Týdenní přehled 27. února - 3. března

06.03.2023
Týdenní souhrn – český klimatický zákon poprvé na půdě české sněmovny, vliv covidu-19 na základní práva a demokracii v EU, rok od ruské války na Ukrajině, desátý sankční balíček, bytová krize v Česku

DĚNÍ Z ČESKÉ POSLANECNÉ SNĚMOVNY 

  • V pondělí jsme v Poslanecké sněmovně pořádali společně s pirátskou poslankyní Klárou Kocmanovou workshop na téma Český klimatický zákon. S řadou odborníků jsme se shodli, že by Česko mělo mít vlastní klimatický zákon. Ten by totiž přispěl k lepší informovanosti ohledně klimatické změny, cesta ke snižování emisí by byla přehlednější a umožnil by také snáz řešit sociální dopady. Celá tisková zpráva k nalezení ZDE. A na Instagramu najdete pár momentek ze samotného workshopu.

2023_02_27 - Semin†ż Klimatick† zmōna-AV-s°tō-3155

Z MÉDIÍ

  • Máte slovo s M. Jílkovou. Tématem čtvrtečního pořadu byly nové emisní limity pro osobní automobily od roku 2035, celý díl najdete ZDE.
Nepochybuju o tom, že se tady budou vyrábět elektroauta. Byl bych velmi rád, kdyby Česká republika se k té věci nestavěla negativně, ale pozitivně. A prostě ve chvíli, kdy celý svět přechází na novou technologii, tak se snažila v tomto směru být lídrem a nikoliv zaostávat. Já nechápu plně tenhle ten negativismus, protože to je právě to, co podkopává pozici našeho průmyslu.

  • Komentář pro Česko Živě - Vliv covidu na základní práva a demokracii v Evropské unii? Větší než si myslíte: Nová studie o vlivu pandemie covidu na demokracii v Evropě přináší nečekané závěry. Do příští vlny se máme co učit. Lidského zmaru totiž zneužívali evropští autoritáři a oligarchové. Celý článek najdete ZDE.

  • Článek pro Seznam Meidum - Nedědíš? Nebydlíš. Jak daňová politika prohlubuje majetkovou nerovnost i bytovou krizi. Bydlení ve vlastním se pro většinu mladých Evropanů stává stále větší utopií. Systém danění nemovitostí však namísto zvyšování dostupnosti nahrává majetným lidem a velkým firmám. Celý článek najdete ZDE,  Twitterové vlákno pak pod tímto ODKAZEM.

  • Komentář pro iDnes - V Česku neumíme čerpat dotace. Výsledky kontrol jsou k pláči. České úřady mají dlouhodobě problém s rozumným využitím evropských peněz. I tak ale výsledky některých kontrol pořád umí překvapit. Můj osobní „favorit“ je nález Nejvyššího kontrolního úřadu z kontrolní akce zaměřené na finanční podporu „rekreační plavby“. Ano, vidíte správně, Ministerstvo dopravy platí z eurofondů věci, které zjednodušují život těm šťastlivcům, co se po vnitrozemské České republice ve volném čase prohánějí v jachtě či v motorovém člunu. Celý článek najdete pod tímto ODKAZEM.

IMG_7390

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • K příležitosti prvního výročí od ruské nevyprovokované invaze na Ukrajinu přichystala Evropa Putinovi opravdu skvělý dárek – desátý sankční balíček. Ten mimo jiné zasáhne ruský export v hodnotě až 11 miliard eur. Schválení sankčního balíčku ale znovu jako jediné hrozilo blokovat nikdo jiný než Orbánovo Maďarsko. Konkrétně Orbán hrozil vetovat prodloužení protiruských sankcí, na kterém se musí členské státy shodnout každého půl roku.

  • Před rokem Putin zaútočil na Ukrajinu vojensky a v EU ekonomicky. Ale jak Evropa zareagovala? To rozebírám v příspěvku.

  • Zdá se, že dokážeme docílit toho, aby místo lampiček mohla na nočním stolku svítit pokojová rostlina, na ulici by v noci posvítil strom, rostliny by mohly stejně tak osvětlovat například i velkoplošné reklamní panely. První svítící rostliny a stromy už ostatně existují, vědci je již dříve vytvořili na základě principů bioluminiscence hub. V současnosti se pracuje na tom, aby je bylo možné použít v praxi.

  • Nová studie odhaluje, že vliv pandemie covidu na demokracii v Evropě byl horší, než jsme si mysleli. Evropští autoritáři a oligarchové využili krize k útlaku lidských práv a oslabení demokratických institucí. Musíme se poučit z chyb a zajistit, aby se taková situace neopakovala! Celý příspěvek zde.

  • Vměšování ministra Blažka do živé kauzy, v níž je on a jeho spolustraníci sám podezřelý, připomíná praktiky autoritářských vlád v Maďarsku a Polsku, určitě ne demokratického Západu, ke kterému se ODS hlásí.