Z tahouna inovací brzda vývoje? Musíme si promluvit o Googlu

08.11.2021
7+3 důvody, proč je s ním problém!

Google je velká firma. Z internetového vyhledávače se stal technologický gigant podnikající téměř v každém IT odvětví – od e-mailu přes digitální reklamu až po cloudová řešení

To by samo o sobě nebyl problém. Pokud má někdo kvalitní produkt, je jasné, že ho bude používat hodně lidí. A Google kvalitní produkty má.

Problém začíná s koncentrací moci, kvůli které může Google neférově podrážet nohy konkurenci. Všudypřítomnost Googlu mu navíc umožňuje kombinovat osobní data z různých služeb. Díky tomu o svých uživatelích ví v podstatě všechno.

Proč je koncentrace moci u Googlu problém?

  • Dominance na trhu s online vyhledáváním a možnost ovlivnit, co se komu zobrazuje na úrovni jednotlivce (Google Search).
  • Enormní množství dat z miliard chytrých telefonů a moc nad tím, které aplikace půjdou nainstalovat a které naopak nepůjdou odinstalovat (Google Android).
  • Přehled o detailním fungování populace na velké části webů (Google Analytics).
  • Silná pozice v rámci internetové reklamy, v budoucnu ještě posílena rozhodnutím Googlu blokovat cookies třetích stran a nahradit je svým řešením FLoC (Federated Learning of Cohorts).
  • Kontrola vývoje většiny webových prohlížeců, včetně Edge a Chromium.
  • Malá armáda lobbistů a právníků v Bruselu i jinde, jejichž hlavním cílem je udržení současného stavu.
  • Služby Googlu využívá čím dál více také stát, zneužití nebo odcizení dat tak může mít dopad na národní bezpečnost.

Že se Google nepohybuje pouze na hraně současných zákonů, ale často i za jejich hranou, dosvědčují žaloby a regulatorní zásahy Evropské komise z posledních let:

  • V roce 2017 udělila Komise Googlu pokutu 2,4 miliardy eur za to, že Google ve svém vlastním vyhledávání zvýhodňoval svůj další produkt – Nákupy Google. A zatímco zobrazení konkurenčních stránek se řídilo standardními pravidly Googlu (například tyto stránky klesaly ve výsledcích vyhledávání, pokud na ně lidé příliš neklikali), Nákupů Google se tato pravidla netýkala. Google se proti rozsudku odvolal.
  • Další pokuta ve výši 4,3 miliardy eur se týkala systému Android. Google totiž nutil výrobce, aby do telefonů s Androidem neinstalovali jiný vyhledávač než Google Search a jiný prohlížeč než Chrome.
  • Třetí pokuta od Komise činila 1,49 miliard eur. Google stránkám, které používaly jeho vyhledávač, zakazoval zároveň zobrazit jiné reklamy než Google AdSense.

Tyto tři případy mají jedno společné: Zneužití dominantního postavení v jednom odvětví (vyhledávání, operační systémy) k získání neférové výhody v odvětví jiném (online nakupování, webové prohlížeče, digitální reklama). Tyto praktiky poškozují nejen konkurenty Googlu, ale také nás, uživatele, kterým tato monopolizace upírá možnost volby.

Další žaloby a šetření stále probíhají – nejen v EU, ale také v Americe. Zmínit můžeme také kreativní účetnictví Googlu, které mu umožňuje se za pomoci daňových rájů vyhnout velké části korporátních daní.

Do určité míry je monopol Googlu přirozeným jevem, který je daný tzv. síťovým efektem. Ten je pro online prostředí typický a znamená, že hodnota daného produktu je tím větší, čím více lidí ji používá. O to více je ale potřeba zajistit, aby Google a ani další online gigantí svoji pozici nezneužívali.

Komplexní změna pravidel pro digitální trh je ambicí nových návrhů z pera Evropské unie, Digital Services Act a Digital Markets Act. Mým cílem je, aby se digitální trhy otevřely novým hráčům a aby uživatelé měli nad svými daty větší kontrolu.

Nezpochybňuji, že Google stojí za spoustou skvělých technologických řešení. Je ale potřeba zajistit, aby se z tahouna inovací nestala jejich brzda.