Týdenní přehled – 24. - 30. dubna

30.04.2023
Týdenní souhrn z Evropského parlamentu – ​změny v emisních povolenkách, blížící se volby do Evropského parlamentu, Orbánova blokace vstupu Švédska do NATO, vliv fosilních lobbistů, naděje na konec odlesňování v Evropě, nesmyslná regulace kryptoměn.

Z MÉDIÍ

 • Aktuálně.cz: Emisní povolenky z benzinu a nafty prošly europarlamentem. Jak to vidí poslanci? - Tato legislativa se zavádí proto, že potřebujeme snížit emise, které škodí životnímu prostředí a vyvolávají problémy, na které se nyní skládáme všichni. Cílem emisních povolenek opravdu není, aby lidé za stejný nájezd platili víc peněz. Cílem je, aby měli k dispozici a víc využívali nízkoemisní dopravu. Státy budou moci žádat o peníze ze sociálního a klimatického fondu na opatření pro pomoc domácnostem, malým i středním podnikům. Pro Česko to znamená až 100 miliard korun. Celý článek ZDE.

 • Novinky.cz: Pospíšil, Charanzová nebo Zahradil váhají. Většina europoslanců ale chce mandát obhajovatJá osobně si myslím, že mám ještě hodně co dodělat, ať už v oblasti klimatické politiky, tak v transparentnosti dotací a boji proti korupci.

 • Článek pro Seznam Médium: Proč Orbán stále kope za Rusko a blokuje přijetí Švédska do NATO? -  Maďarsko se jako jediný členský stát Evropské unie staví proti členství Švédska v NATO. Na koho straně tedy Viktor Orbán stojí? Finsko si může oddechnout. Po měsících vyjednávání se nedávno stalo 31. členem NATO. Sousední Švédsko už ale takové štěstí nemá. V cestě mu totiž vedle tureckého prezidenta Erdogana stojí další evropský autoritář – Viktor Orbán.

 • Článek pro Deník Referendum: Stovky milionů eur na oblbování lidí i politiků. Seznamte se: fosilní lobby - Fosilní průmysl využívá svých lobbistů, aby zákony a regulace přijímané na mezinárodní nebo národní úrovni neohrozily jeho finanční zisky. Omezení vlivu fosilních lobbistů tak může zásadně přispět při řešení klimatické krize.

Snímek obrazovky 2023-05-04 v 10.49.32


 • Článek pro Ekolist: Evropa dává naději na konec odlesňování - Europoslanci schválili finální podobu nařízení o odlesňování, které má za úkol řešit podíl evropského dovozu produktů, které významným způsobem přispívají k masivnímu odlesňování hlavně v latinské Americe nebo jihovýchodní Asii. Nová pravidla někteří považují za průlomová, protože staví společnosti do aktivní role, kdy mají sami zodpovědnost prokázat původ svých produktů. Pokud bude nařízení dobře fungovat, dal by se jeho formát aplikovat i na další produkty s problematickým původem – jako dětská práce nebo moderní otroctví.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

 • Ano, myšlenky komunistů 21. století mě nepřestávají překvapovat. Nedávno měla kolegyně Kateřina Konečká opravdu brilantní úvahu. Inu, usuďte sami - odkaz ZDE.

 • Maďarsko se jako jediný členský stát Evropské unie staví proti členství Švédska v NATO. Na čí straně tedy Viktor Orbán stojí?

 • Jak se stavím k novému nařízení – regulaci kryptoměn? Nová evropská pravidla zavádí sledování transakcí s kryptoměnami, prevenci praní špinavých peněz a ochranu zákazníků. My s Piráty však máme pocit, že to spíše ublíží než pomůže​​​​​​​. O tématu jsem mluvil také na ČT24.

 • Jak taková fosilní lobby vypadá v praxi? Můžeme opravdu svádět to, že politici selhali v nutnosti včasně reagovat na změnu klimatu, na fosilní giganty? A jak poznáte, jestli jste na rautu nezávislého think-tanku, nebo ve spárech lobbistů? To rozebírám ZDE.

 • Fosilní lobby má na politické scéně větší moc, než si mnoho lidí umí představit. V ČR se tato otázka otevřela s nedávnými vystoupeními Mirka Topolánka, který pracuje pro uhlobarona a oligarchu Daniela Křetínského. ​​​​​Celé vlákno k tomuto tématu na Twitteru.

 • Na jakém principu funguje tzv. uhlíkové clo? Srovnává podmínky pro evropský průmysl, který výrazně sází na inovace, energetické úspory a ekonomicky i environmentálně efektivní řešení. Naopak třetí země budou motivovány řešit vlastní emise. CBAM a jeho fungování popisuji v příspěvku.

 • Slyšeli jste už o Straně maďarského dvouocasého psa? Na její schůzi v Maďarsku jsem totiž o víkendu byl. Tahle strana má nyní pozorovatelský status Evropské pirátské strany, jelikož programově máme velkou shodu a rádi bychom spolupracovali na vytváření smysluplné opozice Orbánovi. Myslím, že mají skvěle našlápnuto.

IMG_8431