Týdenní přehled 20. - 16. listopadu

24.11.2023
Týdenní souhrn z plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku - směrnice o obalech a obalovém odpadu, kyberbezpečnost unijních institucí, výzva ke změně Smluv EU, nadřazenost evropského práva, právo na opravu, MF odmítá euro.

DĚNÍ VE ŠTRASBURKU

  • Na plenárním zasedání ve Štrasburku jsme se v tomto týdnu zabývali plastovými obaly a odpadem z nich. Nová směrnice, kterou jsme schválili, požaduje, aby byly plastové obaly využívány jen tam, kde to je skutečně nutné. Nová pravidla se tedy soustředí na prevenci tvoření odpadu a nastavení situace na trhu tak, aby byly zvýhodněny ekologicky šetrnější varianty. Směrnice se také zaměřuje na tzv. PFAS, nazývané také jako věčné chemikálie. Podle schváleného textu už nebude možné využívat obaly s těmito přidanými látkami v přímém kontaktu s potravinami.

  • Schválili jsme také novou regulaci, která stanovuje společný rámec kybernetické bezpečnosti pro orgány, instituce a agentury EU. Na pravidlech jsem se podílel jako stínový zpravodaj ve Výboru pro výzkum, vědu a energetiku (ITRE) a jsem rád, že se nám podařilo vyjednat požadavek na zvýšení procentního podílu rozpočtů na informační a komunikační technologie, aby bylo dosaženo dlouhodobého cíle alespoň 10 %. Odráží to skutečnost, že si uvědomujeme, že náklady na obranu před kyberútoky zvenčí (např. ze strany Číny nebo Ruska) jsou zatím nedostačující.

  • V tomto plenárním týdnu jsme vyzvali ke změně Smluv EU. Žádáme tak Radu EU, aby okamžitě a bez projednávání předložila požadované návrhy Evropské radě, od které se očekává, že revizi smluv zahájí už v prosinci. Cílem je především zvýšit akceschopnost EU - rozhodovací mechanismy Evropské unie jsou totiž v mnoha ohledech velmi těžkopádné a efektivně znemožňují řešení řady různých problémů. Už si nemůžeme dovolit udržovat princip, kdy jeden stát nebo přímo jeden zkorumpovaný či zlobovaný premiér nebo ministr zastaví fungování celého kontinentu. Jednoznačně je tedy třeba ukončit existující výjimky z hlasování kvalifikovanou většinou a obcházení řádného legislativního postupu. Jak hlasovali jednotliví čeští europoslanci? Tady.

  • Vyhodit? Opravit! V Evropském parlamentu jsme schválili právo na opravu - konkrétně se jedná o směrnici o společných pravidlech na podporu oprav zboží, která obsahuje nová opatření na posílení práva na opravu a udržitelnou spotřebu. Podporujeme tak opravy výrobků během i po uplynutí zákonné záruční lhůty a zároveň tak podporujeme přechod do režimu oběhového hospodářství. Směrnice posiluje práva spotřebitelů a snižuje náklady poprodejního servisu.​​​​​​​

  • V tomto týdnu jsme se zabývali také nadřazeností a předností evropského práva nad právy vnitrostátními. ​​​​​​​Je to princip, podle kterého Evropa funguje už desítky let, bez kterého by společný trh nemohl fungovat. Shodli jsme se, že by měl být výslovně zakotven do Smluv EU, abychom předešli situacím, kdy odlišné interpretace vyvolávají chaos.​​​​​​​ Zprávou, kterou jsme přijali, poukazujeme na skutečnost, že ačkoli většina soudů nadřazenost práva EU respektuje, rozhodnutí jiných soudů nadřazenost zpochybňovat nebo ji neuplatňovat představují riziko pro účinnost a jednotnost práva EU.​​​​​​​ Jak se k této zásadě ze 60. let staví zbytek českých europoslanců?

  • Už žádné emise z náklaďáků a autobusů. V tomto týdnu jsme odhlasovali nařízení o posílení výkonnostních norem pro emise CO2 pro nová těžká vozidla. Cílem je zpřísnění norem pro emise CO2 pro nová těžká nákladní vozidla, jako jsou autobusy, nákladní automobily a přívěsy. Více zde.

Vyhrajem (15)

  • Rozhodl jsem se při hlasování nepodpořit tzv. Net Zero Act (Akt o průmyslu pro nulové čisté emise). Proč? Bojím se, že tento zákon přinese značné riziko greenwashingu', tedy povrchního a zavádějícího zeleného marketingu, který vede k mylným představám o skutečném ekologickém dopadu různých projektů. To je nepřijatelné v době, kdy by měla být naše snaha o čistou energii založená na reálných datech a transparentnosti. Navíc, zavádění podobných průmyslových údolí v rámci aktu vytváří prostor pro obcházení regulací, což je opět krok zpět.

    Když k tomu přičteme možnost, že pro projekty bude velmi jednoduché stát se ‚skvělou a strategickou investicí‘, která potenciálně otevírá dveře pro nekontrolované využívání dotací s nejasnými výhodami pro životní prostředí, je to pro mě vše obrovské riziko. Všechny zmíněné aspekty ve své podstatě narušují základní myšlenku udržitelného přechodu na čistou energii a ohrožují důvěru veřejnosti v evropské ekologické závazky.

Z MÉDIÍ

  • Rozhovor pro podcastový pořad Českého rozhlasu Pro a proti: Transparentní mzdy? Byrokracie, míní podnikatel Jaroš. Srovná to vyjednávací podmínky, namítá europoslanec Peksa - celou epizodu najdete ZDE.

  • Reportáž TN Nova o požadavku Evropského parlamentu na změnu Smluv Evropské unieEvropané potřebují akceschopnou Evropu. Nemůžeme umožnit jedné zemi blokovat 26 zbylých. Bohužel přesně to se dnes děje. Celá reportáž ZDE.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Kyberobrana evropských institucí je žalostná. V Evropském parlamentu jsme proto schválili vznik nového společného rámce kybernetické bezpečnosti pro orgány, instituce a agentury EU. Kyberútoky nejsou žádná legrace. Obzvláště pak, pokud jsou namířené proti tak kritickým orgánům, jako je třeba Evropská komise nebo Evropská investiční banka.

  • Evropa se nesmí nechat šikanovat autoritáři. Obzvláště pak těmi ve svých vlastních řadách.  Ještě pár týdnů zpět si maďarský autoritář Viktor Orbán nadšeně třásl rukou s ruským diktátorem Vladimirem Putinem v Číně. Mezitím den co den blokováním evropské pomoci Ukrajině vydírá Komisi, aby Budapešti rozmrazila miliardy eur ze společných fondů, které ji před rokem zmrazila za ničení právního státu.

  • Jednomyslné hlasování (právo veta) v Radě EU není dlouhodobě udržitelné, pokud teda skutečně chceme, aby byla EU ve svém rozhodování rychlá a efektivní.

  • Recyklujeme sice více než v minulosti, produkce odpadu v EU ale roste raketovým tempem. Ze značné části je to právě kvůli jednorázovým plastovým obalům. Nová pravidla schválená v Evropském parlamentu se soustředí na prevenci tvoření odpadu a nastaví situaci na trhu tak, aby byly zvýhodněny ekologicky šetrnější varianty. Více informací ZDE.

  • Slavíme úspěch! Za poslední rok se nám podařilo snížit počet nesrovnalostí a podvodů souvisejících s fondy EU na polovinu. Přes to všechno je ale stále co dohánět. Jenom loni počet nesrovnalostí v EU tvořil 1.77 miliardy eur.

  • Evropská komise má posledních pár měsíců na to, aby posunula evropskou energetiku dopředu. Místo toho, aby podléhala parciálnímu lobbingu a snahám o protekcionismus, měla by pracovat na energetické unii pro budoucnost.

  • ODS se Stanjurou táhnou Česko k ekonomickému dnu. Zaryté odmítání € z nějakých pochybných konzervativních pozic je plyvnutím do tváře těm, komu by euro pomohlo. Což jsou v tuhle chvíli vlastně všichni: stabilita pro podnikatele, jednodušší nákupy, cestování a menší inflace pro občany.