Zlaté pasy: Zadní vrátka do Evropy pro ruské oligarchy

09.03.2022
Zatímco Rusko Evropě vyhrožovalo válkou na Ukrajině, ruští oligarchové v Bulharsku nakupovali evropské pasy.

Pozornost celého světa se už déle jak týden soustředí výhradně na události krvavého konfliktu na Ukrajině. Ruské výhružky následované invazí na Ukrajinu přitom přehlušily události, které se zároveň odehrály v nedalekém Bulharsku. Sofie totiž vydala další zlaté pasy ruským oligarchům.

Tyto pasy jsou velice žádané – každý občan členského státu EU se zároveň stává i evropským občanem. Evropské pasy jsou navíc velice silné – vlastníci těchto pasů mohou bezproblémově cestovat nejen po celé Evropě, ale do většiny zemí světa.

Pasového schématu využívají téměř výhradně mimo-evropští oligarchové a mafiáni pro vstup do evropského prostoru. Nikoho nepřekvapí, že mezi ně patří i celá řada bohatých ruských oligarchů. Už opakovaně se potvrdilo, že vydávání pasů za peníze není pro země, které schéma provozují, výhodné a naopak znatelně poškozuje celou Evropu.

Tři přední ruští bankéři, kteří od bulharských úřadů získali zlaté pasy, přitom v Evropě nevlastní žádnou nemovitost nebo společnost. Své pasy tak s největší pravděpodobností získali převodem velké peněžní sumy přímo bulharské vládě.

Problém se zlatými permanentkami trápí Evropu už dobrou řadu let. Země jako Bulharsko, Malta a donedávna ještě Kypr si totiž na prodávání svých občanství za peníze vytvořily lukrativní byznys.

Evropanem rychle a „levně“

Vlastnictví bulharského pasu nabralo od roku 2013 na popularitě. V tom roce totiž země začala provádět schéma tzv. „zlatých pasů“. Cena jednoho pasu se pohybuje mezi 800 tisíci až 2 miliony EUR, tedy mezi 20 až 52 miliony korun, které má žadatel vložit do místní ekonomiky. Toho může dosáhnout třeba investicí do firem a nemovitostí nebo vznikem pracovních míst.

Jak můžeme sledovat na příkladě ruských bankéřů Dmitrije Kusheva, Romana Nageva a Igora Finogenova, celé schéma ale ve skutečnosti do země žádné reálné peníze nepřivádí. Všichni tři bankéři totiž v zemi žádný majetek ani nevlastní nebo neřídí žádné společnosti. Své zlaté pasy tedy buďto získali skrze nákup bulharských cenných papírů (státního dluhu) nebo vložili hotovost do bulharské banky. Podle šetření v případě druhé varianty si ale mnoho žadatelů na takový vklad bere milionové půjčky.

Cestu do Evropy skrze Bulharsko za poslední dekádu získalo celkem 97 osob, mezi které patří i problematičtí oligarchové z bývalých sovětských republik nebo zkorumpovaní čínští úředníci. Přibližně 40 % z nich jsou Rusové.

Dalším z vlivných Rusů s bulharským zlatým pasem je podnikatel Roman Savushkin, který má blízké vazby na bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Savushkin se stal bulharským občanem v době, kdy byl generálním ředitelem jedné z největších celosvětových továren na nákladní vozy UWC. K získání pasu mu navíc napomohl bývalý poslanec Delyan Peevski. Ten je jedním ze tří bulharů, které od minulého roku sankciuje ministerstvo financí USA v rámci Magnitského zákonu. Peevski totiž skrze podsvětí ovládal řadu bulharských politiků a úředníků.

Zdá se ale, že nátlak ze strany Evropské unie na Bulharsko konečně přináší změnu. Ačkoliv ještě před rokem minulá vláda vydávání zlatých pasů hlasitě podporovala, ta nová nedávno slíbila, že celé schéma zlatých pasů do pár týdnů kompletně zruší.

Tisíce zlatých pasů pro bohaté Rusy

Stejně jako v Bulharsku jste si mohli zakoupit evropské občanství i na Kypru. Tam se vláda program zlatých pasů rozhodla stáhnout koncem roku 2020 – poté, co vyplavalo na povrch, že země prodávala občanství politicky exponovaným osobám a poskytovala azyl celosvětovým zločincům.

Kyperské občanství bylo kvůli vzdálenosti ostrova od zbytku Evropy mnohem populárnější, než je momentálně to bulharské. Za sedm let tak malý ostrovní stát například udělil zlaté pasy více než tisícovce Rusů a celkem vydělal přes osm miliard dolarů. O pasy žádali miliardáři jako zakladatel ruské banky Tinkoff nebo čínská developerka s odhadovaným majetkem v hodnotě 617 miliard korun.

Ostrov korupce

Pokud Bulharsko přestane vydávat zlaté pasy, posledním místem, kde bohatí oligarchové mohou za peníze jednoduše a levně získat evropské občanství, bude Malta. Středomořský ostrov kromě zlatých pasů figuruje i v řadě dalších korupčních schémat, například těch na praní špinavých peněz skrze tzv. „kolotočové daňové podvody“. O těch jsem více psal minulé léto na svém blogu.

Evropská komise vede kvůli zlatým pasům proti Maltě soudní řízení, místní vláda se ale vůbec netváří, že by s lukrativním programem chtěla brzy skoncovat.

zlatepasy-vydavani_ver2.png

Ruská okupace Londongradu

Dalších 17 členských států EU nabízí možnost zakoupit si zlatá víza. Ta vám nezaručí instantní občanství, ale darují vám status permanentního rezidenta, což je k získání občanství velice zásadní krok. Mezi nejpopulárnější destinace patřilo třeba Řecko, Portugalsko nebo Spojené království. Od spuštění programu v roce 2017 získala dvě žádosti o zlatá víza dokonce i Česká republika.

Značnou zkušenost s ruskými oligarchy má Londýn, kterému se kvůli velké popularitě nejvyšších ruských oligarchů značně přezdívá „Londongrad“. Za posledních 7 let město udělilo zlatá víza více jak 200 ruským oligarchům a odmítlo pouze 7 žádostí.

Evropské občanství je právo, ne komodita!

S evropským občanstvím se nemůže zacházet jako s levným zbožím pro světové oligarchické špičky a zkorumpované úředníky. Není možné, aby země jako Bulharsko nebo Malta prodávaly propustky do Evropy ruským oligarchům s vazbami na Putina a státní struktury.

Mnohé země EU už své zlaté programy v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavily, což je samozřejmě chvalitebné. Bohužel to ale nestačí – Evropa musí prodej zlatých pasů nadobro ukončit!

zlatapasy-zeme.png

Evropská komise musí dohlédnout na to, aby program zlatých pasů z Evropy vymizel nadobro. S kolegy budu příští týden v europarlamentu hlasovat o návrhu takového zákona pro Komisi. Doufám, že problém začne konečně brát vážně!