V Evropě budeme mít stejnou nabíječku pro všechna přenosná elektronická zařízení!

17.06.2022
Minulý týden jsme se shodli na zavedení jednotné nabíječky typu USB-C pro všechna přenosná elektronická zařízení.

Pro nabíjení notebooku, tabletu nebo smartphonu už nebudeme potřebovat specifické kabely, ale vystačíme si na vše s jedním: USB-C. Toto nařízení bude platit pro všechny společnosti, takže například i společnost Apple, která měla tradičně specifické koncovky kabelů jen pro svoje zařízení, bude muset přejít na tento unifikovaný typ. USB-C zároveň nahradí i jack na sluchátka nebo přes něj bude možné připojit třeba kabel pro síťové připojení k internetu. Směrnice by měla začít platit od podzimu roku 2024.

Spotřebitelé ušetří

Konečně se budeme moci zbavit změti kabelů s nejrůznějšími koncovkami pro každé zařízení. Jednotliví výrobci na nás, jako na spotřebitele, zároveň nebudou moci tlačit, abychom si koupili jejich specifickou předraženou nabíječku, která navíc nebude pasovat k žádnému jinému zařízení. Nabíječka proto také již nebude automaticky součástí balení. Budeme si moc vybrat, zda si chceme nové zařízení koupit samostatně nebo s kabelem, jelikož nebude třeba stále nakupovat další a další. Kromě toho budou muset výrobci zpřístupnit technologie rychlého nabíjení, aby spotřebitelé mohli svá zařízení rychle dobít jakoukoliv kompatibilní nabíječkou. Podle odhadů Bruselu tak evropští spotřebitelé ušetří až 6,2 miliardy korun. 

Pomůže životnímu prostředí 

Elektronický odpad tvoří v Evropě miliony tun ročně, z toho až 11 tisíc tun tvoří právě vyhozené kabely. Nová směrnice tak pomůže toto astronomické číslo alespoň trochu snížit. Část elektropadu se v Evropě sice recykluje, nicméně stále je to méně než 40 % z vyhozené elektroniky. Česko se drží mírně nad průměrem sedmadvacítky s recyklaci asi 47 % elektroodpadu. Tato legislativa navíc rozhodně není první směrnicí v tomto oboru. Evropa se již řadu let snaží zredukovat počet konektorů. Ještě v roce 2009 jsme měli desítky koncovek, nyní máme tři standardizované typy a za dva roky už jen jeden kabel na vše. 

Univerzální kabel vývoj a inovace nezastaví

Kabel USB-C má oproti jakýmkoliv svým předchůdcům nesporné výhody. Když pomineme samotné provedení, že je kabel „oboustranný”, má hned několik technologických výhod. Technologie USB-C je schopna dodávat výrazně vyšší výkon (až 100 W) a přenášet data násobně rychleji (až 10 Gb/s) ve srovnání s jakýmkoliv jiným současným typem kabelu. Jedná se o takzvaný technologický standard, na jehož vývoji pracovaly největší světové technologické společnosti jako Intel nebo Microsoft několik let. A výsledkem byl právě tento všestranný a rychlý konektor USB-C. Obavy z toho, že by nová směrnice brzdila vývoj nových, lepších, technologií je lichá. Nejedná se totiž o nějakou ad-hoc inovaci nebo snad technologický start-up, ale technologický standard, který obvykle vzniká roky –spoluprací vědy a výzkumu. Pokud by tedy za několik let firmy začaly vyvíjet jiný, mnohem výkonnější nebo jinak přelomový konektor, bude na úpravu evropské legislativy rozhodně dostatek času. Zároveň pokud některá z firem vyrábějící elektroniku bude chtít na svůj tablet nebo notebook umístit i jiné svoje unikátní konektory, nikdo jí v tom bránit nebude. Otázkou ale je, zda si někdo ze zákazníků bude chtít jejich specifický kabel koupit, když úplně všechno – od nabíjení přes poslech hudby po připojení k internetu – lze provést právě přes nový USB-C.