Šokující nepotismus polské vládní strany v evropských institucích

15.12.2020
Polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost opakovaně nominuje své nekvalifikované kumpány do nejvyšších pozic v evropských institucích.

Je dobrým zvykem, že k těmto nominacím vyslovuje svůj souhlas či nesouhlas Evropský parlament, PiS ale jeho stanoviska nerespektuje. Tento týden jsem spolu s drtivou většinou parlamentu (536 proti nominaci, 156 pro, 3 zdržení se) odmítl nominaci polského kandidáta mezi členy Evropského účetního dvora Marka Opiola. Jsem zpravodajem pro naší parlamentní frakci (Greens/EFA), a proto jsem Opiolovi minulý týden na výboru pro rozpočtovou kontrolu položil mnoho otázek. Jeho odpovědi v polštině nebo velmi lámané angličtině byly velkým zklamáním. Polský kandidát prostě nemá dostatečné kvalifikace na to, aby mohl takto vysokou pozici vykonávat. Přesvědčte se sami – tady je záznam.

Mark Opiola v posledních sedmnácti letech pracoval pro polskou vládní stranu Právo a spravedlnost. Jeho kariéru ukončila až kauza se zneužitím vrtulníků ministerstva obrany v osobní volební kampani. Bránil se pouze tvrzením, že šlo o „velké nedorozumění“. Kontroloři rozpočtu musí být stoprocentně důvěryhodní a práce na polském ministerstvu obrany z vás prostě experta na evropský rozpočet neudělá. Opiola popírá jakýkoliv svůj či rodinný střet zájmů, který by mohl zasáhnout do řádného výkonu jeho budoucí funkce. Má ale snadno prokazatelné dlouholeté vazby na PiS, včetně toho, že jeho matka roky pracuje přímo v kanceláři polského prezidenta Kaczynského.

Evropský soudní dvůr je nejvyšším kontrolním orgánem EU a provádí kontrolu veřejných výdajů Unie. Všech 27 členů musí mít bohaté zkušenosti s řízením a kontrolou veřejných prostředků, podmínka je i nezávislost na vládách svých států. Když totiž člen nezávislý není, hrozí, že v případě nálezu závažné nesrovnalosti, podvodu nebo korupce v jeho zemi bude postupovat neobjektivně. To může vypadat třeba tak, že nález nepředá k dalšímu vyšetřování dvěma institucím, které mohou zakročit a podvod začít urychleně řešit – Úřadu pro boj proti podvodům nebo úřadu Evropského veřejného žalobce.

Jak jsem psal už v úvodu, PiS tento postup rozhodně nevolí poprvé. O podobném případu, tentokrát v Evropském hospodářském a sociálním výboru, jsem psal už na podzim. Ze znovuzvolení Jacka Krawczyka, trestně stíhaného za minimálně dvanáct potvrzených případů psychologického obtěžování, jde mráz po zádech. Krawczyk (samozřejmě loajální polské vládní straně) má garantovaných dalších pět let v instituci a oběti, které mě přímo kontaktovaly, musí dál pracovat se svým tyranem. A to i přes nesouhlas Evropského parlamentu a Evropské komise. Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru jsme vzhledem k totálnímu nezvládnutí personální situace s Výborem pro rozpočtovou kontrolu neschválili roční rozpočet. V důsledku toho ztratil výbor na rok část své nezávislosti. Vše, co o případu Jacka Krawczyka potřebujete vědět, si přečtěte v tomto krátkém článku.

Jak případ Marka Opioly, tak případ Jacka Krawczyka, ukazují na šokující protekci a nepotismus nohsledů polské vlády v evropských institucích. Máme tu vzorec: jmenování nekvalifikovaných a nepoctivých lidí do vedoucích pozic bez ohledu na postoj obětí jejich chování, Evropské komise či Evropského parlamentu, který v Evropské unii zastupuje zájmy občanů. I Mark Opiola odmítl říct, že ze své nominace ustoupí v případě, že bude parlamentem odmítnut. Ostatně i minulý polský kandidát v kandidatuře na tuto pozici pokračoval i přes odmítnutí parlamentem. Já ještě pořád doufám, že v sobě Mark Opiola najde základní slušnost a respekt k pravidlům EU, a od své nominace na členství u Evropského účetního dvora odstoupí.