Týdenní přehled – 20. - 26. března

24.03.2023
Týdenní souhrn z Evropského parlamentu – otevřený dopis české vládě ohledně podpory připomínky SDEU týkající se situace v Maďarsku, Euro 7, energetická účinnost budov, další omezení práv žen v Polsku, šestá zpráva IPCC, fosilní lobbisté v Česku.

DĚNÍ V BRUSELU

 • V tomto týdnu jsem spolu s dalšími českými europoslanci zaslal otevřený dopis české vládě, ve kterém ji vyzýváme, aby se připojila k řadě unijních členských států a podpořila písemnou připomínku Soudnímu dvoru EU ohledně řízení o nesplnění povinnosti proti Maďarsku kvůli „anti-LGBT“ zákonu, který země přijala v létě roku 2021.

  Maďarský zákon má obrovský vliv na promítání filmů a seriálů, vydávání a prodeje knih nebo výuky důležitých témat týkajících se duševního a fyzického rozvoje mladistvých, které mohou obsahovat LGBTQI+ témata. Stručně řečeno, nový zákon se snaží v Maďarsku prakticky vymazat existenci LGBTQI+ osob. Celou tiskovou zprávu i s přiloženým otevřeným dopisem najdete ZDE.

Z MÉDIÍ

 • Politico: The EU’s ‘sticking plaster’ solution to soaring power prices – Loňský prudký nárůst cen elektřiny vyvolal volání po dramatické reformě velkoobchodního trhu s elektřinou v EU, Komise však v úterý předložila mnohem opatrnější návrhy. Plán Komise se spíše než na revoluční přehodnocení zaměřuje na ochranu domácností a podniků před případným budoucím nárůstem cen.​​​​​​​

  Jednotný a volný evropský trh s elektřinou je naší hlavní silou a v zájmu zákazníků i průmyslu bychom se měli vyvarovat nebezpečí jeho roztříštění. Celý článek najdete na serveru POLITICO.

Snímek obrazovky 2023-03-27 v 14.56.46

 • Aktuálně.cz: Když chce EU zavést pasivní domy, je komunistická. Pro ODS je neomarxistou i cyklista​​​​​​​ – ​​​​​​​Asi jste postřehli, že jsme v Evropském parlamentu nedávno schválili směrnici o energetické účinnosti budov. Z českého pohledu se může zdát, že jde o poměrně kontroverzní kousek legislativy, z pohledu celoevropského jde ale o chytrý plán, který jsme začali naplňovat už se začátkem ruské válečné agrese na Ukrajině. ​​​​​​​

  Díky podpůrným programům a finanční podpoře bude možnost renovace přístupná pro všechny, včetně zranitelných domácností. Ve zprávě (o návrhu eurosměrnice - pozn. red.) existují i sociální záruky, které členské státy musí přijmout, například zákaz nepřiměřeného zvyšování nájemného​​​​​​​.

 • CNN Prima News: rozhovor na téma Euro 7 – Jsem rád, že konečně končí hysterie, která se kolem této normy rozjela, a že se začneme normálně demokraticky bavit o tom, jak zákon udělat přijatelný pro většinu lidí. Celý rozhovor najdete ZDE.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

 • Za napomáhání provedení bezpečné interrupce 8 měsíců prospěšných prací. Bohužel se nejedná o úryvek z knihy nebo seriálové adaptace „Příběhu služebnice“, ale o skutečnou událost, která se odehrála pár dní zpátky v Polsku. Vládní ultrakonzervativní strana PiS totiž zřejmě přímo bere dystopický seriál jako důsledný manuál pro svoji politiku vůči polským ženám.

 • V tomto týdnu jsme si připomněli Světový den vody. Pětina světových povodí hlásí za poslední roky výrazné kolísání hladiny vody, což vede někde ke smrtícím povodním, někde naopak k vysychání celých řek.

 • Budovy se na emisích skleníkových plynů v EU podílejí ze 36 %, dohromady tvoří 40 % celkové energie, kterou spotřebujeme. V Evropském parlamentu jsme proto podpořili směrnici o energetické náročnosti budov. Je to dobrá zpráva, namená pro nás obrovskou pomoc hned na několika frontách. Poslouží nám jako nejefektivnější řešení vysokých cen za energie, zbaví nás závislosti na energii z autoritářských zemí a výrazně nám pomůže v boji proti změně klimatu.

 • Představte si, že žijete v zemi, kde nemáte co jíst ani pít. Kde vaše děti trpí podvýživou a nemocemi. Kde je země je vysušená a neúrodná. Taková je realita pro miliony lidí na Madagaskaru. Změna klimatu je hlavním viníkem této tragédie. Madagaskar je jednou z nejvíce ohrožených zemí světa změnou klimatu. V posledních letech se tu střídají extrémní sucha s ničivými cyklóny.

 • Pracujeme na tom, abychom v Evropě měli čistou energetiku. Závislost na autoritářských a vyděračských režimech se totiž nevyplácí, jak jsme se mohli za uplynulý rok přesvědčit. Jsem rád, že naše závislost na ruském plynu klesla na nulu. A co jsme udělali pro čistou energetiku? O tom je naše nové REELS.

 • Tibet je pod čínskou nadvládou od 50. let 20. století a posledních 64 let tibetský lid bojuje za svou svobodu a autonomii. Během své nedávné cesty do Dharamsaly, sídla tibetské exilové vlády, jsem měl možnost na vlastní oči vidět obětavé úsilí tibetského vedení o mírové řešení tibetského problému. Tibetská exilová vláda je velmi dobře organizovaná, má demokratický parlament a zvolené zástupce, kteří jsou odhodláni sloužit tibetskému lidu. Víc v příspěvku.

 • Česká vláda by měla podpořit řízení Evropské komise proti Maďarsku ohledně vzniku „anti-LGBT“ zákona. Orbánův zákon omezuje v Maďarsku lidská práva a právo na informace mladým Maďarům. To je důvod, proč s dalšími pirátskými europoslanci žádám vládu, aby se do řízení zapojila. Celé vlákno na TWITTERU.

 • FOSILNÍ LOBBISTÉ V ČESKU: Opravdu tu jsou a kdo to je? V Česku má fosilní lobby úspěšné představitele v lidech kolem Daniela Křetínského a jeho EPH. Největší tuzemská firma patří k evropských uhelným i plynovým gigantům. Během krize více než zdvojnásobila své zisky, zatímco vysoké ceny tlačily domácnosti do energetické chudoby. Celé vlákno na TWITTERU.

Fr6e107WcAAa5e2