Týdenní přehled 30. ledna - 3. února

06.02.2023
Týdenní souhrn z Bruselu – miniplenary Evropského parlamentu, připravovaný summit EU-Ukrajina, přísnějšího pravidla pro politickou reklamu, ochrana práv pracovníků digitálních platforem, rozhovor o korupčních kauzách v Evropském parlamentu, komunitní energetika v Česku


DĚNÍ V BRUSELU

 • Ve středu a čtvrtek probíhalo v Bruselu tzv. miniplenary Evropského parlamentu. Na agendě bylo téma transparentnosti a cílení politické reklamy, ochrany práv pracovníků digitálních platforem, připravovaný summit EU-Ukrajina, situace v Afghánistánu, nebo potřeba aktualizovat unijní seznam vysoce rizikových třetích zemí v oblasti praní peněz a financování terorismu.
 • Směrnice o pracovnících digitálních platforem je dlouho očekávaný zákon, který poskytne jistotu milionům pracovníků, kteří si vydělávají na živobytí prostřednictvím digitálních platforem. Doteď jim ale byla odmítána základní práva a sociální ochrana, protože byli automaticky klasifikováni jako živnostníci.​​​​​​​ S tím je teď díky nově schválené evropské směrnici konec! Celou tiskovou zprávu ZDE a grafiku znázorňující, jak hlasovali jednotliví čeští europoslanci ZDE.
Skončí vykořisťování těchto lidí pomocí technologických obrů. Platformy teď budou také pod drobnohledem kontrolních orgánů – právě zda dodržují veškeré požadované zákonné nároky na zaměstnávání pracovníků. Díky Pirátům nyní návrh obsahuje povinnou transparentnost monitorovacích systémů a povinné zdravotně bezpečnostní hodnocení pro pracovníky.

 • V průběhu zasedání jsme v tomto týdnu také schválili přísnější pravidla pro politickou reklamu. Podle nich mohou být osobní údaje použité pro účely cílení pouze pokud k tomu byl dán výslovný souhlas. Naopak nebude možné cílit politické reklamy na základě rasy, etnického původu, náboženského přesvědčení, sexuální orientace, zdravotního stavu nebo politických názorů. Lidé také nově budou vědět jaký subjekt na ně cílí, za kolik peněz a proč. Celá tisková zpráva ZDE a grafika hlasování jednotlivých českých europoslanců ZDE.

 • S kolegy jsme v Evropském parlamentu také schválili priority pro nadcházející summit EU-Ukrajina, který probíhá už tento pátek 3. února. Součástí priorit je i vytvoření komplexního balíčku EU pro obnovu Ukrajiny, který by se měl zaměřit na okamžitou, střednědobou a dlouhodobou pomoc zemi, rekonstrukci a obnovu Ukrajiny, včetně pomoci s růstem ekonomiky po konci války.
​​​​​​​​​​​​​​Mezi priority se také řadí zahájení přístupových jednání a vytvoření plánu, který postupně povede k přistoupení Ukrajiny k jednotnému evropskému trhu. V neposlední řadě také vyzýváme členské státy, aby podpořily 10 mírových návrhů, které předložil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

1670931392113_20221213_EP-141745B_FMA_EG_097

 • V úterý jsem v Evropském parlamentu společně s Tibet EU Office pořádal promítání filmu "Mission: Joy - Finding Happiness in Troubled Times," (česky: Poslání: Radost – Hledání štěstí v neklidných časech), který představuje rekonstrukci životů Dalajlámy, duchovního vůdce Tibetu, a Desmonda Tutu, jihoafrického arcibiskupa a bojovníka proti apartheidu. Zúčastnit se mohla široká veřejnost i zaměstnanci Evropského parlamentu.
Mission Joy poster


Z MÉDIÍ

 • Rozhovor pro Radio Z - tématem rozhovoru bylo vydání dalších dvou členů Evropského parlamentu k trestnímu stíhání v rámci korupční kauzy spojené s Katarem a Marokem. 
Vydání bylo zcela na místě. Není možné zneužívat poslaneckou imunitu k ochraně před korupčními kauzami. Myslím si, že by evropské institucemi měly jít příkladem a měly by dodržovat vysoký právní a etický standart.​​​​​​

 • ​​​​​​​Rozhovor pro Rozhlas a televizi Slovinska - tématem rozhovoru byla role Pirátů v Evropském a národních parlamentech, českých a slovinských Pirátech a válce na Ukrajině, ale i vědecké přístupy v politice.

 • Rozhovor pro Business Cann - tématem rozhovoru byla současná situace a stav procesu legalizace konopí pro osobní spotřebu v České republice. Celý rozhovor najdete pod tímto ODKAZEM.
Jako Piráti usilujeme o politiku založenou na datech a problematika legalizace konopí v tomto smyslu není výjimkou. Usilujeme o vědecký přístup, který je založený na "harm reduction" a lidskoprávně orientovaných řešeních, nikoliv na represi a kriminalizaci, jak tomu bylo do teď.


ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

 • Evropské peníze pomáhají připravit Česko na komunitní energetiku.

 • Konec klimatických mýtů! Vyvracíme lži o klimatické změně a energetice, tady a teď. Kde? Na webu ZACHRANMEENERGETIKU.CZ.

 • Budoucnost elektroaut zřejmě není jen v dobíjení ze sítě, ale také v integrovaných solárních panelech v kapotě. Celý článek ZDE.

 • V polovině roku 2021 jsme zahájili funkci nového úřadu evropského veřejného žalobce(EPPO). Tomu se jen za prvních 6 měsíců fungování podařilo zachránit neuvěřitelných 147 milionů eur z evropského rozpočtu, které by jinak skončily v kapsách zlodějů a podvodníků. Zatím se potvrdilo, že prakticky každé euro, které investujeme do jeho provozu, se nám vrátí minimálně čtyřnásobně.​​​​​​​
 • Technologie nám musí pomáhat. Můžou vám třeba dost usnadnit komunikaci s úřady. O čem je řeč? To se dozvíte ve VIDEU.

 • Hospodářský a měnový výbor ECON v Evropském parlamentu schválil podobu nové směrnice o distančním marketingu, tedy o nabízení služeb skrz telefon a internet.

 • Nová pravidla o distančním marketingu prošla díky Pirátům výborem EP. Celé video ZDE.

 • Posílení práv pracovníků digitálních platforem stručně a jasně v jednom VLÁKNĚ.

 • Malý modulární reaktor získal od americké vlády potřebná razítka. Jde o další posun v možnostech jaderné energetiky.