​​​ Jak se dařilo Evropě?Já si myslím, že v rámci možností vlastně dobře.

  • V České republice existuje podle průzkumu 22 rizikových firem s podezřením na řízení z území Ruska, které nadále pobírají EU dotace. Vedle nich ještě uvádí tři rizikové dodavatele nadlimitních zakázek, jmenovitě stavební firmu STRABAG. Celý článek ZDE.

  • CO OPRAVDU STOJÍ ZA DRAHOTOU V ČESKU? Naše země získává další prvenství – tentokrát však bohužel v růstu cen. V ČR totiž byla v lednu dle Eurostatu meziměsíční inflace suverénně nejvyšší: 6,6 %. Hlavně u potravin je zdražování vidět – a právě v tom je Česko jasný outsider. Zatímco ve zbytku světa totiž podle světového indexu ceny potravin klesají, u nás se masivně zdražuje.

  • Hlavní zbraň, kterou se Rusko ohánělo na začátku své agrese vůči Ukrajině, je naše závislost na ruských fosilních palivech. Jak si EU poradí, když Rusko otočí kohoutkem a plyn přestane proudit? Viz vlákno na Twitteru.

  • Na severu Evropy dojde k vytvoření farmy na mořské řasy. Farma North Sea Farm 1 bude plnit rovnou několik úloh. Cílem je testovat a zdokonalovat metody pěstování mořských řas pro ekonomické využití a zároveň zkoumat potenciál mořských řas pro zachycování uhlíku.​​​​​​​

  • Od ledna se v České republice změnila pravidla pro tzv. prodej na dálku, tedy prodej přes telefon, internet nebo jiné komunikační technologie. Nová legislativa výrazně zvyšuje ochranu spotřebitele před nekalými praktikami telefonních operátorů, podomních prodejců i webů nabízejících "zaručeně nejvýhodnější služby". Víc v článku.

Snímek obrazovky 2023-03-06 v 10.37.13

332733741_1350518349118326_3339415075547770236_n

  • Jak opravit český rozpočet bez škrtů? Jedna cesta by tu byla: ZDANĚNÍ NEMOVITÉHO MAJETKU. Vím, že pro někoho je tohle kontroverzní téma.