Covid-19 není chřipečka. Seznam dlouhodobých závažných komplikací začíná hrozivě bobtnat

05.11.2020
Koronavirová pandemie stále pokračuje a počty nakažených rostou. Přesto ve veřejném prostoru bez přestání zaznívají hlasy, které se snaží nemoc bagatelizovat.

Vedle bezprostředního přímého ohrožení onemocněním COVID si ale musíme uvědomit další riziko. Tím jsou dlouhodobé komplikace u pacientů, kteří se z nákazy koronavirem sice dokázali zotavit, ale rozvinula se u nich spousta jiných zdravotních problémů.

Před nebezpečím dlouhodobých zdravotních komplikací po nákaze koronavirem varovali mnozí odborníci již na jaře. Až teď se ale začíná pozvolna odhalovat, jak moc může koronavirus změnit život i jinak velmi zdravým pacientům s lehkým průběhem nemoci.

covid-grafika.png

Výčet dlouhodobých následků je výstražným signálem, že COVID může významně a negativně ovlivnit kvalitu života i u nerizikových osob. Náš seznam zdaleka není kompletní, protože prozatím neexistují dostatečná data a řada komplikací se může projevit až s odstupem času. Už dnes ale existují důkazy o rozvinutých poruchách soustředění a paměti, bolestech kloubů, ztrátě čichu, mozkové mlze a dlouhodobé únavě po prodělání COVID-19. Koronavirus také zákeřně napadá různé orgány, jako jsou plíce, játra nebo ledviny. Ve studii o vlivu koronaviru na mužskou plodnost se dokonce objevují podezření na potenciální zranitelnost pohlavních orgánů virovou infekcí.

Obzvláště nebezpečné důsledky může mít prodělané onemocnění následované poškozením srdečního svalu a poruchou srdečního rytmu. Další způsobené problémy s krevní srážlivostí můžou zase vést ke zvýšenému riziku infarktu, mrtvice a plicní embolie.

COVID může ovlivnit nervovou soustavu a s ní související duševní stav nemocného. Snadno tak může dojít k prohloubení depresí a psychóz, případně změnám chování nebo osobnosti. To může i po odeznění veškerých tělesných příznaků zanechat duševní zdraví nakaženého trvale poškozené.

Je proto důležité dodržovat nezbytná hygienická opatření, která mají zamezit dalšímu nárůstu nemocných. Stejně tak je potřeba nepřispívat k obecné panice šířením falešných nebo poplašných zpráv. Situaci opravdu nepomáhá, když mnohé známé osobnosti politiky či kultury veřejně odmítají nošení roušky nebo případné očkování. COVID skutečně není jenom nějaká „chřipečka“. Ukazuje se, že mnoho předpokladů o koronaviru a jeho vlastnostech, na základě kterých vláda pandemii řešila, bylo chybných. Včetně teorie, že mladí a zdraví lidé se koronaviru přeci nemusí tolik obávat, protože si s ním jejich imunitní systém hravě poradí.


Zdroje

Guillain-Barré syndrome spectrum associated with COVID-19: an up-to-date systematic review of 73 cases

Extrapulmonary manifestations of COVID-19: Radiologic and clinical overview

ACE2, TMPRSS2 distribution and extrapulmonary organ injury in patients with COVID-19

Effects of COVID-19 on the nervous system

Male Fertility and the COVID-19 Pandemic: Systematic Review of the Literature

Cardiovascular Complications Associated with COVID-19 and Potential Therapeutic Strategies

Neurological and neuropsychiatric complications of COVID-19 in 153 patients: a UK-wide surveillance study

Spoluautorka: Kamila Procházková, Ph.D – lékařka a molekulární genetička