Bulharské předčasné volby narušuje obří korupce

08.07.2021
Bulharská vláda selhává v boji proti korupci, mafii a úpadku právního státu. Nejvíce zkorumpovaní jednotlivci se nedávno dočkali sankcí ze strany USA. Evropská unie by měla sankce udělit také, namísto toho ale problém ignoruje.

Je to už rok, co se po celém Bulharsku začaly organizovat masové demonstrace a protesty proti bulharské vládě, kterou už po tři funkční období řídí pravicová strana GERB. Právě jejímu předsedovi Bojku Borisovi se nedaří potírat místní mafii a obrovskou vlnu korupce. Mnozí bulhaři ho tak vnímají jako zprostředkovatele podobných podzemních živlů. Bulharsko má totiž obrovské problémy s dodržováním principů právního státu, jak minulý rok potvrdila ve své zprávě i Evropská komise.

V Bulharsku se v následujících dnech odehrají předčasné parlamentní volby. Výsledky těch předchozích z letošního dubna totiž nestačily k vytvoření stabilní parlamentní většiny. Prozatímní vláda, která v mezičase Bulharsko spravuje, za své krátké působení odhalila neskutečné množství sporných, ne-li přímo protizákonných praktik porušování právního státu, kterých se předešlá vláda GERB dopouštěla. Šlo například o jmenování státních úředníku na základě stranické příslušnosti, odposlech politických oponentů a vykonávání podezřelých a potenciálně korupčních činů. GERB se poslední dobou navíc snaží skrze své politiky a média ovlivnit i nadcházející volby a bránit Evropské unii v uvalení sankcí na bulharské oligarchy, se kterými má GERB až podezřele dobré vztahy. Pokud chce Evropská unie bránit principy právního státu, měla by reagovat co nejdřív.

Bulharsko trpí na krizi právního státu

Problémy s dodržováním právního státu a svobody médií jsou v Bulharsku dlouhodobým problémem. Podle Reportérů bez hranic se v indexu svobody médií Bulharsko objevilo až na tristním 112. místě – vedle Brazílie a Indonésie. Podle Transparency International je pak Bulharsko zase nejzkorumpovanějším státem v EU. Jen v roce 2018 přišlo Bulharsko o 1,2 miliardy BGN z daně z přidané hodnoty (DPH) kvůli podvodům a únikům, vyhýbání se daňovým povinnostem, bankrotům, finančním insolvencím a nesprávným výpočtům. Není se čemu divit – současná Bulharská mafie s oligarchy ovládá nebo alespoň ovlivňuje skrz celý stát snad úplně všechno. V devadesátých letech vznikla v Bulharsku široká síť kontaktů mezi oligarchy, vládními úředníky, institucemi, médii i soudy. Od té doby se situace v Bulharsku pouze zhoršovala. V parlamentu se dokonce začaly objevovat i anti-mafiánské strany s takovými názvy jako Stand Up! Mafia, Get Out!, s jasným cílem – zbavit Bulharsko mafiánských praktik.

Navíc v kapsách bulharské mafie a oligarchů končí i peníze z Evropské unie z programu na rozvoj venkova. Unie poslala do Bulharska jako do jednoho z nejchudších členských států EU mnoho peněz například na vybudování řady hotelů a podporu turismu. Většina peněz ale skončila jako prostředky pro budování soukromých obydlí. Podobných případů je celá řada a věnoval jsem se jim v tomto článku. Podvody s evropskými fondy jsou v Bulharsku srovnatelné s jinými aktivitami organizovaného zločinu, jako je obchodování s lidmi či drogami. Jedno je ale jasné – právní stát v Bulharsku selhává.

svetovyindexsvobodytisku.png

Korupcí v Bulharsku se zabývá i USA

Skutečnost, že je míra korupce v Bulharsku na naprosto tragické úrovni, dokazuje i to, že se situací začalo zabývat ministerstvo financí Spojených států amerických. Ministerstvo financí se totiž rozhodlo sankcionovat tři velké osobnosti bulharského podsvětí, které skrze vyhrožování, úplatky a neskutečné množství korupce ovlivňovaly bulharské politiky a s nimi i fungování státu. USA tak jednalo na základě tzv. globálního Magnitského zákonu, který postihuje nejhorší porušovatele lidských práv a zkorumpované oligarchy po celém světě.

Sankciovány byly konkrétně tři osoby. První z nich, Vassil Kroumov Bojkov, je Bulharský oligarcha a údajný „byznysmen“, který se snažil skrze svůj vliv na státní komisi pro hazardní hry likvidovat svou konkurenci v hazardu. Dosáhl toho masivní úplatkovou akcí, kdy nakonec ovládal téměř celou komisi. Snažil se také skrze úplatky bulharským politikům a úředníkům vyrobit kanál, skrze který by mohli ruští političtí oligarchové ovlivňovat právě bulharské politiky. Dalšími potrestanými osobami jsou bývalý poslanec Delyan Slachev Peevski a zástupce vedoucího Bulharské státní agentury pro technický provoz Ilko Dimitrov Zhelyazkov. Peevski a Zhelyazkov získávali pomocí úplatků a korupce kontrolu nad bulharskými politiky a státními úředníky. Aktivně spolu ovlivňovaly místní obecní volby, kdy za úplatky dělali v médiích určitým politikům pozitivní kampaně. Přes své kontakty také zajišťovali svým klientům bulharské státní občanství a vydírali potenciální tamní ministry.

svetovyindexvnimanikorupce.png

Evropa musí reagovat

Evropská unie by měla po vzoru amerického ministerstva financí na úpadek právního státu a velký vliv politicko-finančních oligarchických skupin také co nejdříve reagovat. Dosud totiž Evropská komise projevila jen minimální zájem o kontrolování využívání evropských peněz v zemi. Přitom už od minulého roku má nástroj, jak podmínit příjem evropských peněz na základě dodržování principu právního státu. Na místě je celá řada specificky mířených sankcí na jednotlivé oligarchy. Měli bychom proto využít situace a k americkým sankcím připojit i ty evropské. Europoslanci za GERB se ale na půdě EU snaží tento proces zbrzdit.

S blížícími se volbami začali ostatní europoslanci od GERB dostávat řadu prokazatelně lživých a dezinformačních dopisů o bulharské politické situaci. Kromě pokusů o cílené zkreslování informací europoslancům také bulharští europoslanci vydali v bulharských médiích tiskovou zprávu o tom, že mají plnou podporu předsedsedy frakce evropských lidovců (EPP), kde také působí europoslanci za KDU-ČSL a TOP 09. Předseda EPP Manfred Weber se v minulosti mnohokrát nechal slyšet, že má s bývalým premiérem Borisovem skvělé vztahy. Asi nemusím vysvětlovat, že to může v tomto kontextu působit přinejmenším podezřele.

Právě vliv EPP na uvedení sankcí na Bulharsko a oligarchy spřátelené s politiky GERB je zcela zásadní. EPP je totiž nejpočetnější frakce Europarlamentu a její rozhodnutí má na fungování EU obrovský vliv. Pokud se jedná o uvalení sankcí na politiky kteří nejsou členy EPP, bývají lidovci většinou velice proaktivní. Pokud však ale jde jako v případě Bulharska o jejich vlastní členy, dělají, že se nic neděje. EPP se ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) tímto případem nechce zabývat alespoň do té doby, než bude po volbách. Je to neskutečně pokrytecký tah, kdy lidovci konají pouze ve svůj vlastní prospěch. Bulharští voliči by přitom měli vědět, že Evropa stojí na jejich straně. Pravidla právního státu mají platit pro všechny stejně a bez výjimek.