PPEU

Žádáme předsedu Evropské rady, aby nepustil Babiše k vyjednávání o rozpočtu EU

Žádáme předsedu Evropské rady, aby nepustil Babiše k vyjednávání o rozpočtu EU

2020-05-20

Spolu s dalšími poslanci z naší frakce GREENS/EFA jsme odeslali dopis předsedovi Evropské rady Michelovi, ve kterém ho žádáme, aby se český premiér Andrej Babiš neúčastnil žádného z dalších vyjednávání o budoucím rozdělování peněz v EU. Pokud se těchto jednání účastnit bude, jsou tím vážně porušena finanční nařízení EU, kterými se řídí evropské fondy. Vzhledem k Babišově možnému střetu zájmů tak dochází k masivnímu ohrožení právního řádu EU.

Považujeme to za nezbytné jak z hlediska evropský zákonů, tak kvůli zachování základní důvěry občanů k evropským institucím. Pevně doufáme, že předseda Evropské rady pomůže prosazovat platná finanční nařízení, včetně pravidla pro řešení střetu zájmů, a nepřípustí Andreje Babiše k žádným jednáním, dokud nebude jeho střet zájmů vyřešen.

Pokud bude panovat nejistota, zda opravdu Andrej Babiš je ve střetu zájmů, stačí se podívat na tenhle jednoduchý web, který jsme pro našeho premiéra vytvořili: https://jebabisvestretuzajmu.cz.

Vycházíme především ze závěrů Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, který ve své zprávě POTVRDIL střet zájmů Andreje Babiše. O zprávě se v příštích týdnech bude hlasovat na plénu Evropského parlamentu.

Celý dopis najdete ZDE.