Týdenní přehled – 11. - 17 . září

22.09.2023
Týdenní souhrn z Evropského parlamentu ve Štrasburku – první plenární zasedání po létě, projev předsedkyně Komise o stavu Unie, směrnice o obnovitelných zdrojích, nová pravidla pro ekologická letecká paliva, kvalita ovzduší v Evropě, pravidla pro lepší uspořádání trhu s elektřinou, pirátské primárky.

DĚNÍ VE ŠTRASBURKU

  • Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen na plénu ve Štrasburku přednesla svůj poslední projev v tomto mandátu o stavu Evropské unie. Ochrana demokracie, energetická nezávislost ale i konec šmírování. To jsou úkoly, které musí ještě současná Komise splnit a které jsou pro nás, Piráty, zásadní.

    V projevu předsedkyně nakonec zazněla spousta krásných věcí a slibů o ochraně přírody, klimatické změně a zeleném průmyslu, ale nepadlo ani slovo o tom, jak se Evropě reálně daří snižovat závislost na fosilních palivech. Bohužel mi tam chyběla i zmínka o zásadách právního státu. Proč nemluvíme o tom, v jak obrovské krizi je Maďarsko nebo Polsko? Že demokracie tam dostává na frak? Mrzí mě, že tahle důležitá oblast dostává tak málo pozornosti. Celou tiskovou zprávu najdete zde.

  • V Evropském parlamentu jsme v tomto týdnu odhlasovali finální podobu revidované směrnice o energii z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 mají tyto zdroje tvořit nejméně 42,5 % na konečné spotřebě energie v celé EUObnovitelné zdroje energie jsou nejdůležitější součást moderní energetiky. Díky nim snižujeme emise i naši závislost na ruských fosilních palivech. V současnosti tvoří OZE v evropském energetickém mixu asi 22 % na celkové spotřebě, zejména v posledních letech ale sledujeme rychlý nárůst kapacit, a to i v zemích, jako je tradičně uhelné Polsko.

    Jak o této směrnici hlasovali jednotliví čeští europoslanci, najdete ZDE.

  • Schválili jsme také směrnici o kvalitě ovzduší a o čistším ovzduší pro Evropu. Požadujeme stanovení přísnějších limitů pro několik znečišťujících látek do roku 2030 s cílem zajistit, aby kvalita ovzduší v EU nebyla škodlivá pro lidské zdraví, přírodní ekosystémy a biologickou rozmanitost.​​​​​​​ 300 tisíc lidí ročně. Tolik předčasných úmrtí má na svědomí právě špatná kvalita vzduchu v Evropě. Vyvolává astma, způsobuje rakovinu plic a potíže se srdcem. Spolu se vzduchem totiž vdechujeme prach, ozon, oxid dusičitý, amoniak a další látky, které v krajním případě mohou i zabíjet. Jak se ke kvalitnímu ovzduší v Evropě staví ostatní čeští europoslanci? To zjistíte pod ZDE.

  • S kolegy jsme na plénu schválili zprávu o vztazích EU s Běloruskem. Odsuzujeme neutuchající represe a systematické porušování lidských práv, kterých se režim běloruského diktátora Alexandra Lukašenka dopouští vůči vlastnímu lidu. Poukazujeme taky na roli běloruského režimu jako spolupachatele v ruské útočné válce proti Ukrajině.

  • Parlamentem prošla prozatímní dohoda o nových pravidlech pro udržitelná letecká paliva. Ta mají stanovit minimální podíl ekologičtějších tryskových paliv v EU s cílem snížit emise z leteckého odvětví a zajistit, aby se EU do roku 2050 stala klimaticky neutrální. Jedná se o první legislativu v historii EU týkající se dekarbonizace leteckého průmyslu. Letecký průmysl se na evropských emisích v dopravě podílí z více než 13 % a jeho emise stále rostou, je proto dobře, že se povedlo přijmout pravidla na jeho postupnou dekarbonizaci. Tisková zpráva ZDE.

  • V neposlední řadě jsme schválili změnu několika nařízení a směrnic s cílem zlepšit uspořádání trhu s elektřinou v Unii. Na evropské úrovni chceme nadále posilovat ochranu spotřebitele před kolísáním cen a zajistit reformu trhu s elektřinou, aby byl stabilnější, dostupnější a udržitelnějšíPro Česko hraje roli důraz na větší vzájemnou propojenost elektroenergetických soustav jednotlivých států. Víme, že jsme se strachovali, zda je evropská energetická infrastruktura dostatečně propojená a zda se k nám případně v časech nedostatků dostanou energetické komodity od sousedů. Změny v designu elektroenergetického trhu tuto propojenost podporují, což je i důležitý investiční impuls pro modernizaci české energetické soustavy.

  • ​​​​​​​​​​​​​​Ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu jsme v tomto týdnu odhlasovali a zvolili do členstva Evropského účetního dvora Katarínu Kaszasovou. Je příjemné vidět v pozici člena EÚD někoho tak kompetentního, že jsme ho ve výboru schválili jednomyslně. Obzvláště pak poté, co za kandidáta Slovensko navrhovalo původně…​​​​​​

DĚNÍ V ČESKU

  • O víkendu se na Celostátním pirátském fóru volil předseda a čelo kandidátky do evropských voleb. Vážím si čtvrtého místa. Jsem za to moc rád a jsem vděčný za každý hlas, který jsem získal. Myslím si, že máme velmi kvalitně obsazené čelo kandidátky a můžu s čistým svědomím říct, že všem zvoleným lidem maximálně věřím v tom, že chtějí udržitelnou Evropu, ve které se důsledně chrání životní prostředí.

53194763306_ded80fb3db_o

Z MÉDIÍ

  • Podcast Bruselské chlebíčkyVýroční projev šéfky komise bude nakopnutí před cílem, předpovídají europoslanci Peksa a Niedermayer: Předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen čeká poslední ostře sledovaný projev o stavu Unie v tomto volebním období. „Chtěl bych v projevu slyšet, jakým způsobem se nám podařilo odbourat závislost na fosilních palivech,“ doufá Peksa. Nový díl Bruselských chlebíčků najdete ve vašich podcastových aplikacích, nebo pod tímto odkazem.

376782334_700474261899203_7484585388793978499_n

  • CNN Prima News: debata České zájmy v Evropě - S dalšími českými europoslanci jsme ve Štrasburku debatovali o tom, v jakém stavu je EU před klíčovými volbami do Evropského parlamentu. Celý záznam debaty najdete zde.
  • CNN Prima News: pořad 360° - tématem debaty byla soběstačnost České republiky, energetika, obnovitelné zdroje: celou diskuzi najdete zde.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Nově schválená pravidla ReFuelEU Aviation dekarbonizují leteckou dopravu. Letectví způsobuje více než 13 % evropských emisí v dopravě. Nová pravidla podpoří přechod na udržitelná paliva a efektivnější nakládání s palivem u letů všech společností odlétajících z evropských letišť.

  • Já vždycky říkám, že vzduch by neměl být vidět. Bohužel, ani na tom se s většinou českých europoslanců zjevně neshodneme.

  • Oceňuji proslov předsedkyně Komise von der Leyen z tohoto týdne za silná slova o jednotné Evropě. Jak ale může být Evropa jednotná, když Komise nadále ignoruje hrozby, které vlády přináší právnímu státu?

  • Nejspíš jste se s tím už setkali – při nákupu letenky na vás při platbě vyskočí výzva, zda si k letu nechcete připlatit za vykompenzování (offsetting) emisí oxidu uhličitého: koupit si takzvaný zelený uhlíkový kredit. Na první pohled to zní skvěle – firma funguje dál i když její produkt znečišťuje a zákazník si s koupí odnese dobrý pocit. Samozřejmě to má háček. Více rozebírám v příspěvku.

Návrh_bez_názvu-6

  • My emise chceme řešit, ale naši konzervativní kolegové v europarlamentu se teď před volbami bojí asi už i jenom vyslovit pojem „životní prostředí“…

  • NECHCETE TO SLYŠET, ALE... Klimatická změna má bohužel i přímé dopady na lidské zdraví a životy. Tuhle mapu zveřejnil The Lancet, odborný časopis zaměřený na lékařskou vědu. Ukazuje trend v tom, kde příčina úmrtí častěji souvisí s vysokými teplotami.​​​​​​​

  • Legalizace konopí pro osobní potřebu v celé Evropě? Ano, to s Piráty chceme! Spojil jsem se proto s dalšími europoslanci a vytvořili jsme neformální skupinu pro podporu regulované legalizace konopí v EU.

  • Dvě mouchy jednou ranou! Chráníme evropský rozpočet a demokracii před zneužitím oligarchy, grázly a autoritáři. A jak? Zavedli jsme mechanismus, který umožňuje Komisi zmrazit finanční prostředky pro evropské země, které opakovaně a systematicky ohrožují právní stát a společné demokratické hodnoty.

  • Násilí do Evropy 21. století nepatří. A to v žádné možné podobě! Je to už dlouhých 7 let, co se Česká republika rozhodla spolu se zbytkem členských států EU podepsat Úmluvu o prevenci a potírání domácího násilí a násilí vůči ženám. Ale doposud se zdálo, že ji ani Česká republika ani Evropská unie zřejmě nikdy neratifikuje. 

  • Mohli jsme mít digitální hotovost, místo toho máme další nástroj pro sledování lidí. O co jde? Od letošního června platí nová pravidla pro kryptoměny. Je sice fajn, že máme v Evropě jednotný právní rámec, kde můžou kryptoaktiva stabilně fungovat. Ale spolu s jasnými pravidly se do regulace dostalo i jedno nebezpečné omezení. Jaké? O tom v příspěvku.

  • Od jedné velké celosvětové rány v podobě pandemie covidu-19 nás už dávno trápí řada dalších událostí, například ruská válka na Ukrajině a tím spojená energetická i bezpečnostní krize. Přestože si mnozí z nás mysleli, že je pandemie na ústupu, ukazuje se, že budoucnost je stále nejistá. Pozitivních na covid totiž opět přibývá a my jsme se, bohužel, z předchozích vln téměř nepoučili. Celý projev najdete na mém Instagramu.