Týdenní přehled – 26. 2. - 3. 3.

03.03.2024
Týdenní souhrn z plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku – Zákon o obnově přírody, projev Julie Navalnyje před europoslanci, transparentní cílení politických reklam, nástroj pro Ukrajinu, stav právního státu v Evropě, bezpečnost na sociálních sítích.

DĚNÍ VE ŠTRASBURKU

 • V Evropském parlamentu jsme v tomto týdnu schválili Zákon o obnově přírody, jehož cílem je obnovit evropské ekosystémy. Více než 80 % evropských ekosystémů je totiž aktuálně ve špatném stavu.

  Příroda v Evropě čelí vážným problémům. Až 80 % přírodních území je hluboko pod optimálním stavem, zejména jde o lesy a vodní zdroje. Tento stav je alarmující vzhledem k tomu, že odolné přírodní ekosystémy jsou klíčové pro zvládání následků změny klimatu. Nová pravidla Nature Restoration Law navrhují, aby státy aktivně identifikovaly a obnovovaly poškozené ekosystémy, přičemž se očekává, že velká část opatření se zaměří na lesy a vysazování stromů v druhově pestré skladbě.

  Jak hlasovali jednotliví čeští europoslanci? ZDE

 • Na jednom z posledních plenárních zasedání tohoto mandátu jsme schválili také směrnici o trestněprávní ochraně životního prostředí. Požadujeme tak aktualizaci pravidel EU pro ekologické trestné činy a jejich postihy tak, abychom posílili ochranu ekosystémů. 

 • Na plénu ve Štrasburku vystoupila manželka nedávno zavražděného ruského opozičního lídra Julia Navalnyja. Ve svém projevu obvinila ruské úřady v čele s prezidentem Vladimirem Putinem, že vraždu Navalného připravily. Události posledních týdnů podle ní dokazují, že „Putin je schopen všeho a že s ním nelze vyjednávat." Upozornila také na to, že žádné ze současných omezujících opatření EU ve skutečnosti nezastavilo ruskou agresi na Ukrajině. 

 • Schválili jsme nařízení o transparentnosti a cílení politické reklamy. Voliči už díky tomu nebudou tajně manipulováni politickou reklamou. Politická reklama bude muset být jasně označena a bude snazší najít informace o tom, kdo ji financuje, za kolik a odkud. Subjekty třetích zemí nebude smět sponzorovat politickou reklamu v období tří měsíců do voleb.

 • Europarlamentem také prošlo nařízení, kterým se zřizuje nástroj pro Ukrajinu v hodnotě 50 miliard EURJedná se o jasný signál, že Evropa i nadále stojí po boku Ukrajina, která už přes dva roky statečně bojuje proti ruské agresi.

  Celkem 33 % zdrojů z nástroje jsou ve formě grantů, dalších 20 % je určeno na obnovu a modernizaci ukrajinských orgánů na úrovni regionů a měst. Dále bude 20 % investic nástroje vyčleněno na zelené iniciativy a 15 % podpory bude směřovat na podporu malých a středních podniků.

 • Schválili jsme zprávu o společné zahraniční a bezpečnostní politice za rok 2023Do nadcházejících let chceme, aby se z Evropské unie stal geopolitický aktér, jehož vnější činnost se bude řídit těmi samými hodnotami a zásadami, na kterých byla sama EU založena. 

 • Další zprávou, kterou jsme na plénu v tomto týdnu přijali, byla zpráva o právním státu v EU za rok 2023. Stejně jako každý rok, i tentokrát jsem hlasoval pro znění zprávy. Jakožto člen výboru pro rozpočtovou kontrolu se právním státem v EU dlouhodobě zabývám a zpráva bohužel zas a znovu shrnuje to, co říkám už dlouho – evropská demokracie je v ohrožení a Komise by měla konečně začít něco dělat. Pro Piráty jsou hodnoty jako je právní stát, demokracie nebo boj proti korupci vlastní. Ani by nás jako klub nenapadlo v takovém případě hlasovat proti.Jak hlasovali jednotliví čeští europoslanci? Zde.


ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

 • 80 % přírodních území v Evropě není v dobrém stavu! Týká se to lesů, vodních zdrojů nebo kvality půdy. A co je horší, nezlepšuje se to. V současnosti totiž nikdo nemá povinnost starat se o obnovu přírody. Přesně proto jsme schválili nařízení o obnově přírody.

429582768_789785236301438_7958767974068965109_n

 • Co se nám ne evropské úrovni za poslední roky podařilo? Třeba snížit energetickou závislosti Evropy na autoritářských režimech! Před pěti lety si skoro nikdo nedokázal představit, že bychom se mohli rychle zbavit ruského zemního plynu. Pak přišla válka na Ukrajině a ukázala, co Evropa dovede. Teď máme zbrusu nové funkční terminály LNG, plyn odebíráme od severních a západních spojenců, mezi státy funguje spolupráce a solidarita.

 • Pamatujete si ještě, jak začala energetická krize? Ano, byly to podivné machinace ze strany Gazpromu na trhu s plynem. Teď děláme opatření, abychom do budoucna uměli odhalit manipulace na energetických trzích včas.

 • Česká Poslanecká sněmovna v tomto týdnu hlasovala ve třetím čtení o tzv. manželství pro všechny. Toto hlasování je za mě konzervativci úplně zbytečně oslabená změna. Je to krok správným směrem, ale rozhodně to není žádné vítězství lidí, kteří chtějí uzavírat manželství nebo mít děti. Velké zklamání a ukázka toho, jak uvíznutí v minulém století poslanci jsou.

 • Co znamená bezpečnost na sociálních sítích? Jde o vaše soukromí a data, tak pozor!

 • O víkendu jsme si připomněli, že Ukrajina už dva roky vzdoruje ruské agresivní válce. Únava se ale neodvratně podepisuje do vůle a schopnosti některých spojenců nadále obranu Ukrajiny podporovat. Evropa tak musí udělat vše pro to, aby urychleně zvýšila svou vlastní produkci munice tak, abychom byli schopni poskytnout Ukrajině potřebnou podporu a zároveň zajistit bezpečnost celého evropského kontinentu.