Týdenní přehled 14. – 18. listopadu

18.11.2022
Týdenní souhrn z Bruselu – naší svobodě je 33 let, studenti celý týden stávkují za klima, konference o duševním zdraví pod záštitou CZPRES, RePowerEU konference, na polské území dopadla raketa

NAŠÍ SVOBODĚ JE 33 LET! ANI DNES ALE NENÍ SAMOZŘEJMOSTÍ.

  • Po celé zemi probíhaly akce a průvody za svobodu a demokracii, ale taky studentské klimatické stávky na univerzitách. Zástupci Univerzit za klima dali dohromady velmi dobré požadavky na vládu. Překvapuje mě, že na ně je tak malá politická odezva. Kdy jindy než 17. listopadu bychom se měli bavit o tom, jaké jsou vlastně podmínky svobodného života a demokracie a co je dneska ohrožuje? Sám jsem proto mezi studenty zavítal na diskuzi na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. A bavili jsme se právě o změně klimatu a o tom, co s tím ještě můžeme nebo nemůžeme dělat.​​​​​​​

  • Požadavky studentů účastnících se univerzitní stávky za klima na vládu jsem si přečetl a mám k nim asi jen jednu jedinou drobnou výhradu. Píšu o ní v tomto příspěvku.

Z BRUSELU

Right and democracy cluster

  • Na výborech Evropského parlamentu jsme tento týden řešili nový návrh zákona Media Freedom Act - nebo-li zákona o svobodě médií. Kromě politických debat jsme vedli diskuzi i s odborníky z novinářských spolků. Připravovaný zákon o svobodě médií má pomoci ochránit pluralitu médií v evropských zemích i novináře před špehováním, šikaně nebo stíháním. Zákon jako takový má mimo to také pomáhat předejít střetu zájmů velkých oligarchů, kteří na jedné straně vlastní média a na straně druhé se politicky angažují. Zajistit to má větší transparentnost vlastnických struktur. Tématem svobodných médií se dlouhodobě zabývám, přikládám proto i dva starší články
S Piráty jsme dlouho tlačili na Evropskou komisi, aby nezahálela a vytvořila robustní zákon o svobodě médií (Media Freedom Act), který by mohl svobodným médiím a novinářům poskytnout v případě útoku z vnější ochranu.

Ten, kdo ovládá média, prakticky ovládá veřejnou debatu a určuje politický diskurz. Je to mocná zbraň, která ve špatných rukou může způsobit ve společnosti naprosto fatální následky a omezit svobodu slova. To je přesně ten důvod, proč
potřebujeme svobodná média a právní stát bránit. Mají sloužit veřejnému zájmu, ne politikům a oligarchům.

Konference o duševním zdraví pod záštitou CZPRES

  • Duševní zdraví – jedno z témat, které nám Pirátům určitě není vzdálené a které rozhodně není něčím, za co bychom se měli stydět a už vůbec bychom se o tom neměli bát mluvit s ostatními, nebo dokonce s našimi blízkými. 

  • Tématu duševního zdraví se v tomto týdnu věnovala i konference pod záštitou českého předsednictví v Bruselu, které se zúčastnili akademici, psychiatrové a další experti z Česka a Nizozemska a na které jsem měl i já tu čest vystoupit. Zabývali jsme se především koordinovaným přístupem v rámci Evropy, situací v oblasti duševního zdraví po válce na Ukrajině, nebo taky inovativními přístupy k duševnímu zdraví, jako je např. využívání psychadelik v psychoterapii.
Mnohá psychadelika mají podle vědeckých výzkumů skvělé výsledky při léčbě deprese, posttraumatické stresové poruchy, nebo závislostí. Zároveň jde ale stále o látky zakázané, okolo kterých panuje určité společenské i politické stigma.
Je tedy naprosto zásadní přistupovat k problematice duševního zdraví skrze vědu a jasná vědecká data. Protože pokud věda explicitně ukazuje, že existují látky, které pomáhají tam, kde běžné a dostupné léky selhávají, musíme umožnit jejich využití všem těm, kteří takovou léčbu potřebují. A v dnešní době, kdy každý z nás čelí souběhu krizí a jejich dopadům (Covid, energetická krize, válka na Ukrajině), to platí dvojnásob.

Konference k evropskému plánu odklonu od fosilních paliv RePowerEU

  • V tomto týdnu se v Bruselu konala mimo jiné také konference o RePowerEU – evropském plánu odklonu od fosilních paliv, opět pod záštitou českého předsednictví. Plán RePowerEU považují v současné situaci za zcela klíčový. Pomůže nám s aktuální energetickou krizí a to snížením naší závislosti na fosilních palivech (i těch z Ruska a dalších nedůvěryhodných režimů) a mimo to nám také pomůže s řešením krize klimatické. Ostatně už dlouho říkám, že tyto dvě výzvy spolu velice úzce souvisí. 
Klíčová teze za mě zůstává stejná: budoucnost je v decentralizaci obnovitelných zdrojů a výrazně urychlené digitalizaci, při které bude dán důraz na vysokou úroveň kybernetické bezpečnosti a zabezpečení dat.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

NA POLSKÉ ÚZEMÍ DOPADLA RAKETA

  • V úterý večer vybuchla v Polsku kousek od ukrajinské hranice raketa, pravděpodobně ruské výroby. Aktuálně probíhá vyšetřování toho, odkud raketa přiletěla a čí byla. Výbuch, při kterém přišli o život dva lidé, nastal v zemědělském objektu v obci Przewodów v Lublinském vojvodství. Vesnice leží jen několik kilometrů od ukrajinské hranice. 
Jedno je ale jisté. Zodpovědnost nese Putinovo Rusko, které od února vede agresivní a neopodstatněnou válku proti Ukrajině. Ukrajina se této agresi brání a my ji v tom musíme i nadále podporovat.

PROČ JE DOBŘE, ŽE SI OD ROKU 2035 NEBUDEME MOCI KOUPIT AUTO NA FOSILNÍ PALIVA?

  • Určitě jste už zaregistrovali to, že má do roku 2035 skončit prodej aut se spalovacími motory, tedy těch na klasická fosilní paliva. Je dobré zmínit, že za těch 13 let proběhne řada klíčových opatření, díky kterým budou elektroauta spotřebitelsky výhodnější variantou. Pořizovací cena díky intenzivnímu výzkumu baterií a dalších součástek bude srovnatelná s cenou aut na fosilní paliva před rokem 2030, nehledě na to, že v té době již bude dostupná celá řada „ojetých elektrovozů“, které se v současné době na trhu v podstatě nevyskytují.

  • V rámci Fit for 55 se také předpokládá s masivní výstavbou rychlodobíjecích stanic, jelikož mimo velká města jich v současné době není dostatek. V následujících 10 letech by však měly vzniknout na každých 60 kilometrech všech hlavních evropských tahů. A již v příštím roce bychom se v Česku mohli dočkat i zatím nejrychlejších nabíjecích stanic od ABB, které zvládnou dobít auto na 100 km dojezdu za 3 minuty.​​​​​​​​​​​​​​

EVROPSKÝ ROZPOČET A KDO HO HLÍDÁ?

  • Za minulý rok EU utratila okolo €228 miliard. Jenom pro pořádek – to je trojnásobek výdajů ČR za stejný rok. Za většinu rozdělování odpovídají samy členské státy a za menší část potom sama Komise. Jak státy a instituce nakládají s našimi penězi kontroluje Evropský účetní dvůr (EÚD). Každý rok prověřuje nespočet osob a organizací a zároveň provádí namátkové kontroly.​​​​​​​ A teď tedy – Kdo hlídá Účetní dvůr?Naprosto zjednodušeně – europoslanci. Ti každý rok po udělení doporučení Výboru pro rozpočtovou kontrolu jehož jsem členem rozhodují, jestli EÚD udělí finanční uzávěrku. No, a letos jsem ve výboru zpravodajem ohledně udělení uzávěrky EÚD já.​ ​​​​​

JE GREEN DEAL MRTVÝ?

  • Naopak! Dobře udělaný Green Deal je v současné situaci aktuálnější než kdy dřív.

KOMUNITNÍ ENERGETIKA? ANO!

DOTOVANÁ VÝROBA MASA? REALITA...

  • Výroba masa je v Evropě poměrně masivně dotovaná. Dělá se to, i když se ví, že je nákladná z hlediska zdrojů a zatěžuje klima víc, než rostlinná výroba.

EVROPA ZBLÍZKA 

  • V tomto týdnu vyšla nová epizoda podcastu Evropa zblízka. Rozebíráme v ní působení Pirátů ve vládě, nebo i to, jak by mladí měli a neměli upozorňovat na klimatickou změnu. 
Lepit se k uměleckým dílům nebo je polévat polévkou je strašně špatný nápad. Chápu, že se ti lidé snaží na sebe upozornit, ale strhávají tím pozornost k tomu, jestli je nebo není správné polévat obrazy. O tom ta debata ale není. Je o tom, že planeta má velký fyzikální problém.