Týdenní přehled – 6. - 10. března

10.03.2023
Týdenní souhrn – cesta do Indie, setkání s Tibetskou exilovou vládou i Jeho Svatostí dalajlamou, český klimatický zákon, polská vláda zase zasahuje do lidských práv, Mezinárodní den žen, evropské sankce proti Rusku.

CESTA DO INDIE

  • Jako předseda Zájmové skupiny pro Tibet v Evropském parlamentu jsem v tomto týdnu vedl skupinu europoslanců při návštěvě dalajlamy a Tibetské exilové vlády. A musím uznat, že to byl obrovský zážitek. Během návštěvy jsme se setkali s vysokými představiteli Tibetské exilové vlády, navštívili jsme školu Tibetského dětského tábora a měli jsme i tu možnost promluvit si se zástupci místních organizací. Zlatým hřebem návštěvy byla ale samozřejmě audience u Jeho Svatosti dalajlamy. Následně jsme se zúčastnili připomenutí 63. výročí Tibetského národního povstání.

    Je důležité podporovat Tibetskou exilovou vládu a obyvatele Tibetu v boji za větší autonomii a lidská práva. Jako předseda Zájmové skupiny pro Tibet v Evropském parlamentu je mým posláním vystupovat jako hlas Tibeťanů na mezinárodní scéně.“ 

  • Celou tiskovou zprávu najdete ZDE.

IMG_7448

Z MÉDIÍ

  • Má mít Česko klimatický zákon a pokud ano, co v něm má být napsané? Jsem rád, že tohle téma společně s kolegyní Klárou Kocmanovou na půdě Poslanecké sněmovny zvedli. Máme tu totiž obrovský informační deficit na straně veřejnosti – asi 90 % lidí říká, že nemá dost informací o klimatické změně a souvisejících opatřeních. Už jenom samotná diskuze o tom, co přesně by se v Česku mělo dít, pomáhá tenhle informační dluh politiků vůči veřejnosti zahojit. Celý článek o tom, proč Česko potřebuje klimatický zákon, najdete ZDE.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Setkání s Jeho Svatostí dalajlamou pro mě bylo mimořádně důležité. Je nezbytné, aby Evropa stála při Tibetském národu a zvedala povědomí o problémech, kterým čelí. Chci bojovat za práva Tibeťanů a podporovat jejich nárok na sebeurčení. Fotografie z tohoto setkání najdete na mém Instagramu.

  • Polská ultrakonzervativní vláda PiS pokračuje v politice teroru proti ženám v Polsku! Jak? Podniká razie do gynekologických ordinací a zabavuje lékařské karty pacientek. Jde o další nechutný zásah polské vlády do lidských práv, práv na soukromí a jejich dodržování.​​​​​​​ Celý článek k tomuto tématu najdete pod tímto ODKAZEM.

  • V tomto týdnu jsme po celém světě slavili Mezinárodní den žen. Tento den má podle mě sloužit k tomu, abychom si připomněli všechny úchvatné úspěchy žen v historii a po celém světě. A ty za oslavu skutečně stojí. Zároveň ale tento mezinárodní den slouží především jako upomínka, že boj za rovnost žen a ženských práv ještě není ani zdaleka u konce.

334207982_237659848695034_2002380375130066486_n

  • Z Prahy vlakem na otočku do Kodaně? No jasně! Před začátkem českého předsednictví jsme se někteří těšili na přímé spojení mezi Prahou a Bruselem, ale to se nakonec nestalo a na frontě dálkové železniční sítě v Česku bylo nějakou dobu ticho. Vypadá to ale, že Prahu brzy čeká minimálně jedna nová přeshraniční železniční spojka, a to přímý vlak do Kodaně.

  • Jak zajistit, že budou evropské sankce proti Rusku a dalším zemím skutečně fungovat? Jde to jednoduše! Nizozemsko prosazuje vznik centralizovaného hlídací psa EU, který by dohlížel na obcházení sankcí. Nová agentura by vytvořila seznam sledovaných odvětví a obchodních toků s vysokým rizikem obcházení sankcí a pomohla by evropským donucovacím orgánům stíhat země a subjekty, které sankce obcházejí. Přesně tak navazuje na to, co jsme spolu s Piráty v Evropském parlamentu dlouhodobě prosazovali.