Týdenní přehled 21. – 25. listopadu

25.11.2022
Týdenní souhrn z plenárního zasedání ve Štraburku – zmrazení evropských dotací Maďarsku, označení Ruska za teroristický stát, lidská práva v Kataru, 70 let Evropského parlamentu, rozpočet 2023

PLENÁRNÍ ZASEDÁNÍ VE ŠTRASBURKU

  • Parlament odhlasoval rezoluci, ve které vyzývá komisi a Rada EU, aby zmrazily finanční fondy Maďarsku, dokud nesplní potřebné reformy. Toto je samozřejmě správná rezoluce, jelikož situace v Maďarsku je opravdu závažná a právní stát v této zemi je pod nebezpečným útokem. Nehledě na to, že Maďarský premiér Orbán se momentálně velmi sbližuje s ruskou a íránsjou vládou a chová se spíš jako jejich partner než jako partner Evropy. Tady jsem, samozřejmě, s Piráty hlasoval pro schávelní této rezoluce.
  • Parlamentem prošel současně zákon o ochraně kritické infrastruktury, který si dává za cíl harmonizovat pravidla pro ochranu kritických odvětví, jako je například energetika, zdravotnictví, vodárenství nebo vesmírný průmysl. Toto považuji za krok správným směrem a hlasoval jsem samozřejmě pro.
  • Parlament odhlasoval rezoluci o momentální situaci v Kataru: odsuzujeme zneužívání dělníků. Současně parlament odsuzuje perzekuci homosexuálních párů a LGBTQ+ komunity. V neposlední řadě vyzýváme katarské autority, aby začali vyšetřovat úmrtí migrantských pracovníků ve spojitosti s výstavbou fotbalových stadionů pro toto mistrovstí světa. 
  • Parlament schálil evropský rozpočet pro rok 2023 ve výši €186.6 milliard, jdo jednoprocentní navýšení oproti roku 2022. Rozpočet byl pro tento rok zejména navýšen kvůli potřebám spojeným s ruskou válkou na Ukrajině. Například je zde nových €120 millionů na Erasmus+ pro ukrajinské studenty a učitele, €150 milionů na huminatární pomoc nebo €36,5 millionů na ochranu hranic a integraci. Tento celý evropský rozpočet je ale ve skutečnosti pouhých 1,14% hromadného HDP všech zemí Evropské unie.
  • Evropský parlament v tomto týdnu odhlasoval důležitou rezoluci – a to rezoluci prohlašující Rusko za stát podporující terorismus a za stát, který používá teroristické prostředky. Zároveň jsme vyzvali státy EU, aby přijaly podobné deklarace a omezily diplomatické vztahy s Ruskem na minimum. https://www.facebook.com/peksamikulas/photos/a.359947514857347/1287877375397685/
Už téměř 9 měsíců trvá válka na Ukrajině. Válka, která si vyžádala několik tisíc životů a domovy statisíců lidí. Válka, kde Rusko masakruje civilisty a útočí na civilní cíle. S Ruskem se nedá jednat, naopak je potřeba ho izolovat na všech úrovních a dohnat k odpovědnosti. A nejde jen o terorismus na Ukrajině, při pohledu do minulosti najdeme takových příkladů bohužel víc.
Nutno podotknout, že i přes vysoký počet europoslanců je Evropský parlament v porovnání s některými národními parlamenty (třeba i českou Poslaneckou sněmovnou) velice efektivní v procesu projednávání i schvalování legislativy. Jednoduše řečeno – nikdo dlouhé hodiny neobstruuje u řečnického pultíku a neblokuje projednání určitého zákona. Zároveň se jedná o jedinou instituci EU, kterou přímo volí občané členských států. Ty pak my, europoslanci, následujících 5 let v Evropě zastupujeme a troufnu si tvrdit, že je díky tomu Evropský parlament demokratickým základem EU.
  • Sešel jsem se s pracovní skupinou Evropského parlamentu na téma kanabis, ve které spolupracujeme s evropskými poslanci z různých frakcí. Byli jsme zde informováni o aktuálním legislativním procesu legalizace v Německu. 
  • Ve Štrasbuku jsem pořádal pracovní snídani, kam jsou vždy pozváni evropští poslanci z České republiky. Mým hostem byl zástupce firmy Lean Cat, což je česká firma, která se zaměřuje na vodíkové technologie. S poslanci jsme zde diskutovali o potenciálu vodíkových technologií a jejich využití v boji proti změně klimatu a za energetickou soběstačnost. 

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ