Týdenní přehled 25. září - 1. října

02.10.2023
Týdenní souhrn z Evropského parlamentu - slovenské parlamentní volby, polská vízová aféra, legalizace konopí pro osobní potřebu v Evropě, spuštění CBAM (uhlíkového cla), zavedení hraničních kontrol, schválení normy Euro 7 ministry členských států.

DĚNÍ NA SLOVENSKU

 • O víkendu se u našich nejbližších sousedů na Slovensku konaly parlamentní volby. Navzdory předvolebním průzkumům, navzdory exit pollům, zůstal nakonec nejsilnější prorusky, korupčně a autoritářsky orientovaný SMER Roberta Fica. Pro Evropu je to rozhodně špatný zpráva – cokoli jsme chtěli řešit v Evropě, bude nyní skrze Radu členských států komplikovat politik, který se svým stylem příliš neliší od Viktora Orbána. Můj celý komentář k výsledkům voleb najdete ZDE.

385769229_710635290883100_2104839033821518110_n

Z MÉDIÍ

 • Euractiv: Byrokratická zátěž dopadá na zemědělce i po spuštění nového období společné zemědělské politiky- „Společná zemědělská politika nadále upřednostňuje industrializaci evropského zemědělství na úkor malých a ekologických zemědělců. Děje se to hlavně proto, že při rozdělování peněz není dostatečně pokryto zjišťování příjmové situace zemědělců, které prostředky získávají. Řešením je posílit transparentnost i efektivitu monitoringu příjmů, a především nastavit pravidla tak, aby nehrála do karet velkým agrobaronům.“

 • Podcast iRozhlasu Vinohradská 12: „Běž už do p*či!“ a „Odstup, nebo zdechni.“ Politici a političky terčem lidské nenávisti - Kde se v lidech bere nenávist a jak se s nadávkami a výhrůžkami potýkají samotní politici? Celý podcast včetně mého příspěvku najdete ZDE.

 • Pressklub Frekvence 1: Šifrovaný telefon je v pořádku. Problém je, když ho od někoho dostanete„Myslím si, že šifrování je normální věc a každý člověk má právo šifrovat, protože máme právo na to, aby naše komunikace nebyla narušována. Takže to, že má ministr vnitra nebo jakýkoliv jiný člověk telefon, který šifruje komunikaci, mi připadá normální a v pořádku, na tom nevidím nic špatného. Problém je v tom, když od někoho dostane šifrovaný telefon.“

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

 • Legalizace konopí pro osobní potřebu v celé Evropě? Ano, to s Piráty chceme! Potřebujeme celoevropskou diskuzi o konopí pro osobní potřebu, která bude založená na datech a faktech. Naopak nechceme, aby bylo konopí nadále kvůli mylným představám a dezinformacím tabuizované.​​​​​​​​​​​​​​ Téma řeší i naši slovenští kolegové.

 • PIRÁTI A OPEN SOURCE SOFTWARE - To, že jako Piráti prosazujeme svobodný, neboli open source, software, není asi žádné velké tajemství. Jde to ruku v ruce s naší politikou transparentní digitalizace i s důrazem na (kyber)bezpečnost a otevřené technologie jako takové.

 • Polskem otřásá nový skandál. Zemi čekají za dva týdny naprosto zásadní parlamentní volby. Buďto je vyhraje PiS s přílepkem Konfederace nebo opoziční Občanská platforma. Co slibuje svým voličům současná vládní strana PiS? No přece ochranu před nelegální migrací. Obrovským překvapením se proto jeví současná aféra, která rozkryla, že PiS se nejen že věnuje migraci – PiS ji sama podporuje. Nikterak ale úmyslně (alespoň pro veřejnost). Úředníci PiS totiž léta utajeně prodávali polská víza za úplatek kolem 5 000 $ cizincům mimo EU, zatímco to samotná vláda tutlala.

 • O víkendu začalo platit takzvané uhlíkové vyrovnávání (CBAM) pro dovozce ze zemí mimo EU. Ti nově zaplatí za emise CO2 schované v dováženém zboží tak, jako by se vyrobilo na evropském území. Začne to nabíhat postupně, teď startuje měření a reporting.

 • Německo v minulém týdnu zesílilo kontroly na hranicích s Polskem a Českem. Důvodem je zhoršující se migrační situace, související mj. se skandálem ohledně prodeje víz cizincům úředníky polské vládní strany Právo a spravedlnost. Kontroly na hranicích jsou zbytečná šikana. Vybojovali jsme tu volný pohyb, Schengenský prostor ulehčil život tisícům lidí v pohraničí.

F7A9xSqW4AAFJS0

 • Evropská komise doporučila ke schválení revidovanou verzi českého Národního plánu obnovy. I přesto, že zmíněné peníze navíc jsou spíš přesunutí z jednoho hrníčku do jiného, je pro Česko velmi dobrá zpráva, že máme schválené investiční prostředky pro modernizaci a energetiku. Úkol zní jasně: pohlídat, aby peníze byly investovány smysluplně.​​​​​​​

 • Ministři členských států EU schválili na začátku minulého týdne normu Euro 7. Návrh se teď přesune k jednání do Evropského parlamentu. Uvidíme, k jakým kompromisům dojdeme. Rád bych měl pravidla, se kterými budou nakonec spokojeny všechny strany a která nám zajistí, že prostě a jednoduše „vzduch nebude vidět“.