Týdenní přehled – 10. - 16. dubna

14.04.2023
Týdenní souhrn z Evropského parlamentu – Akt o kritických surovinách EU, neúspěšné vymáhání protiruských sankcí, korupce a podvody do Evropského parlamentu nepatří, česká windfall tax se míjí účinkem, návštěva německého Centra pro Digitální Suverenitu, pokračování kauzy Čapí hnízdo.

Z MÉDIÍ

  • Účast v novém pořadu Televize Nova Naše Evropa: tématem diskuze s dalšími českými europoslanci byl konec prodeje aut se spalovacími motory po roce 2035 – Celý záznam pořadu najdete ZDE.

  • Článek pro Seznam Médium: Ruští oligarchové stále čerpají miliardy z evropských fondů. Můžeme to zastavit – Od vypuknutí války na Ukrajině uběhlo už přes 400 dní. Evropa ale stále nedokáže uplatňovat sankce proti společnostem s vazbami na sankční seznamy. Řešení ale existují – jen se musí chtít. Celý článek ZDE a tisková zpráva ZDE.
    ​​​​​​​
  • Článek na blogu iDnes: Korupce a podvody do Evropského parlamentu nepatříUž to jsou téměř čtyři měsíce, co Evropským parlamentem otřásla pravděpodobně ta největší korupční kauza za poslední dekády. Reakce Evropského parlamentu tehdy byla po dlouhé době velice jasná – korupce a podvody v evropských institucích, ať už se jedná o úplatky, střet zájmů nebo neoznačené schůzky s lobbisty třetích států a podezřelé zahraniční výjezdy, musí skončit.
    ​​​​​​​
  • Článek na blogu Aktuálně.cz: Drahá pomoc s cenami energií? Ne, ale spíš neschopnost zdanit nemorální zisk – Z čeho financujeme cenové stropy u elektřiny a plynu? Praxe ukazuje, že zatím jenom z evropského nařízení. Česká windfall daň se míjí účinkem a enormní zisky z loňského roku zůstanou těžařům či obchodníkům s ruským plynem už asi navždy.​​​​​​​

  • Rozhovor na Radiu Zet – tématem rozhovoru byly protiruské sankce a jejich vymáhání – Co bychom v současnosti potřebovali, je rozsáhlý rejstřík, kde by byli uvedeni všichni koneční vlastníci firem s vazbami na Rusko. To vyžaduje digitalizaci na evropské úrovni, v principu to ale nemusí být tak technicky neproveditelné, protože na úrovni členských zemí už koneckonců něco takového máme. 

10290E71-C482-4C85-9685-A1BA5522B040

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Pamatujete si, jak jsme před dvěma týdny vyzývali českou vládu, aby podpořila řízení proti Maďarsku ve věci tamního anti-LGBT zákona? Tak tady je mapka k tomu, jak se k ochraně lidských práv postavily jednotlivé členské země EU. Tolik asi k tomu, že patříme na Západ... 

  • Pan ministr Stanjura má jistě pravdu, když říká, že se hospodaření státu v prvním čtvrtletí nevyvíjelo příznivě. Nesouhlasím ale s tím, že za špatné výsledky může „mimořádná pomoc s cenami energií“.  Za špatné výsledky mohou špatně vymyšlené příjmové nástroje. Ten celoevropský funguje dobře,česká windfall tax ale zatím nepřinesla nic, maximálně tak úsměvy na straně fosilních firem, které se jí možná vyhnou.

  • Předsedkyně Komise Ursula von der Leyen před čtyřmi lety slíbila zřídit etické těleso, které by dohlíželo na podvody v Parlamentu. Pár dní zpátky ale prohlásila, že Komise svůj návrh odloží.

  • Miulý týden jsme s pirátskými kolegy Ondrou Profantem a Ivorem Kollárem navštívili ZenDiS, Centrum pro Digitální Suverenitu při německém spolkovém ministerstvu vnitra. Tato nově založená instituce má zajišťovat svobodný software pro německou státní správu a přispět k odolnosti a nezávislosti Německa v digitálním prostoru.

  • Evropa si chce zajistit své vlastní kritické suroviny a být tak nezávislá na zbytku světa! Nový Akt o kritických surovinách plánuje zvýšit těžbu a recyklaci surovin klíčových pro moderní ekonomiku.

340879459_774841363952761_8648476664321947943_n

  • Kauza Čapí hnízdo nejznámějšího českého dotačního podvodníka pokračuje. Své eso v rukávu, tedy možnost získat prezidentskou imunitu, už Andrej Babiš ztratil. Jak soud dopadne, ukáže jen čas. Být Andrejem Babišem, tak jsem ale hodně nervózní.

  • Agentura Bloomberg nedávno zveřejnila článek, který mapuje podnikání Daniela Křetínského a jeho EPH. EPH je jedním z největších znečišťovatelů v Evropě, druhým největším těžařem uhlí v Německu a hlavním přepravcem ruského plynu do Evropy. To až budete přemýšlet, proč je ruský plyn v kontextu války na Ukrajině takovou pákou. Celé vlákno ZDE.