Týdenní přehled 12. - 18. června

16.06.2023
Týdenní souhrn z Evropského parlamentu  – plenární zasedání ve Štrasburku, nová pravidla pro recyklaci baterií, rozvoj velké dopravní infrastruktury v EU, poučení z kauzy Pandora Papers, první pravidla pro AI na světě, férové podmínky stáží v Evropě.

Z PLENÁRNÍHO ZASEDÁNÍ

  • V tomto plenárním týdnu jsme v Evropském parlamentu podpořili finální znění nařízení o bateriích a jejich recyklaci. Nová legislativa zavádí přísnější požadavky pro udržitelnější, odolnější a výkonnější baterie. Zároveň takézvyšuje cíle pro sběr odpadu, účinnost recyklace a následné využití materiálů. Jde přednostně o podporu cirkulární ekonomiky a snížení dopadu na životní prostředí a společnost ve všech fázích životního cyklu baterií.

  • Přijali jsme taky zprávu o velkých projektech dopravní infrastruktury v EU. Budoucnost Evropy totiž leží v účinné, udržitelné a multimodální celoevropské dopravní síti, která bude propojovat všechny členské státy. Osobně se mi podařilo do zprávy prosadit doporučenízvýšit dostupnost mezinárodních nočních vlaků. Podle něj máme s nástupem nových technologií skvělou příležitost podpořit rozvoj evropských železnic a zároveň omezit evropskou uhlíkovou stopu a to právě díky přechodu na ekologičtější způsoby dopravy.

  • Vyzvali jsme Evropskou komisi, aby přezkoumala evropské předpisy proti praní špinavých peněz a přijala opatření potřebná k ukončení úniků do daňových rájů. Evropský parlament totiž v tomto týdnu totiž Zprávu o poučení z kauzy Pandora Papers a dalších odhalení, která se poprvé na evropské úrovni zabývá daňovými otázkami souvisejícími s problémem rozdílného zdanění kapitálových výnosů v EU a přesouvání majetku do daňových rájů. Já osobně vítám zejména impulz k zavedení daně z kapitálových výnosů v EU​​​​​​.

  • V Evropském parlamentu jsme v tomto týdnu přijali přelomová pravidla pro umělou inteligenci (AI). Jedná se o první pravidla pro AI na světě.​​​​ Přijatý zákon zamezí biometrickému sledování na dálku nebo třeba rozpoznávání emocí. Jeho cílem je totiž právě ochrana před zneužíváním AI. Jak hlasovali jednotliví čeští europoslanci o této přelomové legislativě, najdete ZDE.

  • Odhlasovali jsme zákaz neplacených stáží v EU. Nikdo si nemůže dovolit pracovat zadarmo a nikomu nezaplatí nájem potvrzení o absolvování stáže. Taková je prostě realita. Mladí lidé, studenti a stážisté si zaslouží spravedlivé ohodnocení za práci, kterou při získávání tolik potřebné praxe vykonávají. Přesně proto jsem podpořil europarlamentní výzvu Evropské komisi, ve které požadujeme zejména to, aby zajistila kvalitní stáže a praxe po celé Evropě, aby tyto stáže měly vzdělávací složku, byly dobře placené a aby byly uznávány jako pracovní zkušenost. Je to to nejmenší, co můžeme pro ty, kteří chtějí získávat praxi v oboru, udělat. Stáže nemají účastníky diskriminovat, naopak - mají napomáhat k vytvoření rovných podmínek před samotným vstupem na trh práce.

1686663519551_20230613_EP-151924E_FMA_AHA_333_DOWNLOAD_LARGE

  • Na plénu ve Štrasburku jsme v tomto týdnu také odsoudili zneužívání spywaru Pegasus v několika členských státech EU a stanovili jsme strategii pro jeho budoucí používání. Spyware Pegasus v minulosti zneužily některé vlády členských států (Polsko, Maďarsko, Kypr, Španělsko) s cílem zastrašit politickou opozici, umlčet kritická média nebo zmanipulovat volby. Upozorňujeme proto na to, že struktury EU se zatím s takovými útoky neumí účinně vypořádat, a požadujeme proto nutné reformy. 

  • Odsoudili jsme mučení a trestním stíhání ukrajinských chlapců Tyhrana Ohanesjana a Mykyty Chanchanova Ruskou federací.Požadujeme okamžité ukončení řízení a zrušení všech obvinění proti Ohannisjanovi a Chanhanovovi a jejich okamžité propuštění. Vyzýváme také Mezinárodní výbor Červeného kříže, aby obviněným umožnil bezpečný návrat na území kontrolované Ukrajinou.

Z MÉDIÍ

  • Účast v podcastu Pro a proti podcasttématem podcastu byl dohoda o migraci - Osobně jsem rád, že jsme se po mnoha letech na něčem dohodli, byť ústupky byly obrovské. Celou epizodu najdete ZDE a všech streamovacích platformách.

  • Článek pro Deník Referendum: Zbavme Orbánovo Maďarsko předsednictví v Radě Evropské unie. Jde to - Maďarsko má příští léto jako první ne zcela demokratický stát předsedat EU. Případná rizika, která maďarské předsednictví přináší, nelze přehlížet. Existují přitom řešení, jak se tomuto scénáři vyhnout. Celý článek ZDE.

  • ​​​​​​​Článek pro Seznam Médium: Proč hlasují lidovci s Babišem? Může za to „efekt tichého vína“ -  V Evropském parlamentu jsme momentálně svědky něčeho, co si troufám nazvat „efekt zdanění tichého vína”“. I jindy celkem rozumní politici, se kterými nemusíte souhlasit, ale můžete věcně argumentovat, najednou vystupují s rozvášněnými projevy plnými emocí a věští až absurdně katastrofické scénáře „pokud toto projde“. Ano, i v tomto případě jsou ti křičící lidé (euro)lidovci a týká se to zemědělství. Celý článek ZDE.

  • Komentář na Ekolist: Rychlé a nenákladné omezení emisí metanu je skvělá zpráva pro životní prostředí -  V Evropském parlamentu jsme posvětili návrh Komise týkající se nového právního předpisu, který má snížit emise metanu. Co se týče globálního dopadu, může jít o zatím nejdůležitější legislativu Green Dealu. Celý článek ZDE.

ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

  • Návrh na nové etické těleso, které by hlídalo evropské politiky a zaměstnance, je pro mě velkým zklamáním. Chtěli jsme funkční a nezávislý orgán, který by postihoval všechna provinění, máme místo toho ale jen další diskuzní fórum... K návrhu Evropské komise jsem vystoupil na plénu ve Štrasburku, celý projev najdete ZDE.

  • Na jednoho obyvatele ČR připadá více než 1,5 kg odpadu z mobilů, často kvůli nefunkční baterii. V EU proto podporujeme udržitelnou recyklaci, výměnu baterií a záruky lidských práv při těžbě surovin. Chceme podpořit cirkulární ekonomiku a snižovat dopad na životní prostřed​​​​​​​.

353812322_843485983808239_2892589169828799357_n

  • Je opravdu na pováženou, že politické špičky v Česku bojují za demokracii na Tchaj-wanu (čímž to nijak nesnižuji, je to potřeba), ale situace v Polsku jim nestojí za komentář. Přitom se díváme na rozklad demokratických principů hned za našimi hranicemi… 

  • Svobodné volby jsou a vždycky byly ve fungující demokracii na prvním místě. A musí to tak zůstat i v Polsku. Snahy vládní PiS zasahovat do nadcházejících voleb je neskutečná drzost a výsměch všemu, co si Poláci v roce 1989 vybojovali. Celé vlákno na Twitteru.

  • Evropská unie minulý týden konečně ratifikovala Istanbulskou úmluvu. Proti bylo pouze Maďarsko, Polsko, Slovensko a Bulharsko.ČR se hlasování zdržela. Je to nesmírná ostuda.Domácí násilí a násilí na ženách do 21. století nepatří. Čím dřív si to ODS uvědomí, tím líp.

  • Sexualizovanému a domácímu násilí je třeba říct jasné NE! ​​​​​​​Co jako Piráti prosazujeme?

  • Volný trh s elektřinou funguje, ceny klesají. V posledních dnech dovážíme levnou elektřinu z Německa, která byla vyrobena z obnovitelných zdrojů. A první dodavatelé energií na českém trhu reagují snižováním cen elektřiny a plynu pro domácnosti.

  • Italská vláda chce zbavit svůj kontrolní úřad dohledu nad využitím celkem 191.5 miliard eur, které Itálii náleží z fondu obnovy po pandemii. Pokud zničíme kontrolu veřejných prostředků, dojdeme ke stavu systematické korupce a autoritářství. Orbán by mohl poradit.

  • Domácnosti trpí, velké fosilní firmy si mastí kapsy. Kde udělal stát chybu? O tom v příspěvku a v článku.

  • Výbor pro kontrolu rozpočtu Evropského parlamentu podnikl misi do Maďarska, aby zjistil, jak země nakládá s penězi z unijního rozpočtu. Výsledek bohužel nepřekvapil.