Týdenní přehled 23. - 27. ledna

27.01.2023
Výborový týden v Evropském parlamentu – nová pravidla pro alternativní fondy, směrnice o distančním marketingu, Mezinárodní den památky obětí holocaustu, druhé kolo prezidentských voleb, AB jako reálná hrozba pro bezpečnost Česka

DĚNÍ V BRUSELU

 • AIFMD: nová pravidla pro alternativní fondy - V tomto týdnu prošla Hospodářským a měnovým výborem ECON evropská směrnice, která upravuje management alternativních investičních fondů. I díky naší práci teď budou investice spravovány transparentně, bezpečně a ověřenými zodpovědnými manažery. Ochrana investorů jde o krok dál. Víc jsem se o nových pravidlech pro alternativní fondy rozepsal v tomto ČLÁNKU.

 • Směrnice o distančním marketingu - Dalším úspěchem tohoto týdne bylo schválení nové směrnice o tzv. distančním marketingu v Hospodářském a měnovém výboru ECON. O co jde? Nová směrnice o distančním marketingu si bere na mušku uzavírání smluv po telefonu nebo přes internet.
Nově bude muset prodejce poskytnout veškeré podmínky smlouvy jasně a přehledně předem a v písemné podobě. Mimo to bude muset jasně stanovit podmínky, za jakých lze od smlouvy odstoupit. A do smluv uzavíraných přes internet bude muset být dokonce přidáno jasně viditelné tlačítko “odstoupení od smlouvy”. Cílem je, aby každý občan mohl učinit skutečně informované a nezávislé rozhodnutí, když podobné smlouvy uzavírá. 


1670931392113_20221213_EP-141745B_FMA_EG_097


 • Ve čtvrtek dopoledne proběhlo mimořádné plenární zasedání Evropského parlamentu u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který za sebou zanechal tisíce příběhů a nespočet následků napříč generacemi. V Bruselu nás navštívil a na plénu vystoupil izraelský prezident Isaac Herzog. Minutou ticha jsme uctili památku milionů nevinných obětí. Nezapomínejme.

Z MÉDIÍ

 • Radio Zet - komentář k reakci zahraničních politiků a Evropského parlamentu na vyjádření AB v nedělní předvolební debatě.
Andrej Babiš v průběhu debaty na ČT oznámil, že bychom neměli pomoci jiným státům v NATO, kdyby byly napadeny. Svým výrokem tak opět udělal ostudu všem Čechům v zahraničí. U spojenců, ke kterým se toto prohlášení doneslo, zůstává pachuť, že by je AB v případě jejich napadení hodil přes palubu. To pro nás představuje vážné bezpečnostní riziko.

 • TN Nova - komentář ke korupčnímu skandálu v Evropském parlamentu ZDE.

 • Rozhovor na Pirátském Portálu - tématem rozhovoru byly nebezpečné dotační praktiky Andreje Babiše. Rozhovor vedl moderátor Jaroslam Cerman. Celý záznam najdete ZDE.

 • Rozhovor pro Business Cann - tématem rozhovoru byla současná situace a stav procesu legalizace konopí pro osobní spotřebu v České republice. Celý rozhovor najdete pod tímto ODKAZEM.

F523E14A-C126-4AA3-840A-446F115AA598


ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

 • Celý svět si v pátek 27. ledna připomíná památku obětí holocaustu a hrůzy nacistického režimu, který po sobě zanechal miliony obětí. Zůstaly tisíce silných příběhů a nespočet následků napříč generacemi.

twitter_fb-13


 • Dokážeme bránit evropské peníze před dotačními podvodníky, jako je Babiš? Ano, jen to trvá. Navenek to na mnohé může působit, že Evropa kvůli rozkrádání dotací neskutečně krvácí a neumí se proti tomu nijak postavit. Že Babišům a podobným takové věci prostě procházejí. Skutečnost je ale o dost jiná. Víc v ČLÁNKU.

 • Andrej Babiš o sobě ve své prezidentské kampani tvrdí, že je prý jediný, koho neuplatí, neovlivní a ani nezastraší. No budiž. On na druhou stranu sám zvládá všechna tři kritéria na jedničku s hvězdičkou. Celý příspěvek ZDE.

 • Ještě před pěti lety se mnou Andrej Babiš chtěl vést disciplinární řízení, když jsem se jen zmínil o jeho střetu zájmů. Teď soudy rozhodují o jeho konkrétních dotačních kauzách. Časy se mění. Připomeňme si, co vše pan expremiér za poslední roky stihl.

 • Ačkoliv je kauza Čapí hnízdo podle dosavadních závěrů české justice diskutabilní, Babišův střet zájmů za dob jeho vlády je do očí bijící. Pokud má někdo moc přerozdělovat dotace a zároveň vlastní firmy, které ony dotace pobírají, jde o střet zájmů. Tečka.​​​​​​​ Článek ZDE.

 • Pomohl by AB spojencům, pokud by byli napadeni? V prezidentské debatě na České televizi to řekl DOST JASNĚ.