Týdenní přehled – 9. - 13. ledna

13.01.2023
Týdenní souhrn z letošního prvního výborového týdne v Evropském parlamentu – nový rok, nové evropské výzvy; přijetí eura v Chorvatsku a vstup do Schengenu; nepravomocný rozsudek v kauze AB; Maďarsko bez peněz z kohezních fondů; spotřeba plynu v Evropě klesá; petice pro euro v ČR


DĚNÍ V BRUSELU


Z MÉDIÍ

 • Rozhovory pro CNN Prima News a Novu o rozsudku v případu Čapí hnízdo Andreje Babiše a nadcházejících prezidentských volbáchRozsudek soudu respektuji, ale překvapil mě i vzhledem k tomu, že předchozí vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), auditu Evropské komise i Policie ČR poměrně jasně směřovala k tomu, že existuje dost důkazů pro to, aby byl bývalý premiér odsouzen.

 • Rozhovor pro Český rozhlas o tom, jestli by u politiků měla platit presumpce viny –  V politickém slova smyslu si myslím, že by presumpce viny rozhodně měla pro politiky platit. V případě, že jsou ve vážném podezření z trestného činu, měli by odstoupit.

1655221471546_20220614_EP-133425A_ARO_127_DOWNLOAD_LARGE


 • Rozhovor pro Radio Zet a přijetí eura v Chorvatsku a vstupu země do Schengenu – Chorvaté si nyní budou moci užívat nižších úrokových sazeb na hypotéky, je totiž obecně známo, že je inflace v eurozóně nižší. To bude asi poměrně značná úspora, kterou ocení většina Chorvatů.


ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

 • Vyjádření k pondělnímu rozsudku v kauze Babiš a Čapí hnízdoRozhodnutí soudu respektuji. Pokud ale evropské úřady dospěly k jasnému závěru pochybení expremiéra, nedává moc smysl, aby v Česku byl Babiš nevinný.​​​​ ​​

 • ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Andrej Babiš je zkrátka hrozba pro Česko. Proč? To vysvětluji ve VIDEU.

 • Babiš se pokusil využít setkání s Macronem pro předvolební kampaň, aby se prezentoval jako hvězda evropské politiky. Bylo mu to k něčemu? Spíš ne... ​​​​​​

 • Video o tom, jak podpořit přijetí eura v Česku – jednoduše, podepište petici!

  Petice pro euro zde: CHCI PODEPSAT PETICI.

 • A proč chci já osobně euro v České republice? Má to svoje důvody, mrkněte na VIDEO.

 • Polská vládní strana PiS si s tou LGBTQ diskriminací nedá pokoj. Evropa je a vždy byla pro všechny bez rozdílu. Dlouhodobá snaha vlády PiS porušovat právní stát a zašlapávat lidská práva do země tu nemá co dělat.​​​​​​​ Víc v PŘÍSPĚVKU.

  Proč jim vadí i barevné pásky na koncertu? To rozebírám v ČLÁNKU.

 • Maďarsko bez kohezních fondů! Evropská komise se konečně rozhodla, že bude Maďarsku blokovat rovnou všech 22 miliard eur z kohezních fondů. ​​​​​

324108721_557826009550381_2420302604353776705_n


 • Video o tom, jak se chce Evropa prosadit na poli výroby čipů. Nový Evropský akt o čipech chce vrátit výrobu těchto nepostradatelných součástek do Evropy. K roku 2030 má Evropa zdvojnásobit svůj stávající podíl na trhu s čipy na 20 %.​​​​​​​ Víc se dozvíte i v tomto ČLÁNKU.

 • Spotřeba plynu v evropských zemích vloni klesla asi o 11 % proti průměru předchozích let. ​​​​​​​A to je skvělá zpráva! Pokles byl viditelný hlavně v podzimních měsících a určitě se na tom podepsala i dohoda o společném postupu států a zastropování marží při výrobě elektřiny​​​​​​​. Koukněte na GRAF!