Vyzýváme Čínu, aby okamžitě propustila tibetské politické vězně

22.04.2020
Dnes jsem odeslal dopis Evropské komisi, který se mnou podepsalo dalších 31 europoslanců z různých politických frakcí. Vzhledem k tomu, že v Evropském parlamentu předsedám komisi, která se zabývá lidskými právy v Tibetu, zatlačím na Evropskou komisi, aby se začala věnovat případu Gendün Čhökji Ňimy.

Jde o buddhistického představitele, který byl Tibetskou vládou v exilu jmenován dalajlámou jako 11. pančhenlama, což je titul, kterým se v tibetském buddhismu označuje po dalajlamovi druhý nejvýše postavený z lamů. Nicméně krátce po jmenování se Ňima ztratil a dodnes nebyl nalezen. Má se za to, že únos provedla čínská vláda, která následně sama zvolila nového pančhenlamu.

To se stalo v roce 1995. Dodnes nebyl případ vyřešen. Je třeba zabývat se opakovaným porušováním lidských práv ze strany Číny. Žádáme Evropskou komisi, aby vyzvala čínskou vládu, aby konečně zajistila svobodu náboženského vyznání a víry v Tibetu tím, že Ňima a jeho rodiče okamžitě propustí bez jakýchkoli podmínek, spolu se všemi Tibetskými politickými vězni.

ODKAZ NA DOPIS ZDE

Photo by Daniele Salutari on Unsplash