Víte, z čeho se skládá státní rozpočet a jakou část tvoří peníze z evropských fondů?
15.06.2023Zamlžený státní rozpočet
Státní rozpočet Česka se už totiž léta neskládá jen z daňových příjmů nebo poplatků na pojistném. Přestože daňové příjmy stále tvoří zhruba půlku příjmů české pokladny (v roce 2022 před 1 600 miliard korun), transfery z Evropské unie se na celkové sumě podílely zhruba dvěma a půl procenty, což bylo loni kolem 40 miliard korun. Zdá se vám to málo? Je to skoro polovina ročního rozpočtu Prahy. Peníze navíc do státní kasy tečou přes různé mechanismy a nejsou přijímány rovnoměrně.
Z jakých fondů k nám proudí evropské peníze?
Financování skrze evropské fondy a nejrůznější dotační programy se obecně dělí do delších časových období, na která jsou pak Evropskou komisí alokovány konkrétní finanční balíčky. Nyní se nacházíme v rozpočtovém období pro roky 2021 až 2027 (resp. 2030), v rámci něhož by měla Česká republika obdržet přes 1 300 miliard korun skrze 3 hlavní mechanismy.
Kohezní fond
Skrze Kohezní fond neboli Fond soudržnosti jsou Česku vypláceny evropské peníze již několik let a na toto rozpočtové období z něj můžeme vyčerpat asi 700 miliard korun. Spadají do něj nejrůznější operační programy v oblastech dopravy, vzdělávání, životního prostředí a dalších. Ty pak řídí příslušná ministerstva a čerpání dozoruje Ministerstvo pro místní rozvoj. V minulosti se z nich z velké části financovalo prodloužení metra A do Nemocnice Motol nebo modernizace onkogynekologického centra ve FN Ostrava.
Národní plán obnovy
V rámci Národního plánu obnovy dostane Česko asi 230 miliard korun, a to především na zotavení se z pandemie covidu. Řídit ho bude Ministerstvo pro místní rozvoj a zatím je pro Česko velká neznámá. Systém přidělování dotací je totiž založen na mnohem více proaktivním přístupu MPO vůči orgánům EU než v případě Kohezních fondů, kde peníze prostě přistanou na účtech ministerstva a až pak se na něco použijí.
Modernizační fond
Modernizační fond má rozpočtové období až do roku 2030 a Česku by měl přinést kolem 400 miliard korun, což by ale v praxi mohlo být ještě mnohem víc. Peníze do něj totiž jdou přímo z poplatků za emisní povolenky, takže jejich výše se v závislosti na prodaném množství a ceně může lišit. A Česko má jejich vyplácení naprosto jisté. Financovat by měly především přechod na zelenou energetiky, výstavbu infrastruktury, podporovat firmy, které se věnují přechodu na zelené energie apod. Jak s nimi ale Ministerstvo životního prostředí, které bude mít celé rozdělování na starost, naloží, je otázkou.