Co musíte vědět o masivním plánu EU na obnovu po koronakrizi?

28.05.2020
Včera Evropská komise představila dlouho očekávaný Next Generation EU Plan. Jde o návrh masivního fondu na oživení evropské ekonomiky pro koronakrizi. Zkráceně: tohle nás má vyvést z průšvihu, v jakém se nyní celá Unie ocitla.

Prostřednictvím společných úvěrů se do fondu má dostat 750 miliard eur, tedy přes 20 bilionů korun. Dvě třetiny z navrhovaného fondu by státy EU mohly dostat formou nevratných grantů, zbylých 250 miliard eur pak EU rozdělí formou výhodných půjček. Je to poprvé v historii, kdy si EU chce půjčit jako celek.

Peníze z chystaného Fondu obnovy budou moci čerpat všechny země EU – tedy i Česko, které zatím stojí mimo eurozónu. K nám do České republiky by se konkrétně mělo dostat 19,2 miliardy eur, což je v přepočtu 519 miliard korun. Peníze mají směřovat především do investic, digitalizace, modernizace průmyslu a energetiky, boje proti klimatickým změnám apod.

Je to velký a důležitý krok k většímu propojení celé Evropy. I přesto, že jsme jako Evropský parlament žádali o větší sumu, věřím, že tento kompromis bude akceptovatelný pro všechny členské státy. Směr, kterým mají být prostředky investovány, je také správný – nutně potřebujeme přejít k moderní, digitální a trvale udržitelné ekonomice.

Je důležité, že se návrh soustředí na řešení klimatické krize. S tou nám pomůžou jenom zásadní změny. Navýšení Fondu pro spravedlivou transformaci, který má pomoci regionům se silně znečisťujícím průmyslem, o 32,5 miliardy euro je krok správným směrem. Nyní je ale nutné myslet na to, že je třeba zajistit, aby peníze nezneužili ti, pro které určena NENÍ – velké agrokorporace a podobné. Abychom zabránili podvodům a neoprávněnému čerpání mimořádných prostředků, musí být zavedeno mnohem více kontrolních mechanismů, které budou kontrolovat spravedlivé čerpání podpory.

Ve spolupráci s Františkem Kopřivou a dalšími českými Piráty teď budeme velmi důrazně žádat českou vládu, aby připravila transparentní systém přerozdělování tak obrovského množství peněz. Musíme se vyhnout jakékoliv možnosti, že se peníze rozkradou. Nemůžeme si dovolit záchranné prostředky promarnit – malé a střední podniky, živnostníci a občané nutně potřebují evropskou pomoc, peníze nesmí skončit u velkých korporací a tradičních pijavic evropských rozpočtů typu Babiše a Orbána.