Týdenní přehled 10. - 16. července

15.07.2023
Týdenní souhrn z Evropského parlamentu ve Štrasburku – poslední plenární zasedání před létem, zákon o obnově přírody, akt o čipech, nařízení o ecodesignu, podpora výroby munice, celoevropská pravidla pro elektronabíječky, summit NATO, stav právního státu v Polsku.

DĚNÍ VE ŠTRASBURKU

  • Obnovu a rozšíření přírodních biotopů, mokřadů nebo remízků má zajistit v tomto týdnu schválený zákon o obnově přírody (tzv. Nature Restoration Law). Ten počítá také s větším množstvím zeleně ve městech, v plánu je také obnova 25 000 km říčních koryt do jejich přírodních podob. Jak hlasovali čeští europoslanci? To zjistíte v infrografice.

    Zdravá příroda je naše nejcennější bohatství. Čistí nám vzduch a vodu, mírní extrémní vedra, záplavy i požáry, je naším největším spojencem v boji proti změně klimatu. Snižovat emise skleníkových plynů nezvládneme jen technologiemi, po boku potřebujeme mít biodiverzitu a zdravou přírodu. Hlasování o zákonu o obnově přírody bylo proto jedním z nejdůležitějších rozhodnutí v rámci Green Dealu.

  • Evropa bude o mílový krok dál v nezávislosti na třetích zemích ve výrobě čipů. Evropským parlamentem prošel takzvaný „Akt o čipech“, díky kterému se má celosvětový podíl polovodičových čipů vyrobených v EU do roku 2030 zdvojnásobit. Polovodiče jsou vzhledem ke svému průmyslovému významu středem značných geopolitických zájmů. Spolupráce napříč evropskými státy a evropské investice ve výši 27 miliard eur do výzkumu a vývoje v tomto odvětví tak Evropu učiní bezpečnější a odolnější.

  • Máme nová celoevropská pravidla pro dobíječky na elektroauta! U hlavních dopravních tahů bude díky schválenému nařízení AFIR nejméně jedna na každých 60 km, bude veřejně přístupná, bude umožňovat dobíjení každému typu vozidla a platbu jakýmkoliv běžným platebním prostředkem.

  • Přijali jsme také směrnici o průmyslových emisích, která má dál snížit znečištění a nasměrovat velká zemědělsko-průmyslová zařízení k zelené transformaci. Plánujeme stanovit pravidla pro prevenci a kontrolu znečištění z velkých zemědělsko-průmyslových zařízení emisemi do ovzduší, vody a půdy.

  • Ve Štrasburku jsme v tomto týdnu přijali nařízení o stanovení rámce pro určení požadavků na ekologický design udržitelných výrobků. Požadujeme, aby byly výrobky v EU po celou dobu jejich životního cyklu šetrnější k životnímu prostředí, znovu využívané a energeticky účinnější. Cílem je, aby produkty vydržely déle a bylo snazší je opravovat, upgradovat a recyklovat.

1686596898818_20230612_EP-151913F_FMA_0032_DOWNLOAD_LARGE

  • Evrospký parlament odsoudil nový polský volební zákon. V přijatém usnesení kritizujeme nedávný vývoj v Polsku, kdy polská vláda záměrně podkopává základní hodnoty Unie zakotvené v článku 2 SEU, včetně právního státu, a vyzýváme Komisi, aby adekvátně reagovala na situaci všemi dostupnými nástroji. 

  • Přijali jsme usnesení o zřízení orgánu EU pro etiku, ve kterém jsme zkritizovali Evropskou komisi za prosazování neefektivního a nedostatečného návrhu. Jako Piráti po Komisi dlouhodobě požadujeme ambicióznější přístup k posílení transparentnosti a integrity evropských institucí. Od začátku svého mandátu zdůrazňuji, že by takový etický orgán měl mít pravomoci vyšetřovat a sankcionovat ty, kteří dosavadní systém zneužívají, a zároveň by měl svá svá rozhodnutí a odůvodnění zveřejňovat tak, aby byla volně dostupná.

  • V tomto týdnu jsme také jasnou většinou schválili nařízení o podpoře výroby munice. 
    Reagujeme tak na nedostatky evropského obranného průmyslu, které odhalila ruská válka na Ukrajině, a usilujeme o doplnění vyčerpaných zásob členských zemí, abychom mohli dlouhodobě a efektivně podporovat ukrajinské ozbrojené síly.

Z MÉDIÍ

  • Rozhovor v pořadu 90' ČT24: Nové bezpečnostní hrozby - Další směřování NATO –  Tématem rozhovoru byly i výstupy nedávného summitu NATO ve Vilniusu. Celý záznam pořadu najdete pod tímto odkazem.

Snímek obrazovky 2023-07-16 v 22.40.12

  • Komentář pro ČTK: Europoslanci těsně podpořili obnovu přírody kritizovanou zemědělci – „Zdravá příroda je naše nejcennější bohatství. Čistí nám vzduch a vodu, mírní extrémní vedra, záplavy i požáry, je naším největším spojencem v boji proti změně klimatu." ​​​​​​

  • Komentář pro Obnovitelně.cz: Pokus o smetení první části Green Dealu neprošel, evropská příroda si připsala vítězství – „Jako Piráti budeme dělat maximum pro to, aby zákon prošel ve funkční podobě a zajistil obnovu zničených ekosystémů v celé Evropě. V ideálním případě by to znamenalo návrat krajinných prvků jako remízky nebo mokřady a prostor pro život, který v současnosti schází mnoha ohroženým druhům.“ ​​​​​​

  • Seznam Médium: Evropa pracuje na digitalizaci školství. Pojďme to tentokrát dělat efektivně –  Pokud si ještě vzpomenete na časy pandemie covidu, jedno téma rezonovalo celým světem, včetně České republiky – digitalizace školství. Podle studie OECD z roku 2018 méně než 40 % pedagogů vnímá, že je připraveno používat digitální technologie ve výuce. Kvalitní vzdělání je základem pro budoucnost Evropy. Žáci by měli mít přístup k novým učebním pomůckám, internetu nebo technologiím tvořených open-source softwarem – tak, jak to zavádí například v Německu. ​​​​​​​Celý článek ZDE.

  • Aktuálně.cz: Konec nezávislého maďarského školství? Orbánova vláda trestá represivním zákonem učitele požadující lepší podmínky a vyšší platy​​​​​​​ – Plán Orbánovy vlády ovládnout veškeré maďarské instituce a přetvořit Maďarsko v autoritářský stát „ruského stylu“ má další oběť. Tentokrát přišli na řadu učitelé.​​​​​​​ Celý článek najdete ZDE.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Pokud to s ochranou přírody a bojem proti změně klimatu myslíme vážně, nesmíme myslet jen na jedno volební období dopředu, ale hlavně na další generace, které po nás naši už teď notně zdevastovanou přírodu zdědí. Jsem proto rád, že zákon o obnově přírody prošel v tomto týdnu Evropským parlamentem. Vyhráno ale bohužel stále není, protože návrh zákona teď půjde do vyjednávání s Radou ministrů členských států, kde se bohužel může ještě leccos změnit a nejspíš i zhoršit.

  • Evropská komise nedávno představila novou zprávu hodnotící dodržování demokratických hodnot v EU. Ve zkratce: členské země splnily 2/3 loňských doporučení, celkově se ale stav právního státu v EU oproti předchozímu roku příliš nezměnil. V některých státech spíš vůbec. Více informací ve vlákně.

  • Kaczyński s Morawieckým mají co vysvětlovat! Stav právního státu je v Polsku od nástupu PiS k moci v troskách. V Evropském parlamentu jsme jasně odsoudili nedávný vývoj v Polsku, jmenovitě úpravu volebního zákona, zákon „Lex Tusk“ a úmyslný dlouhodobý rozklad právního státu.

  • Ponořil jsme se do světa zákulisí evropské politiky a rozebrali jsme lidovecký podraz na přírodu. Zákon o obnově přírody neboli Nature Restoration Law přinesl kontroverze, vydírání a obrovskou vlnu lobby. Více ve VIDEU.

  • Protesty ve Francii jsou mnohem komplexnější, než jak tvrdí krajně-pravicoví politici. Za vším nestojí jen migrace. Je to o hluboce zakořeněném systémovém rasismu, diskriminaci a segregaci, které procházejí francouzskými institucemi. Zatímco krajní pravice vytváří svůj narativ, nevidí skutečné problémy jako naprostý neúspěch antidiskriminační politiky nebo sebezničující politiku „barvosleposti“. Víc v článku.

  • Zdravá příroda je naše nejcennější bohatství a náš nejsilnější spojenec v boji proti změně klimatu. Zákon pro obnovu přírody nám v tom má ultimátně pomoci. Po velkém boji nakonec prošel.

358668295_672822047997758_262522638415076443_n

  • Z pandemie jsme se vůbec nepoučili…  Prosazuji, aby byly uvolněny patenty na vakcíny. A to z mnoha dobrých důvodů – nižší ceny, vakcíny dostupné pro všechny, vyšší proočkovanost. K tématu jsem vystoupil na plénu ve Štrasburku.